top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Viktorinová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Viktorinová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Padova

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Padovská univerzita je jednou z nejstarších univerzit na světě. Fakulta politologie, mezinárodních vztahů a práva leží v nádherném historickém centru Padovy, bohužel je tak ale oddělená od univerzitního kampusu, který není přímo v centru. Budovy zvenčí vypadají zašle, uvnitř je ale naštěstí nové vybavení a technika. Po celé Padově je rozeseto několik studoven a krásných knihoven.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Setkala jsem se se skvělými a velmi nápomocnými učiteli, kteří se nám, zahraničním studentům, vždy snažili vyjít co nejvíc vstříc. Na fakultě (politologie, mezinárodní vztahy a právo) měl pravděpodobně každý obor jinou organizaci studia - některé obory měly dva semestry, jiné trimestry. Politologie byla rozdělená na semestry jako u nás na FSV UK, ale předměty, jelikož byly vyučovány dvakrát či třikrát týdně, končily už v období od konce listopadu do půlky prosince (i když semestr končil až v druhém lednovém týdnu). Vedení kurzů mi přišlo poměrně stejné jako u nás. Díky tomu, že nás byla na předmětech většina zahraničních studentů, bylo dáváno hodně prostoru rozdílným zkušenostem každého z nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Padova je úžasné studentské město. O aktivity se tu stará organizace studentů ESN Padova, která se snažila pořádat pro nás (i přes covidová opatření) co nejvíce událostí a nejrůznějších aktivit - od výletů po blízkých městech po mezinárodní večery a párty, u kterých se ale kvůli velmi vysokému počtu zahraničních studentů stávalo, že byla kapacita naplněná během pár minut.
Univerzita spolupracuje s ESN a sama zajišťuje Buddy System a Welcome Days.
Co se týče předmětů přibližujících jazyk a kulturu, nabízí univerzita zahraničním studentům zapsat si italštinu (od začátečníků po velmi pokročilé), za kterou mohou studenti po splnění získat dokonce 2 kredity. Doporučuju, všichni učitelé, se kterými jsem se setkala, byli skvělí!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita požaduje po přijíždějících studentech angličtinu na úrovni B2. V nabídce je několik předmětů vyučovaných v angličtině, kde bývá požadována angličtina na úrovni B1-B2, samozřejmě si však také můžete zapsat předměty v italštině. Italsky ale studenti nemusí umět.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Padova má pro studenty otevřenou náruč! Lidé jsou úžasní, velmi nápomocní, i když neumíte italsky. Zamilovala jsem si historické centrum, hlavně botanickou zahradu Orto Botanico, do které mají (stejně jako do několika dalších objektů) studenti vstup zadarmo, náměstí Prato della Valle, Piazza delle Erbe a Piazza della Frutta nebo baziliku sv. Antonína. Je krásné i jen tak bloudit v malých italských uličkách nebo si užívat jídla a pití.
Bohužel však v Padově během mého pobytu byla housing crisis (možná způsobená tím, že chtělo hodně studentů po covidu vyjet na Erasmus), a tak tu byla obrovská skupina studentů, kteří bydleli po AirBnB, hotelech atd.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V severní Itálii je oproti ČR trochu dráž. Stipendium jsem měla 500 €/měsíc, což mi normální (každodenní) výdaje pokrylo akorát, ale to bylo zřejmě hlavně díky poměrně levnému ubytování. Další aktivity a výlety jsem pokrývala ze svých úspor.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Bydlela jsem asi 10-20 minut pěšky od centra města, takže, pokud nebydlíte na okraji města, se všude dalo dojít pěšky. Snad každý tu jezdí na kole, je tu ale i možnost tramvaje a autobusů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytovaná na ženské soukromé koleji u těch snad nejhodnějších sester františkánek (Collegio Universitario "Cristo Re" - www.collegiouniversitariocristore.it). Soukromý pokoj s koupelnou mě tu vyšel asi na 365 € za měsíc, asi 15 minut od centra, 20 minut od školy, což bylo super. Rozhodně doporučuju!

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem jenom po severní Itálii. Podívala jsem se (samozřejmě) několikrát do Benátek, které jsou ani ne půl hodiny vlakem z Padovy, dále k Lago di Garda, do Verony, Milána, Boloni, Tridentu a na spoustu dalších míst. Byla jsem taky třeba lyžovat v krásných Dolomitech. Doporučuju cestovat vlaky nebo autobusy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita požaduje po přijíždějících studentech angličtinu na úrovni B2. V nabídce je několik předmětů vyučovaných v angličtině, kde bývá požadována angličtina na úrovni B1-B2, samozřejmě si však také můžete zapsat předměty v italštině. Italsky ale studenti nemusí umět.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Padova je opravdu úžasné město pro studium, živé, plné neskutečné historie a kultury (!) a velké tak akorát. Italové jsou neuvěřitelně milí, a i když neumíte jazyk, rádi vám pomůžou a určitě vás uvítají. :) Univerzita má nejen dlouhou tradici, ale i skvělé učitele. A italská kuchyně je nejvíc!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více nějakého základního nádobí než jenom čajovou lžičku a kapesní nožík.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že se nemám čeho bát, lidi jsou vlastně všude stejní, a uteče to jako voda!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Vyjet na Erasmus a žít někde půl roku je opravdu tak jednoduché! Úžasná zkušenost, milion zážitků a skvělí kamarádi!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Balení a loučení! (Jak tam, tak zpátky:)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Padova

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page