top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lída Slavická

Autor(ka):

fakulta:

Lída

Slavická

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lída je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lída

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Granada

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lída hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je součástí poměrně velkého kampusu, který je sice téměř za městem, ale je v něm všechno, co student potřebuje k životu. Knihovny a studovny jsou hezky vybavené (jak knihovní fond, tak nábytek :)), poblíž fakulty je levná menza a přímo v budově pak "cafetería", kde se můžete solidně najíst za studentské ceny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia mi přišel úplně jiný než na FF. Je zde kladen velký důraz na průběžnou práci, docházku a skupinové projekty (někdy až do takové míry, že mi to připomínalo návrat na střední). Každý předmět je vyučován 2x2 hodiny týdně, mnoho kurzů je pak z kapacitních důvodů rozděleno do dvou skupin.

U většiny předmětů se pak střídali dva vyučující - buď měl každý svá témata, která přednášel, nebo si předali štafetu v půlce semestru.

Pozor na zkouškové už při výběru předmětů: před začátkem semestru jsou vypsány termíny zkoušek (1 řádný a 1 opravný), se kterými už se pak nehýbe. Když pak máte dvě zkoušky ve stejný čas, ne vždy jsou vyučující ochotni "svůj" termín přeložit. Proto je vždycky lepší podívat se na termíny už předem a podle toho si sestavit rozvrh.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro Erasmáky skvěle funguje ESN - po celý semestr pořádají pravidelné akce a velmi často poradí i s "technickými" problémy, co se studia týče. Univerzita jako taková pořádá spoustu kulturních akcí, stačí sledovat jejich Instagram, kam pravidelně vyvěšují program.

Volitelné předměty zaměřené na jazyk/kulturu jsem nezaznamenala, ale je pravda, že jsem se po nich aktivně nesháněla.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Oficiální požadavek je minimálně B1 ze španělštiny (pokud nemáte jazykový certifikát z ČR, stačí si u nich napsat asi hodinový test).
Pokud ale máte zapsané "normální" předměty (tzn. ne speciální pro Erasmus studenty), rozhodně se hodí mít úroveň vyšší - všichni mluví rychle a s přízvukem, a anglicky na komunikativní úrovni umí jen velmi málo lidí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Granada je prostě nádherná (vím, že jsem asi dost zaujatá na základě vlastního Erasmu, ale asi jsem nepotkala člověka, kterému by se to město nelíbilo :)). Oproti většině španělských měst je dost poklidná, zároveň tu ale je neskutečné kulturní vyžití (koncerty, festivaly, oslavy Velikonoc či noches de flamenco).

Zároveň se jedná o studentské město se spoustou kaváren, krásným parkem a výhledy na každém rohu.

Oblíbená místa by se mi sem ani nevešla :) ale rozhodně doporučuju prochodit si co nejvíc čtvrť Albaicín (a rozhodně nezůstat jen na ulicích, které doporučují průvodci). Jsou tam i tzv. miradores (za mě vedou San Miguel, San Nicolás, La Lona nebo La Churra), kde můžete pozorovat nádherné západy slunce a poslouchat u toho kytaristy, kterými se Granada jen hemží. Alhambra je samozřejmě povinná, ale hodně stojí za to i ostatní arabské památky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem by podle mě šlo vyjít stoprocentně (Granada je oproti zbytku Španělska poměrně levná), ale samozřejmě je škoda na Erasmu necestovat a neužívat života. Mně stipendium z FF pokrylo přibližně 75% výdajů.

Ceny si netroufám porovnat, protože během mého Erasmu řádila i v Česku, i ve Španělsku dost divoká inflace. Celkově jsou ale ceny potravin dost podobné (s výrazně levnější zeleninou a ovocem). Dražší je rozhodně meziměstská doprava, pivo (a překvapivě většinou i víno) a knížky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V dlouhodobém horizontu se vyplatí nakupovat v Mercadoně, základní potraviny má podstatně levnější než konkurenční řetězce. Na jídle se dá dál ušetřit stravováním v menze/cafeteríi a samozřejmě častým chozením na tapas (restaurace jsou obecně dost drahé, ale v každém druhém tapas baru se přejíte a dobře napijete do 10 eur).

Na cestování se vyplatí zvážit tzv. bono, které nabízí společnost ALSA - jedná se o 4 cesty mezi dvěma pevně danými místy za méně než poloviční cenu. Pokud třeba nevydržíte bez pláží, tak bono Granada-Salobreña nebo Granada-Málaga koupíte víckrát.

Pro milovníky levné kultury je fajn sledovat instagram radnice (Ayuntamiento de Granada), každou chvíli zvou na akce zadarmo. Cine Madrigal a Biblioteca de Andalucía pak dávají artové filmy za mírnou až nulovou cenu :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejlepší je asi sdílený byt - koleje v Granadě sice jsou, ale drahé a přeplněné. Obecně je tu dost velká nabídka bydlení, ale pozor na podvody.
I když si zarezervujete pokoj přes jakékoli oficiální stránky (Spotahome, Erasmusu, Aluni), vždy kontaktujte majitele a vyžádejte si aspoň videoprohlídku předem. Já si zarezervovala pokoj přes Spotahome, a na jakékoli "zbytečnosti" tohoto druhu jsem se vykašlala (spoléhala jsem na to, že přes agenturu se nabízejí jen hezké pokoje). Strávila jsem pak semestr v plesnivém bytě bez topení, kde každý týden něco upadlo a domácí vůbec nic neřešil.

Pro odvážnější povahy samozřejmě existuje možnost zařídit si na první týden až dva Airbnb a hledat byt na místě. Je to pochopitelně hodně stresu navíc, ale hodně Erasmáků takto našlo hezké a podstatně levnější bydlení než přes agenturu :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pro "pohodlnější" cestovatele určitě doporučuju organizace Emycet nebo Bestlife - dostanete se s nimi na spoustu skvělých míst za velmi studentské ceny. Samozřejmě je to trochu "fast food turismus" (cestování busem, krátký rozchod na místě a hned přesun jinam), ale za takové ceny si asi lépe nepocestujete.

Jinak je skvělou variantou půjčit si na den či dva auto (např. od společnosti Centauro) a vyrazit na vlastní pěst. My takhle projezdili okolí Granady s nádhernými městečky v horách, kam se člověk autobusem nedostane, nebo třeba jih Portugalska - a myslím si, že odtamtud mám jedny z nejhezčích zážitků z celého Erasmu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Oficiální požadavek je minimálně B1 ze španělštiny (pokud nemáte jazykový certifikát z ČR, stačí si u nich napsat asi hodinový test).
Pokud ale máte zapsané "normální" předměty (tzn. ne speciální pro Erasmus studenty), rozhodně se hodí mít úroveň vyšší - všichni mluví rychle a s přízvukem, a anglicky na komunikativní úrovni umí jen velmi málo lidí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Granada se vám brzo dostane pod kůži - má neskutečnou atmosféru, přátelské obyvatele, dobrou univerzitu a spoustu kultury. Mimo letní prázdniny a hlavní svátky je také překvapivě neturistická, takže se nebojte, že byste neměli šanci poznat lokální kulturu.

Pokud chcete Erasmus strávit ideálně po klubech a diskotékách, asi zvažte jiné město, ale pro všechny příznivce kultury, hudby, malebných zákoutí a západů slunce asi neumím doporučit lepší lokalitu :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deku a teplé ponožky na první měsíc. Většina erasmáckých bytů nemá topení a únorové teploty nejsou úpně vysoké. Příslovečná česká otužilost vás tu bohužel nezachrání :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...že i když zde perfektně funguje evropská pojištěnecká karta, ideální je se hned po příjezdu pro jistotu zaregistrovat v nejbližším zdravotnickém středisku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Většina španělských obchodů má v neděli zavřeno. A také, že u nás oblíbená sangría je mokem jen pro cizince - vždy je lepší si objednat tinto de verano :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zjištění, že pověstná španělská byrokracie bohužel funguje i ve zdravotnictví. Pokud se po lékaři budete shánět až v momentě, kdy ho potřebujete (tedy bez předchozí registrace), docela snadno vás i z pohotovosti pošlou domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Granada

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page