top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marian Jerinić

Autor(ka):

fakulta:

Marian

Jerinić

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marian je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

jang.dzeri

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marian

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Granada

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marian hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Granadě má napříč městem několik budov, nicméně oproti UK se liší v tom, že se jejich značná část nachází pospolu v "univerzitní čtvrti", kam jsem chodil i já. Komplex tak byl poměrně moderní a působil dojmem místa, kde studenti skutečně tráví čas a "kde to žije", spíše jsem si přišel jako na střední škole. Kvalita a vybavení místností se velmi lišily, ovšem jakožto student malého oboru jsem měl zkreslený pohled na věc a mnoho prostor jsem nenavštívil. Největším rozdílem tedy rozhodně byl život v chodbách a jakýsi pocit návratu do dřívějších školních let.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob výuky se od toho, na co jsem zvyklý ze svého oboru v Praze, poměrně lišil. Kladl se mnohem větší důraz na písemné práce, naopak prezentaci jsem měl jen jednu. V jednom z předmětu jsme dokonce nahrávali i podcast, což bylo rozhodně zajímavé zpestření.
Samotný semestr neprobíhal nijak zvlášť jinak, zkouškové období ovšem na rozdíl od UK není flexibilní a termíny jsou jen dva. Nevím, zda se jednalo jen o specifikum mého oboru, ale všechny 3 zkoušky byly navíc ve stejný týden.
Dalším specifikem je, že veškerá komunikace probíhá přes univerzitní e-mail. Obecně technická stránka studia mi přišla až zbytečně komplikovaná. Bylo nutné se proklikat několika servery, abych získal přístup na mail a do Moodlu. Také změny v zápisu se provádějí skrze vlastní program podobající se Excelu. Osobně mi vyhovuje spíše SIS, kde se provádí zápis, kde naleznu informace o studiu i samotnou náplň předmětů.
Po osobní stránce jsem neměl s nikým problém, všichni vyučující byli velmi příjemní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Tento aspekt studia jsem příliš nezkoumal, nicméně minimálně při uvítacím dni nám byl představen divadelní kroužek. Jistě tak budou i jiné varianty vyžití. Mimo to i komplex obsahoval sportovní hřiště, kam mohou lidé za poplatek jít hrát fotbal či tenis.
Co se týče volitelných předmětů o kultuře, nejsem si jist zda taková varianta existuje. Nicméně existuje místní CLM (Centrum moderních jazyků), které pořádalo např. jazykové výměny. Z doslechu vím i o aktivitách jako "vaření se španělštinou", tedy určitě jsou způsoby jak se místní kultuře přiblížit.
O volnočasových aktivitách pro studenty nevím, mimo klasických besed s hosty apod. jsem se s ničím nesetkal. Pravděpodobně ale ano. Pro zahraniční studenty škola uspořádala např. setkání v kavárně na začátku semestru.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země (španělštině), nicméně i přes 4,5 roku studia jsem na začátku měl problémy, zejména s vyjadřováním (v testu, který jsme museli před výjezdem absolvovat, jsem měl úroveň B2 - nicméně v některých kategoriích jsem měl horší výsledek). Po několika týdnech a poté, co jsem začal docházet na jazykové výměny a dostal se do bližšího kontaktu s místními, jsem ovšem pozoroval zlepšení a ke konci pobytu už jsem v komunikaci neměl větší problémy. Určitě bych ale nikoho neodrazoval, pokud se necítí komfortně se svojí úrovní znalosti. Byli tam i tací, kteří španělsky takřka vůbec neuměli. Jeden z profesorů dokonce přijímal eseje i v jiných jazycích (této možnosti jsem ovšem nevyužil). Je ovšem dobré říct, že právě v tomto předmětu jsme pracovali s materiály hned v několika jazycích. Většinou ale je možné se zorientovat i s limitovanou znalostí španělštiny. Pokud člověk umí dobře alespoň anglicky, mnoho studijních materiálů je i v tomto jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Granada je nádherným městem, které v sobě kombinuje kosmopolitnost velké metropole - jsou zde studenti z Itálie, USA, Britských ostrovů, Německa, Indie či Dálného východu, zároveň je zde i mnoho Maročanů či lidí latinskoamerického původu - s poklidným středně velkým provinčním městem o cca. čtvrt milionech obyvatel. Město je čisté, klidné, v noci ožívá poměrně velké centrum. Turistické se pak většinou zdržují zejména v Alabicínu - starém městě, které je ovšem situováno na kopci, a tak poměrně šikovně drží přebytečný turismus stranou. Dominantou je samozřejmě Alhambra, nad níž se navíc nachází rozlehlý lesopark. Ten je ovšem jedním z mála rozlehlých zelených míst, kam lze dojít. Jinak je město obkrouženo dálnicí.
Velmi populární jsou zde tapas bary, kde k nápoji dostanete (často zdarma!) něco k jídlu. Oproti jiným městům jsou místní bary navíc velmi vstřícné. Napříč centrem se pak nachází několik klubů, kde se shromažďuje mnoho studentů. Některé organizace poskytují v určité dny slevy zahraničním studentům, proto se stává, že na Španěly takřka nenarazíte. Je tedy občas dobré vyrazit i jinam, nebo v jiný den, aby se člověk vymanil z bubliny zahraničních studentů.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Místní ceny jsou prakticky stejné jako v ČR. Co se týče nočního života, myslím, že jsou o něco vyšší. Ale v obchodě je mnoho potravin i levnějších. Myslím ale, že se samotným stipendiem nelze vyžít, resp. lze s ním přežít, ale na volný čas, výlety apod. to nestačí. Já osobně platil za ubytování 350€ měsíčně, což bylo často i o 100€ více než jiní. To se ovšem možná odvíjelo od faktu, že jsem ubytování začal hledat pozdě. Nežil jsem ani blízko centru jako ostatní. Každopádně jen ubytování ukrojilo přes polovinu stipendia (mnoho vlastníků navíc chce předem složit zálohu) a jistá specificita studia v zahraničí - častější chození ven, výlety atd. - zkrátka nutí člověka utrácet víc. Minimálně z mojí zkušenosti.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ceny v obchodech jsou prakticky stejné jak u nás, ušetřit ale jde např. na vstupech do klubů nebo výletech - pokud se stanete členem jedné ze studentských organizací, které vám vystaví průkazku. Za jídlo jde ušetřit například v místních vývařovnách, tzv. asaderiích. Jedná se o stánky s pultovým prodejem, kde se vaří hotová jídla s sebou, a tak si třeba za 6€ můžete koupit dva obědy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v bytě s dalšími třemi zahraničními studenty (každý měl svůj pokoj). Myslím, že to je ideální varianta, kterou volí většina Evropanů (na koleji bydlí spíše Američané nebo lidé, kteří mají pobyt organizovaný). Žijete tak s lidmi z různých zemí, můžete cvičit jazyky a jste tak vlastně nuceni vystoupit z komfortní zóny. Navíc je populární se na bytech po večerech scházet, což je další výhoda vlastního bydlení. Rozhodně tedy doporučuji tuto variantu. Je dobré si ovšem předem zjistit, kde se nachází vaše fakulta, abyste cestu neměli daleko od školy (MHD má sice speciální univerzitní linky, ty jsou ovšem přecpané, a vzhledem ke stylu nastupování předem přes řidiče to navíc i zdržuje) ani od centra, pokud nechcete každou noc platit za taxi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Španělsko má výhodu, že prakticky veškerá autobusová doprava probíhá přes jediného dopravce - Alsa. Těmito autobusy se tak můžete přepravovat nejen mezi velkými městy, ale i pokud chcete vyjet do okolní vesnice nebo k moři. Ceny jsou o něco dražší, než v ČR, ale není to nic hrozného. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ve Španělsku není místo, které by nestálo za to vidět. Mezi ty nejkrásnější v bližším okolí patří Sevilla nebo Córdoba. Krásné je také jižní pobřeží Portugalska, kam jsem se vydal s jednou ze studentských organizací (Doprava, ubytování, vyhlídková jizda na lodi podél skal a vstupy do klubů stály dohromady cca. 3000,-. Vzdálenější výlety tedy rozhodně doporučuji spíše touto formou).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země (španělštině), nicméně i přes 4,5 roku studia jsem na začátku měl problémy, zejména s vyjadřováním (v testu, který jsme museli před výjezdem absolvovat, jsem měl úroveň B2 - nicméně v některých kategoriích jsem měl horší výsledek). Po několika týdnech a poté, co jsem začal docházet na jazykové výměny a dostal se do bližšího kontaktu s místními, jsem ovšem pozoroval zlepšení a ke konci pobytu už jsem v komunikaci neměl větší problémy. Určitě bych ale nikoho neodrazoval, pokud se necítí komfortně se svojí úrovní znalosti. Byli tam i tací, kteří španělsky takřka vůbec neuměli. Jeden z profesorů dokonce přijímal eseje i v jiných jazycích (této možnosti jsem ovšem nevyužil). Je ovšem dobré říct, že právě v tomto předmětu jsme pracovali s materiály hned v několika jazycích. Většinou ale je možné se zorientovat i s limitovanou znalostí španělštiny. Pokud člověk umí dobře alespoň anglicky, mnoho studijních materiálů je i v tomto jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Krásné město, zajímavosti v okolí, v blízkosti jsou hory i moře, krásné počasí, milí lidé, kosmopolitní prostředí a příležitost poznat lidi odevšad, možnost si zkusit život na "Západě" za ceny podobné jako u nás.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc peněz :)
jinak bych si naopak zabalil daleko méně věcí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
chodit na jazykové výměny se opravdu vyplácí
Nejvíc mě překvapilo, že...
byl půlrok v cizině naprosto bezproblémový a nepociťoval jsem stesk po domově
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít přátele

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Granada

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page