top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Linda Víšková

Autor(ka):

fakulta:

Linda

Víšková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Linda je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

linda_figaro_alfi

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Linda

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Stirling

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Linda hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla skvěle vybavena, vše jako nové a všem přístupné. Nádherné prostředí s možností kdykoli odejít na výlet do okolní přírody. Informace o všem byly dostačující a o všem nás vždy informovali včas a většinou i s předstihem. Vyučující velmi příjemní a nápomocní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, liší. V průběhu semestru byly u každého předmětu 2 velké "assignments", na kterých velmi záležela finální známka z daného předmětu a také pravděpodobnost jeho úspěšného absolvování. Obvykle se jednalo o eseje, field report či tvorbu posteru (záleželo na zaměření). Následně na konci semestru byl týden vyhrazený pouze závěrečným zkouškám, kde bylo datum zkoušky přesně dáno a stanoveno personálem univerzity, student si tedy datum nemohl vybrat. Vyučující byli nicméně velmi vstřícní a po emailu je bylo možné rychle zastihnout.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na kampusu je dostupná lékárna, potraviny, občerstvení, kavárny, kino, obchod s udržitelným zbožím (bio, second hand...), knihovna, sportovní centrum i menší "poliklinika". Ano, spolky zde fungují, ale poplatky za ně byly vcelku vysoké - nicméně člověk pakmohl být součástí kolika chtěl. I volnočasové aktivity univerzita pořádala - např. uvítací týden, taneční večer, karaoke, hospodské kvízy apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsme v angličtině - požadovaná úroveň minimálně B2. I přes Skotský přízvuk byla na univerzitní "půdě" aplikovaná "klasická" angličtina, a tak bylo jednoduché všemu porozumět. Mimo univerzitu byli místní velmi příjemní a v případě nejasnosti kvůli přízvuku s objasněním vždy hned pomohli.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město má krásné historické památky, které jsou do pár minut autobusem či dokonce pěšky od univerzitního kampusu. Za zmínku určitě stojí dechberoucí hrad Stirling s naprosto úžasnou atmosférou, Old Town Jail, který vás zavede do historie stirlingských věznic, The National Wallace Monument s úžasným výhledem na celé město a jeho okolí, a v neposlední řadě také i velmi skromné centrum města avšak s výbornými restauracemi i hospůdkami. Místní lihovar, i když nově postavený, také určitě stojí za navštívení a degustaci vlastnoručně vyráběných ginů či skotské whisky. I když britská či skotská města nepatří podle mého názoru mezi ty nejčistší, ve kterých jsem kdy byla, Stirling patří mezi ty více udržované (což rozhodně platí o zmiňovaných místech, které stojí za vidění).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi vystačilo přesně na pokrytí nákladů za ubytování. Nejlevnější ubytování v rámci kampusu mě vyšlo na cca 15 tisíc Kč měsíčně - samostatný pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou (a servisem, "kdyby něco", 24 h denně). Cena jídla je většinou obdobná, jako v ČR - něco je samozřejmě dražší a něco naopak levnější. Nicméně cena za dopravu je velmi vysoká - jen dostat se v rámci jednoho dne z kampusu do města vyjde na cca 85 Kč. Ceny za vše ostatní jsou jinak obdobné jako u nás. Nicméně pokud bylo člověku do 21 let a zůstával na celoroční pobyt, bylo možné zažádat o průkaz, pomocí kterého mohl bezplatně cestovat na autobusových a možná i vlakových linkách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejčastějším obchodem ve Skotsku a celkově ve Velké Británii je Coop, nicméně ten má také obvykle nejvyšší ceny. Pro větší nákupy tedy doporučuji například Tesco, Aldi, nebo Lidl. Také se vyplatí ptát na studentské slevy - velmi často nějaké jsou. Pokud je člověku zároveň do 21 let, může zažádat o speciální kartičku, díky které má zdarma veškerou hromadnou dopravu. Ohledně dopravy se také hodí využívat MegaBus, který má obvykle o dost nižší ceny za autobusy než například Citylink (i když se jedná o tentýž spoj) - bohužel však nabízí pouze některé spoje, avšak jsou to obvykle ty, které člověk potřebuje.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já osobně jsem si zvolila nejlevnější variantu ubytování na kampusu pro Erasmus + studenty. Jednalo se o soukromý pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou s 2 dalšími lidmi. Myslím si, že se to i přes vysokou cenu vyplatilo. Já osobně byla spokojená. Když nám nefungoval mrazák, do 1 hodiny jsme ho měli vyměněný za úplně nový. Když se rozbila toaleta, správce nám do pár hodin sehnal opraváře a nemuseli jsme nic řešit, ani dodatečně platit. Prádelna byla hned za rohem s velmi přijatelnými cenami za jedno použití pračky / sušičky. Zároveň se v kampusu nachází hned několik míst, kam je možné si zaslat objednávky z Amazonu, což se může kdekomu hodit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Svůj pobyt jsem využívala pro poznávání Skotska a jednou i příležitostně k výletu do Británie, do Londýna. Už dříve jsem slyšela, že skotská příroda je krásná, ale že až tak by mě asi nikdy nenapadlo. Jelikož je to poměrně drsné místo pro život, je krajina téměř nedotčená a ta ona skotská vysočina opravdu dostává svého jména. Nejlepším zážitkem byl rozhodně třídenní výlet s průvodcovskou agenturou po Severozápadním Skotsku (Skotské vysočině - Scottish Highlands) - například Glenfinnan, Isle Of Skye, jezero Lochness, Fairy Glenn, Fairy pools, nádherné výhledy po okolní krajině a spoustu dalšího s úžasnými historkami od rodilého Skota.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsme v angličtině - požadovaná úroveň minimálně B2. I přes Skotský přízvuk byla na univerzitní "půdě" aplikovaná "klasická" angličtina, a tak bylo jednoduché všemu porozumět. Mimo univerzitu byli místní velmi příjemní a v případě nejasnosti kvůli přízvuku s objasněním vždy hned pomohli.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita a vše kolem ní je výjimečné okolní téměř nedotčenou krajinou a velmi vstřícným přístupem místních. Můj studijní pobyt ve Skotsku byl rozhodně skvělým rozhodnutím, za který budu navždy vděčná, jelikož jsem díky němu poznala novou kulturu, školství, ale hlavně získala skvělé přátele, spoustu užitečných zkušeností a zažila nespočet krásných zážitků. Univerzita je sice do rozlohy skromnější, nicméně vše vynahradí poskytovanou velmi variabilní výukou, ochotným a nápomocným přístupem vyučujících či dalších pracovníků a dokonce i nádherným kampusem. Studium ve Stirlingu vás rozhodně posune ve všech směrech, a i když to možná bude chvilkami náročné (jelikož i dle místních se řadí k náročnějším univerzitám ve Skotsku), rozhodně to stojí za to!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení na studené zimní měsíce (bunda, boty, kalhoty, rukavice, čepice), nepromokavé oblečení do každého dne, i když se to tak ráno nemusí zdát (počasí se zde změní během pár minut) a případně spacák, pokud očekáváte návštěvu (velmi se to vyplatí)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
i ve Skotsku může být celé září krásné počasí a téměř nepršet ;-)
Nejvíc mě překvapilo, že...
si člověk velmi rychle zvykne na to mluvit přirozeně v angličtině natolik, že pak hledá slovíčka naopak v češtině. Každopádně velmi mile i to, jak nápomocní jsou místní lidé.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
získat sebevědomí v projevu - nebát se mluvit. Zároveň nemožnost být ve fyzickém kontaktu s rodinou přibližně ve třech čtvrtinách pobytu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

3

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Stirling

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page