top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Starec

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Starec

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

72669921

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Stirling

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se nachází na kraji městečka Stirling v srdci přírody. Kampus oplývá zelení a v jeho centru se nachází velký rybník plný labutí a kachen. Na kampusu se nachází všechny budovy univerzity Stirling. Budovy jsou moderní, plné moderního vybavení. Univerzitní knihovna má několik pater a plno knižních titulů. Na kampusu se nachází is velké sportovní centrum, jenž je dominancí této univerzity.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zimní semestr, oproti českému, začíná již na začátku září a končí v prosinci. K povinnostem ke splnění předmětů obecně patří napsání esejí, skupinové prezentace, plnění drobných úkolů z hodiny na hodinu a závěrečné zkoušky či domácí testy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí velké množství studentských spolků včetně sportovních. Bohužel ale studentská unie nepořádá žádné společenské akce pro zahraniční Erasmus studenty. Dokonce nepořádá ani žádné akce pro ostatní studenty, kromě akcí v prvních dvou týdnech semestru. S místními studenty jsem tedy do kontaktu mimo školu moc nepřišel.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina na úrovni B2 je dostačující ke studiu i k dorozumění. Na Skotský přízvuk si musíte zvyknout.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Sitrling má přibližně 30 tisíc obyvatel. Je to poklidné/studentské město. Najdete zde plno hospod, dva noční kluby, velké nákupní centrum, kino a několik historických památek včetně hradu. Nevýhodou je doprava. Autobusy nejezdí podle jízdních řádů a ukončují svůj provoz o půlnoci. Na univerzitu tak musíte pěšky (cca 40 minut), na sdíleném kole, či taxi (12 liber).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium je absolutně nevystačující. Obdržel jsem od univerzity cca. 45 tisíc korun na tři měsíce. Všechny tyto peníze jsem použil na zaplacení ubytování na koleji na kampusu. Ceny v Británii jsou vysoké a nerovnají se kvalitě potravin. Svůj pobyt jsem tak musel financovat sám společně s finanční podporou od rodičů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud chcete opravdu ušetřit, nechoďte příliš často jíst do restaurací, pít do hospod a nakupujte velké nákupy ve městě v Tescu či Lidlu. Obchod Coop na kampusu je drahý.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na kampusu na koleji Alexander Court - jeden byt se sedmi pokoji pro studenty. Každý má svůj pokoj, dvě sprchy, dva záchody a kuchyně jsou společné. Kvalita ubytování je průměrná. Přes zdi je slyšet vše, okna nejsou dvojitá (zamlžují se a je zima), často spotřebiče nefungují (vymění je, ale trvá to). Foto pokoje jsou dostupné na stránkách univerzity, avšak počítejte s tím, že na fotce vypadá lépe než ve skutečnosti.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Veřejná doprava zde není na takové úrovni jako v ČR. Po Skotsku jsem cestoval vlaky a autobusy. Na internetu si koupíte jízdenku na autobus, který funguje na principu Student Agency. Cena jízdenek vlaků a autobusů jsou vysoké. Také jsem navštívil Severní Irsko (Belfast), kam jsem jel autobusem a následně trajektem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina na úrovni B2 je dostačující ke studiu i k dorozumění. Na Skotský přízvuk si musíte zvyknout.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skotsko má úžasnou přírodu a historii. Univerzita ve Stirlingu má výjimečné sportovní centrum. Svého pobytu zde nelituji, užil jsem si zde každou minutu. Akademicky mi tento pobyt moc nedal, avšak jsem získal plno zkušeností s žitím v anglicky mluvícím prostředí a poznal jsem rozdílný přístup k vysokoškolskému vzdělávání. Také jsem poznal mnoho zajímavých lidí, se kterými jsem a nadále budu v kontaktu. Bylo úžasné strávit tři měsíce ve Skotsku a rozhodně doporučuji tuto zemi každému, kdo má rád přírodu a déšť.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník. Také bych zvážil, že bych do Skotska přijel svým vlastním autem. Pronájem auta je zde extrémně drahý. Kdybych zde měl své vlastní auto, cestování by bylo o mnoho jednoduší a příjemnější.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že na univerzitě nejsou žádné seznamovací akce, kromě prvního týdne. Přátele jsem si musel najít sám. Není to ale těžké, poprvé se seznámíte se spolubydlícími a poté to už jde samo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Potraviny jsou drahé a přitom kvalitou velmi nízké.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Uvědomit si, že jedno pivo stoji v přepočtu 120 Kč.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Stirling

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page