databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Stirling

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdalena Rausova

Autor(ka):

fakulta:

Magdalena

Rausova

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdalena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdalena

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Magdalena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

4.0

ubytování

3.0

jak lze vyjít se stipendiem

2.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je nově zrekonstruovaná, kampus je prostorný a posazený do přírody, hned za univerzitou a okolo spoustu možností na procházky. Jediná nevýhoda je, že je to do centra asi 4 km - ale dobře dostupné MHD. Na univerzitě funguje spoustu klubů, do kterých se člověk může zapojit a to je skvělá příležitost potkat lidi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka probíhala převážně online a na bázi vypracovávání prací. Šlo hlavně o samostudium a záleželo na mně, jak jsem si práci rozložila a jak a kdy jsem co dělala. Uvítala jsem ale systém, kdy se celková známka skládá z projektu, testu a další práce a nezáleží pouze na jedné konečné zkoušce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky fungují skvěle, na univerzitě jich je hodně a člověk si může vybrat, co se mu nejvíc líbí. Univerzitní spolky také pořádají různé akce. V rámci kampusu je tam kavárna, bar i kino, takže je tam spousta možností volnočasových aktivit. Celá univerzita je hodně mezinárodní a tím pádem se moc nestarají o erasmus studenty, člověk si musí zařídit věci sám a předměty jsou pro všechny studenty, předměty pouze pro exchange studenty nejsou v nabídce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
poměrně vysoké nároky, výuka probíhá pouze v AJ a studenti musí číst hodně odborných textů. Navíc někteří vyučující mají místní (skotský) přízvuk, který je poměrně náročný na porozumění.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Poklidné, malé studentské městečko, jsou zde možnosti na procházky i po okolí a jak Edinburgh tak Glasgow jsou dostupné MHD. Ve Stirlingu velký hrad s přilehlým hřbitovem, který se vyplatí navštívit a za univerzitním kampusem hora, na kterou se dá vylézt, dále také Wallace Monument, který se také dá navštívit. Kromě toho ale není v městě moc co vidět. Stirling je ale docela dobře napojený na síť MHD, takže je možné dělat i výlety po okolí. Jsou tam dva kluby a kino, takže možnosti na kulturní vyžití jsou omezené.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít těžko. Velká Británie je celkově dost drahá a stipendium mi pokrylo pouze ubytování. Navíc restaurace a bary jsou na české poměry velmi drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nákupy v Lidlu a Aldi (kousek za městem), kupované potraviny jsou cenově stejné jako v ČR. Také doporučuji zvážit ubytování mimo univerzitu, je možné najít levnější místa, než co nabízí na kampusu, ale poptávka je velká.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem soukromé ubytování ve městě, což bylo levnější než na kampusu, ale tím pádem jsem musela do školy dojíždět a nebyla jsem v centru dění na kampusu. Měla jsem možnost vidět ubytování i v rámci univerzity a pokoje jsou pěkné, většinou nesdílené a udržované.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem pobyt na procestování skotské vysočiny. Doporučuji spojovat více výletů do jednoho, doprava je poměrně drahá a ne vždy 100 % spolehlivá. Hodně jsem se procházela i po okolí Stirlingu a doporučuji podívat se na přímé okolí a přírodu a prochodit to tam.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
poměrně vysoké nároky, výuka probíhá pouze v AJ a studenti musí číst hodně odborných textů. Navíc někteří vyučující mají místní (skotský) přízvuk, který je poměrně náročný na porozumění.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skotsko má nádhernou přírodu, kterou rozhodně doporučuji vidět. Stirling sice není jedno z větších měst, ale dá se z něj dobře dostat do větších cestovatelských cílů v okolí. Navíc díky spolkům na univerzitě si člověk najde docela rychle přátele a studenti bývají přátelští.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavé oblečené
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
výuka probíhá hlavně online, nejde tedy potkat lidi na přednáškách
Nejvíc mě překvapilo, že...
je tak velký rozdíl mezi cenami v supermarketu a restauraci
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
před zapojením se do spolků jsem byla trochu mimo dění tím že jsem nebydlela na kampusu

galerie

Návrh bez názvu (41).png