top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdalena Rausova

Autor(ka):

fakulta:

Magdalena

Rausova

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdalena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdalena

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Stirling

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdalena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je nově zrekonstruovaná, kampus je prostorný a posazený do přírody, hned za univerzitou a okolo spoustu možností na procházky. Jediná nevýhoda je, že je to do centra asi 4 km - ale dobře dostupné MHD. Na univerzitě funguje spoustu klubů, do kterých se člověk může zapojit a to je skvělá příležitost potkat lidi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka probíhala převážně online a na bázi vypracovávání prací. Šlo hlavně o samostudium a záleželo na mně, jak jsem si práci rozložila a jak a kdy jsem co dělala. Uvítala jsem ale systém, kdy se celková známka skládá z projektu, testu a další práce a nezáleží pouze na jedné konečné zkoušce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky fungují skvěle, na univerzitě jich je hodně a člověk si může vybrat, co se mu nejvíc líbí. Univerzitní spolky také pořádají různé akce. V rámci kampusu je tam kavárna, bar i kino, takže je tam spousta možností volnočasových aktivit. Celá univerzita je hodně mezinárodní a tím pádem se moc nestarají o erasmus studenty, člověk si musí zařídit věci sám a předměty jsou pro všechny studenty, předměty pouze pro exchange studenty nejsou v nabídce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
poměrně vysoké nároky, výuka probíhá pouze v AJ a studenti musí číst hodně odborných textů. Navíc někteří vyučující mají místní (skotský) přízvuk, který je poměrně náročný na porozumění.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Poklidné, malé studentské městečko, jsou zde možnosti na procházky i po okolí a jak Edinburgh tak Glasgow jsou dostupné MHD. Ve Stirlingu velký hrad s přilehlým hřbitovem, který se vyplatí navštívit a za univerzitním kampusem hora, na kterou se dá vylézt, dále také Wallace Monument, který se také dá navštívit. Kromě toho ale není v městě moc co vidět. Stirling je ale docela dobře napojený na síť MHD, takže je možné dělat i výlety po okolí. Jsou tam dva kluby a kino, takže možnosti na kulturní vyžití jsou omezené.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít těžko. Velká Británie je celkově dost drahá a stipendium mi pokrylo pouze ubytování. Navíc restaurace a bary jsou na české poměry velmi drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nákupy v Lidlu a Aldi (kousek za městem), kupované potraviny jsou cenově stejné jako v ČR. Také doporučuji zvážit ubytování mimo univerzitu, je možné najít levnější místa, než co nabízí na kampusu, ale poptávka je velká.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem soukromé ubytování ve městě, což bylo levnější než na kampusu, ale tím pádem jsem musela do školy dojíždět a nebyla jsem v centru dění na kampusu. Měla jsem možnost vidět ubytování i v rámci univerzity a pokoje jsou pěkné, většinou nesdílené a udržované.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem pobyt na procestování skotské vysočiny. Doporučuji spojovat více výletů do jednoho, doprava je poměrně drahá a ne vždy 100 % spolehlivá. Hodně jsem se procházela i po okolí Stirlingu a doporučuji podívat se na přímé okolí a přírodu a prochodit to tam.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
poměrně vysoké nároky, výuka probíhá pouze v AJ a studenti musí číst hodně odborných textů. Navíc někteří vyučující mají místní (skotský) přízvuk, který je poměrně náročný na porozumění.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skotsko má nádhernou přírodu, kterou rozhodně doporučuji vidět. Stirling sice není jedno z větších měst, ale dá se z něj dobře dostat do větších cestovatelských cílů v okolí. Navíc díky spolkům na univerzitě si člověk najde docela rychle přátele a studenti bývají přátelští.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavé oblečené
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
výuka probíhá hlavně online, nejde tedy potkat lidi na přednáškách
Nejvíc mě překvapilo, že...
je tak velký rozdíl mezi cenami v supermarketu a restauraci
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
před zapojením se do spolků jsem byla trochu mimo dění tím že jsem nebydlela na kampusu

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Stirling

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page