top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Picková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Picková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Dublin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Dublinu jsou celkem 3 velké univerzity. UCD se nachází na jihu města, a to na obrovském kampusu, který je v podstatě takovým "městem ve městě". Kromě univerzitních budov a kolejí se tam nachází i posilovna, obchody, kino, bazén nebo studentská hospoda. Pokud člověk nechce, tak z kampusu v podstatě nemusí vycházet, protože je tam všechno.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru i počet předmětů je hodně podobný, úplně jiný je ale způsob výuky. Učitelé spoléhají hlavně na samostudium studentů, naopak na hodinách se neprobírá teorie a její souvislosti, spíš se rozebírají některé specifické aspekty nebo zajímavé případy z dané oblasti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je hodně bohatý. Už v uvítací týden se koná spousta seznamovacích a orientačních aktivit. Funguje velký celouniverzitní spolek, kterého se každý stane automaticky členem a pak velká spousta dalších spolků zaměřených na různé aktivity, je tam například taneční spolek, spolek filmový, hudební, nebo spolek zaměřený na Harryho Pottera.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V Irsku jsou dva úřední jazyky, irština a angličtina. Všechny nápisy jsou sice dvojjazyčné, angličtina však stejně v každodenním životě převažuje, takže jazykově to není problém. Univerzita nevyžaduje certifikát, je ale potřeba počítat s tím, že si člověk třeba u některých učitelů bude muset zvyknout na irský přízvuk.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin je hodně živé město, oproti jiným hlavním městům není až tak velké, ale vždycky se tam něco děje. Zároveň je i přímo u moře, krásný přístav autobusem kousek od univerzity je Dún Laoghaire. Hned na sever nad Dublinem jsou také útesy, které jsou součástí městečka Howth, určitě také stojí za návštěvu. Celková atmosféra města se mi moc líbila, hezky se tam žije a je to moc příjemné prostředí. Velkým zážitkem při pobytu v letním semestru je pak určitě Den sv. Patrika.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium samo o sobě bohužel na pobyt v Dublinu úplně nestačí, z toho se nepokryje ani celé ubytování, naopak minimálně jeden nájem musí člověk zaplatit ze svého, do Dublinu je tedy určitě dobré mít něco našetřeno navíc. Cenově se dá vyjít, pokud se člověk naučí, kde je co levnější a nakupuje podle toho, není to pak až tak strašné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se týká obchodů, tak nejlepší a nejlevnější je určitě Lidl, kvůli tomu člověk sice musí do města, ale v rámci úspor je Lidl určitě nejlepší. Cenově přijatelné je pak Tesco, Aldi nebo Dunnes. Naopak obchod, který se nachází na kampusu, Centra, je cenově obecně dražší, vyplatí se tedy tam dokupovat jen maličkosti a na velké nákupy jezdit do Lidlu. Na MHD je pak určitě potřeba tzv. Leap Card, která se dá zařídit online a pro studenty znamená slevu 50% na jízdné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji v kampusu univerzity, je jich tam hned několik, já si vybrala jednu z nejlevnějších, i tak to bohužel úplně levné není. Je to ale moc hezké, rozvržení mojí koleje bylo ve stylu bytu o čtyřech samostatných pokojích, dvou koupelnách a společné místnosti s kuchyní. V dražších kolejích pak třeba byla možnost i samostatné koupelny, případně rozvržení ne na byty, ale na systém více pokojů na jedné chodbě. Za sebe ale můžu rozvržení do bytů moc doporučit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dublin má výhodnou polohu pro poznávání jak Irska, tak Velké Británie. Doporučila bych výlet do Galway, Corku a Belfastu. Co se týká Velké Británie, tak z Dublinu tam létá spousta letadel, já konkrétně byla v Londýně a ve Walesu a obojí bych také doporučila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V Irsku jsou dva úřední jazyky, irština a angličtina. Všechny nápisy jsou sice dvojjazyčné, angličtina však stejně v každodenním životě převažuje, takže jazykově to není problém. Univerzita nevyžaduje certifikát, je ale potřeba počítat s tím, že si člověk třeba u některých učitelů bude muset zvyknout na irský přízvuk.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
UCD bych určitě všem moc doporučila. Univerzita je výjimečná svým kampusem, přístupem ke studentům, mezinárodním studentům je otevřená a všichni jsou moc nápomocní. Stejně tak se kousek od univerzity nachází pláže, přístavy, útesy, i živé centrum Dublinu, takže je univerzita a její poloha skvělá i na poznávání Irska a to je země, která určitě stojí za to.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník. Sice to není úplně tak, že by pršelo pořád, jak se o Irsku říká, ale když už prší, tak pořádně.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Tam nebude vlastně až taková zima. Byla jsem tam od ledna, takže jsem čekala zimu, v Irsku je ale zima celkem mírná a rychle pak začalo jaro.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Irové až tak přátelský národ. Opravdu skoro každý se s vámi dá do řeči a jsou nadšení, když jim řeknete, že se vám tam líbí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na irský přízvuk (když je silný, opravdu jim není moc rozumět).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Dublin

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page