top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kryštof Lédl

Autor(ka):

fakulta:

Kryštof

Lédl

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kryštof je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

krystofledl

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kryštof

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University College Dublin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kryštof hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je celkově velice dobře organizovaná, moderní a poskytuje vzdělání na vysoké úrovni. Kampus univerzity vypadá velmi luxusně a moderně, je rovněž velice dobře vybavený. Studenti mají na kampusu k dispozici v blízké vzdálenosti veškeré potřebné vybavení, včetně několika knihoven, fitness centra, kina, kadeřnictví, několika stravovacích zařízení či obchodu s potravinami.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Překvapilo mě, že v rámci mého studijního programu jsme neměli žádné interaktivní semináře v menších skupinách lidí, ale pouze přednášky, při nichž se studenti logicky příliš do výuky nezapojují. Přednášky byly ale téměř vždy poskytovány na velice kvalitní úrovni. Rozdílem oproti našemu způsobu výuky je, že přednáška slouží studentům především jako úvod do určité problematiky a studenti jsou motivováni k tomu, aby si další potřebné informace k tématu vyhledávali sami, nicméně vyučující k tomu studentům vždy poskytují seznam doporučené literatury. Tento systém výuky se mi velmi líbil, na druhou stranu mi příliš nevyhovoval systém zkoušení. Ve většině případů je totiž zkouška písemná a studenti v rámci zkoušky dostanou na výběr několik esejových otázek, z nichž musí odpovědět pouze na stanovený počet. Odpověď na otázky musí být očividně psána ve formě eseje, takže tento systém nemusí vyhovovat někomu, kdo psaní esejí nemá příliš v oblibě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velice pestrý. Na univerzitě funguje opravdu velké množství spolků (tuším, že minimálně 30), z nichž si vybere každý. Univerzita poskytuje i volitelné kurzy, při nichž se mohou studenti naučit např. základy gaelštiny. Univerzita rovněž pořádá v průběhu semestru spoustu volnočasových aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace je pochopitelně v angličtině (druhým oficiálním jazykem Irska, gaelštinou, téměř nikdo v zemi nemluví). V rámci mého studijního pobytu jsem nemusel univerzitě dokládat žádné jazykové certifikáty apod., studenti Erasmus+ v době mého studia takovou povinnost neměli. Doporučuji si však důkladně prověřit před výjezdem požadavky univerzity na daný semestr, a to na webových stránkách univerzity, případně se studijním oddělením.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město se mi velmi líbilo, ačkoliv je poměrně rušné. Obecně je Dublin velmi čisté město. Architektura obytných budov připomíná Londýn. Město nabízí krásné, rozlehlé a velmi dobře udržované parky, jako např. St. Stephens Garden či Phoenix Park. Dále doporučuji navštívit Dublin Castle, St. Patrick´s Cathedral a pochopitelně Temple Bar District. Moje oblíbené místo bylo Howth, což je trochu odlehlejší část Dublinu, ale nabízí krásný výhled na místní přístav a především turistické stezky s výhledem na mořské útesy. Dále se mi velmi líbilo muzeum EPIC pojednávající o emigraci Irů, což se na první pohled může zdát jako nezajímavé téma, nicméně muzeum je velice moderní a umožní návštěvníkům lépe pochopit dějiny Irska, které jsou z velké míry ovlivněny právě emigrací Irů ze země. Život v Dublinu je ale celkově velice nákladný.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium rozhodně nepostačuje na pokrytí veškerých nákladů, pokrylo mi zhruba 40% výdajů. Ceny v Dublinu jsou velmi vysoké, Dublin je jedno z nejdražších měst k žití v Evropě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat se vyplatí zejména ve velkých obchodech typu Tesco, Lidl nebo Albi. Menší obchody typu Centra či Tesco Express mají ceny vyšší. Na hromadné dopravě se dá ušetřit zřízením Student Leap Card.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji přímo na kampusu. Cena za kolej je vysoká, ale dle mého názoru se kolej vyplatí, neboť člověk má poté veškeré školní budovy a vybavení v blízkosti domu a ušetří za hromadnou dopravu, která je v Dublinu velmi drahá.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Irsku je trochu složitější, ale rozhodně stojí za to. Hromadná doprava je drahá, síť hromadné dopravy není příliš rozvinutá a dostat se do některých lokalit (např. Wicklow Mountains) je bez auta prakticky nemožné, ale ceny za zapůjčení auta jsou (jako u všeho) v Irsku vysoké. Někoho navíc může od řízení auta odradit, že v Irsku se stejně jako v UK jezdí na levé straně, ale dá se na to velmi rychle zvyknout po pár hodinách řízení.

Nicméně doporučuji navštívit především výše uvedené Wicklow Mountains, dále Cliffs of Moher a Giant´s Causeway, či města Galway nebo Kilkenny. K navštívení Cliffs of Moher a Giant´s Causeway doporučuji využít služeb společností poskytující zájezdy pro turisty, jako např. Paddywagon nebo Wild Rover Tours.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace je pochopitelně v angličtině (druhým oficiálním jazykem Irska, gaelštinou, téměř nikdo v zemi nemluví). V rámci mého studijního pobytu jsem nemusel univerzitě dokládat žádné jazykové certifikáty apod., studenti Erasmus+ v době mého studia takovou povinnost neměli. Doporučuji si však důkladně prověřit před výjezdem požadavky univerzity na daný semestr, a to na webových stránkách univerzity, případně se studijním oddělením.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Irsko a Dublin bych velmi doporučil, neboť se jedná o krásnou zemi s úžasnou kulturou a fascinující historií. Irsko bych zejména doporučil lidem, kteří chtějí svůj studijní pobyt využít zejména ke zlepšení angličtiny. Na druhou stranu je potřeba vzít na vědomí, že pobyt v Dublinu je velice nákladný.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University College Dublin

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page