top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Denisa Fořtová

Autor(ka):

fakulta:

Denisa

Fořtová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Denisa je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Denisa

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

L´azienda Ospedaliero Universitaria di Sassari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Denisa hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Svou praktickou stáž jsem vykonávala ve fakultní nemocnici v Sassari. Nemocnice byla poměrně velká. Jednotlivá oddělení se nacházela zvlášť ve vlastních budovách, jen určitá podobná oddělení byla v jedné budově, jako například interní obory, nebo gynekologie, porodnictví a pediatrie. Celkově mi toto uspořádání připomínalo naší Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Vzhled budov a interiér jednotlivých oddělení byl spíše starší, ale upřímně mě to moc nepřekvapilo, přeci jenom se nacházíme na Sardinii, jihu Itálie, kde je většina domů v horším stavu. Co se týče vybavení sálů a ordinací, to si myslím, že bylo na stejné úrovni jako v České republice, v některých odvětvích i lepší, například jsme viděli gynekologickou operaci pomocí robota.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče přístupu ke stážistům velice záleželo na oddělení, jeho primářovi a jednotlivých doktorech, což je dost podobné jako u nás v ČR. Na Sardinii je zvykem, že se studenti k moc praktickým věcem, které by dělali sami, nedostanou, a tak spíše jenom koukají. To samé bylo i u nás stážistů. Bylo super, když byl na oddělení tzv. specializzando, což je vystudovaný neatestovaný doktor. Většina z nich byla velmi vstřícná a snažili se nám některé věci ukázat a vysvětlit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V přihlášce jsem jako jazyk měla uvedenou angličtinu, ale už před odjezdem jsem se trochu obávala, že hodně lidí na Sardinii nebude umět anglicky, a to se taky potvrdilo. Překvapilo mě, že i hodně mladých doktorů anglicky neumělo nebo se jim prostě nechtělo anglicky mluvit, takže byla docela výjimka, když se našel doktor ,který mluvil plynule anglicky. Jsem tedy moc ráda , že jsem před odjezdem navštěvovala rok kurzy italštiny a mohla se tak v nemocnici, a i mimo ni s místními domluvit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Sassari je druhé největší město na Sardinii a nachází se na severu ostrova. Jedná se spíše o poklidnější město, kde to jako všude na jihu Itálie žije hlavně večer. Není to ani tolik turistické město, nejbližší pláž je asi 30 minut autobusem a v centru se nenachází moc historických památek, ale aspoň má člověk možnost zažít pravý italský život. Město celkově je spíše starší, určitě stojí za to vidět hlavní náměstí Piazza d'Italia a Cattedrale di San Nicola. Doporučuji zajít si s kamarády na náměstí Piazza Santa Caterina, kde se nachází bar s bohatým výběrem piv nebo zajít na čtvercové náměstí Piazza Tola, kde často hraje živá hudba. Centrum města se mi líbilo hlavně večer, protože už nebylo takové teplo :D a hlavně byly všude mezi domy pověšená světýlka, což působilo velmi příjemně. Také jsem měla ráda park Monserrato, kde si člověk mohl číst nebo jít na piknik.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím si, že mi stipendium pokrylo tak 70% mých výdajů. Ceny na Sardinii jsou určitě vyšší než v ČR, ale nebylo to ještě tak hrozné. Hodně záleželo, jak si člověk chtěl dopřát, jestli spíše šetřil, kupoval si méně jídla a nechodil do restaurací, nebo naopak.
Já se nejdříve snažila spíše šetřit, rozvrhnout si to tak, aby mi peníze vyšly na ty 2 měsíce, ale zároveň jsem chtěla ochutnat místní jídlo, jet na výlety a poznat nová místa, tím pádem člověk utratil více a musel do toho dát i svoje peníze, ale určitě to za to stálo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na nákup potravin doporučuji supermarket Eurospin, tam jsem vždy nakoupila nejlevněji, popřípadě Lidl. Nejlevnější a velmi dobrou pizzu můžete koupit v Oggiano dal 1973 a skvělé a levné těstoviny v restauraci Tritus. kde jsou porce takové, že Vám zbyde i na další den. Kafe a croissant za pár euro si můžete dát v nemocniční kavárně v budově, kde se nachází interní oddělení.
Velmi se dá ušetřit na místní autobusové dopravě, jedná se jenom o společnost ATP, kterou můžete jezdit ve městě a jejich autobusy jezdí i na nejbližší pláž Platamona. Jedna jízdenka stojí 1,30 euro, ale můžete si právě pořídit studentskou měsíční kartu za 8 euro.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela v bytě, kde jsem měla samostatný pokoj. Byt byl dost velký, byly tam 4 pokoje, tři větší a jeden menší, kuchyně a dvě koupelny. Ze začátku jsem tam bydlela se dvěma spolubydlícími, které ještě dokončovaly studijní pobyt. To bylo super, protože mi mohly vše ukázat a dát nějaké tipy na cestování atd. Poté přijela moje spolužačka ze stejné fakulty a spolu jsme tam bydlely až do konce, takže to bylo moc fajn. Byt a můj pokoj byl celkově moc hezký, kuchyň byla vybavená, měly jsme i pračku.
Jediné, co bylo trochu náročné, byla komunikace s panem majitelem, který neuměl moc dobře anglicky, a hlavně měl ve věcech trochu zmatek, takže jsem původně nevěděla, v jakém budu pokoji, že se k nám někdo další nastěhuje atd. Nevýhodou také bylo, že jsme neměly klimatizaci, takže v bytě během července bylo opravdu velké teplo.
Další alternativou je kolej, ta je ale bohužel zavřená během srpna, ale jinak je poměrně moderní, za dobrou cenu a má klimatizaci na pokojích.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Věděla jsem, že když jedu na Sardinii, tak že bych chtěla navštívit různé pláže a užít si moře, a to se mi určitě podařilo. Byla jsem na všech plážích na severním pobřeží, kam se dalo dostat autobusem. Překvapilo mě, jak dobře a většinou i na čas autobusy jezdily a že se pomocí nich dalo dostat na hodně míst. Samozřejmě se dalo půjčit i auto, což je určitě nejlepší možnost, jestli chcete Sardinii procestovat více, ale finančně to bylo hodně nákladné. Lístek na autobus se dal koupit na autobusovém nádraží, ale já velice doporučuji aplikaci DropTicket, kde se dají koupit skoro všechny lístky společnosti ARST, jejíž autobusy jsem na výlety využívala, dají se tam také koupit lístky na vlak. Kromě pláží doporučuji navštívit město Alghero a hlavní město Cagliari.
Také doporučuji se někdy před cestou kouknout na stránky společnosti ARST, jestli nemají náhodou nějaký omezení provozu na Vaší trase, abyste pak nemuseli, jako my, stopovat zpátky do Sassari. I když si myslím, že to byl asi jeden z mých nejlepších cestovatelských zážitků. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V přihlášce jsem jako jazyk měla uvedenou angličtinu, ale už před odjezdem jsem se trochu obávala, že hodně lidí na Sardinii nebude umět anglicky, a to se taky potvrdilo. Překvapilo mě, že i hodně mladých doktorů anglicky neumělo nebo se jim prostě nechtělo anglicky mluvit, takže byla docela výjimka, když se našel doktor ,který mluvil plynule anglicky. Jsem tedy moc ráda , že jsem před odjezdem navštěvovala rok kurzy italštiny a mohla se tak v nemocnici, a i mimo ni s místními domluvit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nemocnici v Sassari a celkově Sardinii bych doporučila, protože si myslím, že je zajímavé zjistit, jak funguje zdravotnictví na jihu Itálie. Často jsem se potýkala s problémem, že o mě doktoři třeba nevěděli, nebo že věci nebyly úplně podle plánu a musela jsem tu danou situaci vyřešit. Což si myslím, že mě naučilo i větší trpělivosti a taky schopnosti si poradit sama v různých situacích. Zároveň byla celá moje stáž i velké vystoupení z komfortní zóny, když se snažíte mluvit jazykem, který jste se učili necelý rok, ale to Vás taky velmi posune a zpětně jsem za to ráda.
A hlavně nikdy jsem za svůj život neviděla tolik pláží jako za dva měsíce na Sardinii. :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
repelent, fenistil, více plavek
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je opravdu dobré mít základy italštiny, aspoň se naučit základní fráze, představení a co tam děláte, abyste se dostali tam, kam potřebujete. A taky že je tam v létě opravdu hodně komárů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Hodně doktorů neumělo anglicky. Že na Sardinii jedí koňské maso.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Ze začátku mluvit italsky a smířit se s tím, že ne vše je podle plánu, a pak taky spánek v červenci, když byla opravdu velká horka.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie