Vyhledat

Boni: hi-tech stravování pro slovinské studenty

Láska prochází žalud(k)em. No a to Slovinci dobře vědí. Protože když máš hlad, nejsi to ty.

Chálky jsou ve Slovinsku tim největšim trumfem, po kterym se mi bude dloooouho stýskat. Slovinci totiž pro vysoký školáky nemají menzy, a tak přišli s unikátním hi-tech řešenim, jak nasytit i budoucí elitu národa. Jedná se o systém Boni, který funguje vcelku jednoduše. Stáhneš appku Studentska prehrana, na tamější studentský samosprávě si vyzvedneš kód pro aktivaci tvýho žracího loginu. Aktivuješ si sám sebe v týhle appce. No a teď tě čeká milý a chutný překvapení. Tahle appka ukazuje, v jakých restauracích lze využít tyhle Boni. Dejme tomu, že v každym čtvrtym stravovacim zařízení berou Boni, někdo to i doveze. Boni znamená, že meníčko, zahrnujíc zpravidla polévku, hlavní chod, ovoce, salát a vodu, vyjde max. na 4,31 eur, zbytek doplácí stát. Při aktuálním kurzu to vychází na cca 116 Kč, za co si v Mekáči nebo Dhabě dáš sotva velký menu. No není to pecka?

Každej si tu v tomhle ohledu asi najde svoje. Od indický přes asijský all-you-can-eat po klasiky typu burger, pizza, těstoviny, obloukem přes jugoslávskou cuisine až po moji nejoblíbenější, mexickou. Viva la globalizace 😊.

V praxi to funguje jednoduše. Přijdeš, frajersky řekneš „živijo, na boni prosim“, servírka/číšník přinese boni menu, ze kterýho si můžeš vybrat. Na konci pak přinese takovou kouzelnou krabičku, ke který přiložíš mobil, na kterym zapneš appku Studentska prehrana a zmáčkneš takovou ikonku, která vydává zvuk, pomocí čehož se spáruje s touhle kouzelnou krabičkou. Pak ukážeš ID a zaplatíš. Easy peasy, ať žije jídlo, squeezy.

Jedno jídlo = 1 Boni. Těch je na měsíc kolem 20, čili to vystačí na cca dvacet jídel, který je možný si dát po čtyřech hodinách, dvakrát denně, včetně víkendů, max do 21.00.

Nejsou to však jenom Boni, které ve Slovinsku zpříjemňují život. Burek je to nejlepší, co tě může ve Slovinsku za 2 eura v životě potkat, ať už jako pomocník při zpracování x-tého piva či jakožto kamarád do deště, kterýho chceš vždycky trochu ještě. Kdysi bojoval s donem Kebabem, avšak svým temperamentem a ladnými křivkami nakonec v boji na mastnost a na tuk těsně zvítězil. Stal se tak nejlepší konzumovatelnou potravinou v poměru cena-výkon, dostupnou skoro stále, protože na rozdíl od naší české zahrádky zde večerky stále žijou, leckdy nonstop. Proletáři všech zemí, bez Burku na světě dobře není, vyslyšte slyšení mé a pošlete Burek na hrad!


Až na knedlíky, rohlíky a překvapivě balkánský sýr tu v Lidlu nebo Hoferu (dva nejlevnější/pší) v podstatě seženete to, co v Česku, samozřejmě až na tuzemáka, pomazánkový máslo nebo banánový rybičky Haliny Pawlovský. Existují zde i farmářské trhy, kde nakoupíte čerstvou zeleninu, ovoce nebo i koní burger. Suma sumárum, hlady neumřete, nějakej ten dlabanec vždycky snadno najdete. Spíš budete posedlí obžerstvím, které Vám tu nepřijde ani jako hřích, poněvadž YOLO – You Only Ljubljana Once.


Must-know věci:

· Slovinci si nedokážou představit jídlo bez salátu

· Slovinci mají (údajně) velmi dobrou kávu

· Točené pivo (Laško, Union) za cca 3 eur, plechovka za euro

· Slovinci ještě neobjevili krájítko na pizzu, takže pizza je (až na výjimky) nenakrájená

· Dýška jsou započítaný v ceně

· Obchodní řetězce (chronologicky podle mojí oblíbenosti, od nejlevnějšího): Hofer (něco jako rakouský Lidl), Lidl, EuroSPIN, SPAR, Mercator (něco jak Žabka v ČR), v průměru je zde draze jako v Praze, avšak stále blaze 😊

· V neděli mají veškeré obchodní řetězce ze zákona otevřeno do 15:00

· Alkohol koupíte v obchodech pouze do 21:00, poté pouze v barech, restauracích apod.


Autorem článku je

Vojta Krátký66 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše