univerzita v Lublani

foto: Canva.com

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Univerzita v Lublani je nejstarší a největší vysokou školou ve Slovinsku a dlouho byla i svého druhu ojedinělá, do doby, nežli až po více než půl století přibyla univerzita v Mariboru a teprve v roce 2003 jako třetí, nejmladší, univerzita v Koperu.

Lublaňská univerzita je pro nás významná tím, jak byla ve své historii úzce spjata s tehdejším Československem. Například již v prvních letech po založení zde působil světoznámý architekt Jože Plečnik, jemuž vděčíme za celou řadu památek v Praze i okolí. Čestný doktorát zde obdržel prezident Masaryk. Jedním

z poválečných rektorů byl český profesor Alois Král. A historickou budovu univerzity navrhl český architekt a jeden z rektorů dnešního ČVUT, Jan Vladimír Hráský.

Univerzita nabízí vzdělání snad ve všech myslitelných oborech na úctyhodných 23 fakultách a 3 uměleckých akademiích. Výukovým jazykem bývá typicky slovinština, nicméně je politikou školy vycházet vstříc zahraničním studentům a umožnit po dohodě výuku nebo individuální konzultace v angličtině. Jazyk, který není češtině příliš vzdálený, je také možno se během pobytu poměrně obstojně naučit, univerzita k tomu poskytuje hned několik možností jazykových kurzů.

Nechybí samozřejmě ani aktivní studentské organizace ESN a ŠOU (Študentska organizacja Univerze v Ljubljani), které pořádají pro zahraniční studenty spoustu akcí a výletů.

foto: Táňa Šolaja

DOPRAVA

Do Lublaně se lze dopravit letecky, avšak jedná se o nákladný (okolo 5 000 Kč) a relativně komplikovaný let s přestupem v Bělehradě (Air Serbia), případně dokonce v Paříži (Air France).

Nejjednodušší a nejlevnější je proto jet s Flixbusem, jenž nabízí spojení z Prahy do Lublaně v ceně okolo 750 - 1 000 Kč přes Vídeň. Tato cesta trvá přibližně 9,5 hodiny. 

Alternativou může být rovněž vlakové spojení z Prahy s přestupy ve Vídni a v korutanském městě Villach. Cesta vlakem stojí okolo 1 100 Kč a trvá asi 11 hodin.

BLOGER TIP

Dají se jednoduše sehnat různé slevové kupony na Flixbus (10-20%), takže to vyjde poměrně levně.

Táňa

Spousta erasmáků také vyrazí svým vlastním autem, určitě se vyplatí poptat.

Míša

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Systém autobusové dopravy využívá kartičku s názvem Urbana, která stojí 2 € a umožňuje nabití kreditem pro platby nejen za jízdy autobusem (1,30 € za jízdu), ale také za půjčování městských kol v systému BicikeLJ nebo jízdu pozemní lanovkou k Lublaňskému hradu. Slouží také jako průkaz do městské knihovny.

Mnozí absolventi také doporučují si případně přivézt nebo na místě zakoupit kolo vlastní (lze i za ceny kolem 50 €), případně chodit pěšky, samotné centrum města není příliš rozlehlé.

BLOGER TIP

Za měsíční studentský kupon, který platí jen od prvního pracovního dne v měsíci do prvního pracovního dne následujícího měsíce, zaplatíte 20 euro. V případě systému městských kol BicikeLJ je cena registrace s kartičkou Urbana 3 eura na rok, 1.hodina je zdarma, další za nějakou směšnou částku – euro nebo tak něco.

Táňa

Bez kartičky Urbana je cena registrace na BicikeLJ 1 euro na týden. 

Vojta

UBYTOVÁNÍ

Univerzita v Lublani má možnost poskytnout dvoulůžkové pokoje na koleji za cenu mezi 170 – 200 € měsíčně, kapacity jsou však velice omezené a poskytované těm studentům, kteří se přihlásí co nejdříve - doporučuje se podat přihlášku i několik měsíců předem. Z kapacitních důvodů se téměř jistě nedostane zdaleka na všechny a není proto radno se na tuto variantu příliš spoléhat.

Ubytování v soukromí sehnat obvykle lze, avšak i zde je potřeba zajišťovat jej s dostatečným předstihem. Ceny se typicky pohybují mezi 200 – 350 € za měsíc.

S hledáním ubytování pomáhá studentská organizace ŠOU, doporučuje se rovněž sledovat nabídky na partnerské platformě Housing Anywhere.

BLOGER TIP

Univerzita v Lublani disponuje kolejemi, které tvoří asi 15 různých studentských domů, nicméně pro Erasmáky jsou k dispozici jen 2 z nich. Míst je málo a je jich ještě méně než bývalo v minulých letech. Registrace na koleje se spustí v určitou hodinu v určitý den a během pár minut jsou místa pryč. Na rozhodnutí o přidělení místa na koleji se čeká dlouho, já jsem čekala měsíc (v červnu jsem to věděla).

Kolej je rozhodně nejlevnější způsob ubytování v Lublani. Pokoje jsou moderní, údajně to rekonstruovali minulý rok, bydlí se v dvoulůžkových pokojích v buňkách pro 4 lidi. Buňka obsahuje i koupelnu a kuchyň. Koleje v oblasti Rožna dolina jsou přímo ve velkém kampusu, kde je víc kolejí, je tam i studentská restaurace a tělocvična. Ubytování je tam ale dražší (vychází to i s poplatky na zhruba 200 euro) a rozhodně se tam člověk moc nevyspí, protože je to party oblast. 😊 Je to ale blíž centru. Koleje v Bežigradu jsou přímo u Faculty of Education, of Social sciences, of Economics. Ubytování tam vychází i s poplatky na 170 euro a je to mnohem klidnější kolej. Do centra to autobusem trvá zhruba 8 minut a nejbližší zastávka autobusu je zhruba 7 minut pěšky od koleje.

Táňa

Dopředu je dobré poohlížet se i po jiných možnostech ubytování, než jen koleje. Vzhledem k nedostatku míst, je velká pravděpodobnost, že místo nedostanete a v době, kdy se zveřejňují výsledky o přidělení míst, už  bývá většina jiných ubytování plná.

Míša

Existuje také několik FB skupin, kde se apartmány speciálně pro studenty nabízí (např. v oficiální skupině ERASMUS Spring Semester 2020

Vojta
foto: Táňa Šolaja
foto: Míša Kreibichová

FINANCE

Cenově se Lublaň ve většině ohledů dá srovnat s Prahou, dražší jsou nicméně některé potraviny a zejména alkohol.

Za zmínku určitě stojí systém dotovaného stravování, tzv. Študentski boni, díky němuž lze za výhodné ceny jíst v menzách v rámci kolejí a ve vybraných restauracích.

V závislosti na životním stylu, štěstí na ubytování a dalších faktorech by nový grant měl pokrýt výdaje asi na 60-80%.

BLOGER TIP

Dají se najít asijské či indické kuchyně all-you-can-eat, mimoto se dá Študentski boni uplatnit třeba i v McDonalds. Na koleji se nenacházelo žádné vybavení, bylo teda třeba si vše koupit. K tomu je nejideálnější TEDi (něco jako PEPCO), kde se většina vybavení dá pořídit za 1 euro. Z klasických obchodů vyjde nejlevněji Lidl a Hofer.

Vojta

BLOGER TIP

Študentski boni

Každý student získá dotaci na 20 jídel na měsíc, které může využít od rána zhruba do 8-9 hodin večer. Dotace na jídlo vychází na 2,36 euro, v některých restauracích (zejména tam, kde si berete jídlo do ruky) to může tedy vyjít i na doplatek 0 euro, takže máte jídlo zadarmo. Tohle dotované jídlo se skládá běžně z polívky, hlavního chodu, salátu, vody a „dezertu“, který většinou řeší ovocem. V centru i v okolních částech Lublaně není problém na restauraci s boni narazit, takže se dá opravdu stravovat takhle. Jedinou nevýhodou je trochu opakující se nabídka v těchto restauracích, většinou mívají rizota, tortilly, burgery.

Táňa

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

5

6

Většina místních lidí mluví anglicky a to opravdu dobře, tak si můžete pořádně procvičit angličtinu. Míša

Slovinsko je malá země, takže pokud chcete cestovat, je všechno kousek. Míša

Samotné studentské organizace pořádají výlety, ale i každotýdenní akce ve městě typu pubquiz, beerpong, international dinner apod. Vojta

Lublaň je velice bezpečné město. Míša

Bezplatná wifi po celém městě (po dobu 1 hod., lze opakovaně použít). Vojta

Obědy, svačiny či večeře díky systému Boni mohou vyjít na hubičku, jedno jídlo (polévka, hl. chod, voda, dezert a salát) vyjde max. na 3,6 eur. Burek za 2 eura jistí každý pozdní návrat z party domů. Vojta

Bezplatné sportovní aktivity všeho druhu (aerobic, fotbal, taneční kurzy, box, plavání, volejbal, kruhový trénink a mnoho dalšího), které se dají realizovat např. v tělocvičně u kolejí. Vojta

Lublaň leží na půli cesty mezi Vídní a Benátkami, na pomezí několika kultur a geografických regionů s bohatou historií. V Lublani samotné je možné navštívit mnoho pamětihodnotí, např. Plečnikův dům, Lublaňský hrad nebo proslulý Dračí most. Nachází se zde ale i mnoho klubů, i alternativních destinací, jako je třeba Metelkova. Poloha města také umožňuje mnoho skvělých příležitostí na výlety jak do okolních metropolí, tak i do okolní přírody – za zmínku stojí například Triglavský národní park, vzdálený od Lublaně asi 60 km, jeskyně Skočjanske jame, jezero Bled a Bohinj. 

 

Slovinština je příbuzný, slovanský jazyk, který se dá poměrně snadno naučit a být tak na Erasmus v Lublani skoro jako doma.

 

Ceny jsou přijatelné a stipendium dokáže pokrýt podstatnou část nákladů.

Lublaň je bike-friendly město, všude se dá dostat na kole (kterému auta dávají přednost), doprava tak může vyjít opravdu nalevno. A navíc je to jedno z nejbezpečnějších měst, takže stačí jeden zámek na kolo a není třeba se bát chodit v noci sám/sama domů. Vojta

7

9

8

10

KAM DÁL?

Univerza v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana 

Office of International Relations

University of Ljubljana

Kongresni trg 12, 1000 Ljubljana, Slovenia

Office: +386 1 241 85 92/94

Email: intern.office@uni-lj.si

webové stránky

ZAUJALA TĚ  LUBLAŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

Kde leží Lublaň?

PSALI JSME O LUBLANI

FOTOGALERIE

stát

Slovinsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

420

euro

(od ZS 20/21) 

slovinština

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

37, 800

7

10 hod. jízdy

591-

600

1919

EURO

Euro

5:30 hod. letu

text vznikl v spolupráci s našimi blogery v Lublani

MÍŠA

KREIBICHOVÁ

TÁŇA

ŠOLAJA

VOJTA

KRÁTKÝ

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

I

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

I

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

I

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

I

1:00

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

I

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

I

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

I

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Univerza v Ljubljani

Slovinsko

Univerzita v Lublani je přátelská a poměrně mladá instituce, která svým studentům poskytuje mnoho výhod. Co by kamenem dohodil ze slovinského hlavního města objevíte krásnou přírodu, která vybízí k turistickým výletům. Slovinsko tvoří přirozenou spojnici různých regionů, jejichž vlivy se zde míchají. Můžete odsud vyrazit na výlet na Balkán ale i na jih Evropy a samotnou zemi můžete procestovat třeba i na kole. Zvládnete to tu i když nemáte moc našetřeno – nové stipendium vám při troše snahy a štěstí pokryje až 80 % nákladů. Další nabídka v našem katalogu, která se těžko odmítá.

doba jízdy/letu

9:30

I

5:30

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I

3:30

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Vovsová 

koordinátorka

anna.vovsova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png