top of page
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png
7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

author

Matouš Hojný

Matouš

faculty

Fakulta sociálních věd

academic year of the stay

2025/2026

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Logo-reprezentacni-vertikalni_CZ_hd.png

email:

Matouš is available on social networks:

Instagram-Color-Round-Logo-PNG.png
4.jpg
93e3223cdf6b2877915489252d564f04.png
Návrh bez názvu (26).png
7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

author

Matouš

faculty

Fakulta sociálních věd

academic year of the stay

2025/2026

Logo-reprezentacni-vertikalni_CZ_hd.png

University of Kent

traineeship

study stay

short-term mobility

other

How does Matouš rate their stay?

university

average rating is 4 out of 5

city

average rating is 5 out of 5

accommodation

average rating is 4 out of 5

financial demands

average rating is 3 out of 5

about university | organisation

What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Kampus, zeleň, klid. University of Kent se nachází v jednom z nejhezčích anglických měst, které se zas nachází v jednom z nejhezčích krajů celé Anglie. Jak Canterbury, tak Kent (hlavně ten východní) jsou místa, která mi v hlavě zůstanou ještě hodně dlouho a kam bych se chtěl pravidelně vracet.

Uni of Kent (taky nazývána zkratkou UKC) je založena poměrně nedávno, v roce 1965. Některé budovy a vybavení je tak ještě původní, ale nijak to celkový dojem a zážitek nekazí.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Věcí co funguje jinak v Anglii je docela dost. Prvně, v Kentu mají stále systém trimestrů, taky nazývaných "terms". Ty trvají 10 týdnů (včetně týdenního zkouškového na konci trimestru). Já byl v Canterbury na jarní (od ledna do března) a letní trimestr (od dubna do června). Většina předmětů má čtyřhodinovou dotaci, která je rozdělena přednášku a seminář.

V letním trimestru jsem měl dva předměty. Můj rozvrh vypadal tak, že jsem měl hodinu přednášky v pondělí, dvouhodinovou přednášku ve středu a dvakrát dvouhodinový seminář a jednu hodinovou přednášku ve čtvrtek.

Systém v Británii je mnohem více zaměřen na kritické myšlení a "přemýšlení" o věcech, oproti českému biflování jmen, pojmů, dat a faktů. To ovšem má občas za následek, že se mě student třetího ročníku zeptal, jestli je Česko v Rusku. Všechny mé předměty byly ukončeny esejí, testy se tu prakticky nepíší. O to víc se pak ale zaměřují na psaní zmíněných esejí, projektů, analýz a dalších.
What is student life like at university?
Spolky v Anglii fungují trochu jinak než v Česku. Existuje jedna velká zastřešující organizace: Kent Students' Union (KSU). Ta pořádá během celého roku velké množství různých akcí. V kampusu se taky nachází klub (jakože fest velkej), každý týden se koná minimálně jedna párty od KSU.

V rámci KSU existuje přes 250 spolků zaměřených na spojování všeho možného. Sportů, národností, zájmových aktivit a mnoho dalšího. Můžete tak najít například Polish society, Women in STEM society ale například i Communist society.
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
Komunikace je v Anglii samozřejmě trochu "jednodušší". Díky tomu, jak moc je UKC mezinárodní taky ale můžete slyšet velké množství přízvuků akcentů a mnoho dalšího.

Co pak ale problém udělat může, je například učitel s severoirským přízvukem, kdy mi dělalo prvních několik týdnů problém plynule mu rozumět. Celkově jsem ale s angličtinou problém neměl vůbec a univerzitou doporučená úroveň B2 by měla v pohodě stačit.

about the city

What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Rozhodně nijak nepřeháním když řeknu, že jsem si Canterbury zamiloval. Jedná se o hodně historické město, kterému vévodí světoznámá katedrála. Ve městě se pak nachází ještě dvě další památky UNESCO a celkově má centrum nádech středověku. Obchodů a dalších moderních výdobytků najdete dostatek, ale pokud by to bylo málo, do Londýna dojetede rychlovlakem za necelou hodinu.

Canterbury má 55 tisíc obyvatel a jedná se tak spíš o menší, ne úplně super rušné město, jakým dokáže být třeba Praha. Díky katedrále a dalším památkám se celoročně v centru vyskytuje docela dost turistů, ale nijak to nekazí celkovou experience.

about finances

In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Británie rozhodně není levnou zemí. Stipendium mi nepokrylo ani ubytování a bez pomoci rodičů a mých vlastních úspor bych Erasmus nezvládl ani náhodou.

Ceny jednotlivých věcí se dost liší. Ubytování, doprava a některé služby jsou oproti Česku odstřelné do jiného vesmíru. Jídlo, hygienické potřeby, ceny v restauracích a hospodách jsou o něco vyšší než doma.

Řekl bych ale, že to funguje podobně jak doma. V supermarketu s kartičkou a ve slevách nakoupíte v pohodě. Když si budete vařit doma, rozhodně to bude levnější než dovážka. Když si koupíte lak na nehty v drogerce, zaplatíte míň, než u nehtařky.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Aldi, Aldi a ještě jednou Aldi. V Canterbury se (a toto jsem nesl velmi těžko) nenachází Lidl, a tak je nejlevnějším supermarketem zmíněné Aldi. Cenově některé položky vyjdou levněji než v Česku a celkově nákup není o tolik dražší než co byste zaplatili doma. Některé obchody také dávají zboží na konci doby spotřeby do "Clearance". Pečivo jsem tak pravidelně kupoval v Sainsburies za poloviční cenu.

about accommodation

What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Ubytování jsem volil univerzitní na koleji Darwin College. UKC poskytuje po celém kampusu několik typů ubytování. Naprostá většina pokojů je jednolůžkových. Podle typu ubytování pak záleží, jestli a s kolika lidma jsou sdílená sociální zařízení a kuchyň.

Moje ubytování se skládalo ze dvou "bytů", které měly pět pokojů, co sdíleli záchod a sprchu a dohromady jsme měli kuchyň. Celkem nás tedy bylo na kuchyň 10, což sice někdy znamenalo trochu problémy při vaření, když nás bylo víc, ale zároveň se pravidelné setkávání, deskovky, povídání o všem možném i nemožném, stalo jednou z mých nejoblíbenějších aktivit.

Cenově se ale jedná o nejnáročnější částku celého výjezdu. Ubytování opravdu není levné, i když člověk zvolí jednu z nejlevnějších kolejí. Co jsem se za výjezd bavil s místními, ubytování ve městě v podnájmu dokáže být o něco levnější, ale je třeba dávat si pozor na scamy.

about experiences

Did you use your stay to travel around the country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Snažil jsem se cestovat opravdu hodně, především ale po Kentu a okolo Canterbury. Ceny vlaků (i autobusů) jsou v porovnání s Českem opravdu hodně odstřelené a je potřeba dobře plánovat. Ceny jízdenek na regionální autobusy jsou zastropované na třech librách, což se opravdu hodí pro poznávání místního kraje. Přímým autobusem se z Canterbury dá dojet víceméně do všech mšst východního Kentu, primárně tedy přímořská města (Dover, Ramsgate, Whitstable,...). Spoje jezdí většinou na čas, jsou čisté a pohodlné. Věcí co mě hodně překvapilo, byly doubledeckery mimo Londýn, v zásadě všechny autobusy, kterými jsem v a okolo Canterbury jezdil, byly dvoupatrové a nabízí takový ten klasický "britský" zážitek.

Určitě doporučuji zakoupit studentskou Railcard od National Rail, vyplatit se může i trimestrová jízdenka na regionální autobusy společnosti Stagecoach (tam už je ale cena vyšší a je fajn si spočítat, jestli to jde reálně ujezdit s vašimi plány), na dálkové busy používejte National Express.

Například cena jízdenky do Londýna se může mezi vlakem a autobusem lišit o 10 a víc liber (vlaky jsou v Británii opravdu drahé), cesta vlakem je ale dvakrát rychlejší.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Výhodou je samozřejmě, že tu na vás jinak než anglicky mluvit nebudou. Problémem mohou být jednotlivé přízvuky, kdy speciálně Irům a Skotům je občas těžko rozumět. Zároveň je potřeba počítat s tím, že se při hodnocení esejí a dalších školních prací vyučující počítají s tím, že vaše angličtina bude stejná, jako rodilého mluvčího, což se pak může promítnout do známky (mě se to stalo prakticky při každé práci a nemyslím si, že by moje úroveň byla jakkoliv podprůměrná).

about experiences

Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Naštěstí mě nepotkal žádný zásadní zdravotní problém, nic jsem neztratil, ani se mi nic nerozbilo. Většinou se jedná o menší věci ohledně rozdílnosti Británie a Česka. S rozdílnými zásuvkami jsem počítal, ale musel jsem dokupovat ještě jeden adaptér. Hodně mi dělalo problém řízení vlevo a s tím spojené rozhlížení při přecházení silnice. Jsem od přírody hodně extrovert, takže mi seznamování nedělalo problém, ale i pro introvertní lidi není problém si najít kamarády díky bydlení na kolejích a societies.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Vzhledem k tomu, že to je západní Evropa, o studenta se na UKC stará ještě násobně víc než v Česku. Studentská podpora běží 24/7, jsou k dispozici psychologické a další well-beingové potřeby. Univerzita se snaží být nápomocná ve všem v čem může. Já si potřeboval jednou posunout deadline práce a celý proces proběhl velmi hladce a v pohodě.
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Napsat dopředu a mít příslušnou dokumentaci. Univerzita si zakládá na své připravnosti pomoct komukoliv, kdo si o pomoc řekne (takové Bradavice). Ať už se jedná o fyzické, či mentální specifikace, UKC se bude snažit váš problém co nejvíce zmenšit, aby byl zážitek a studium bez jakýchkoli problémů.

final rating

Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Je tam fakt hezky. Celá jihovýchodní Anglie je tak trochu zahradou Británie. Všude zeleň, skryté cestičky, lesy, you name it...zároveň jsem si opravdu zamiloval anglickou náturu a to, jak se lidé staví k životu, jsou víc v pohodě a umějí si užít maličkosti každodenního života. Canterbury je opravdu nádherné historické město, kde je mnohem více klid, než v Praze, ale člověk se tu nenudí a vždy zvládne najít akci na kterou jít, nebo novou, pro něj neprobádanou část, kterou si projít.

University of Kent sice není nejbohatší ani nejlepší britská univerzita, ale akademicky na tom není nijak špatně a kampus patří k jedním z největších pozitiv, co bych o ní vyzvihnul.

live-saving tips

If I went again, I would definitely remember to pack...
polštář a deku, které na kolejích nejsou (jde si koupit balíček od univerzity, ale ty jsou fest předražený)
king charles-03_edited_edited.png
Before leaving, I would like to know that...
nádobí a další vybavení kuchyně a pokojů jde sehnat od studentské samosprávy KSU, která vždy na začátku trimestrů pořádá takový "blešák", kde si studenti mohou zdarma vybrat věci, co zde zanechali předchozí studenti (třeba můj hrnec)
9EEACAE1-B502-49E8-A2CF-1D0826E096D5.png
What surprised me most was that...
ačkoliv se jezdí vlevo (jak metro, vlaky, auta a další), na eskalátorech se stojí zásadně vpravo a na chodníku každý chodí na jiné straně
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
The hardest thing for me was...
odjet
E0C038A5-C0FE-464B-BED6-8D0C805D3F3C.png

gallery

Návrh bez názvu (41).png

Did this survey help you? Like it and move it up the list!

0

Rate this survey!

How would you rate the report?

rate this survey

Check out reports from other authors about:

University of Kent

More reports from Velká Británie

ERASMUS+

INTER-UNIVERSITY AND FACULTY AGREEMENTS

4EU+ ALLIANCE

OTHER MOBILITY PROGRAMMES

image_preview.png

Have a question or comment? Write to us!

​Thank you for your message, we will get back to you soon :)

The project is carried out under the auspices of the International Relations Office

at Charles University

info@charlesabroad.cz

You can also write to us on socials: facebook or instagram

UK-logo-specialni-EN_hd.jpg
bottom of page