

.png)


author
Ivana Boková
Ivana
faculty
2. Lékařská fakulta
academic year of the stay
2022/2023
Máš otázku? Kontaktuj mě!

email:
Ivana is available on social networks:
.png)

.png)
author
Ivana
faculty
2. Lékařská fakulta
academic year of the stay
2022/2023

traineeship
study stay
short-term mobility
other
Aarhus University
How does Ivana rate their stay?
university
city
accommodation
financial demands
about university | organisation
What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Celkově na univerzitě v Aarhusu byl patrný takový přátelský "vibe", kdy se zdálo, že studenti a vyučující mají spolu přátelské vztahy - nikdo se neoháněl tituly ale přesto panoval celkový respekt. Na mém pracovišti, což byla sportovní fakulta, část zaměřená na veřejné zdraví a výzkum, to platilo zrovna tak. Co se týče vybavení, bylo zde vše potřebné pro zátěžové testování osob bez či i se závažnějším zdravotním postižením - běžecké pásy, ergometry, spiroergometry, prostory pro chůzové testy, odporové plošiny, doskokové plošiny a další. Co bylo také super, byla vlastní posilovna, tělocvična, bazén a hřiště v prostorách nejen mojí fakulty - studenti tak mohli kdykoliv zadarmo jít sportovat.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Na chování ke mě si nemohu stěžovat - dostala jsem vlastní místo v kanceláři, plný přístup do knihovny a do všech portálů s odbornými články, také možnost účastnit se přednášek, meetingů a testování pacientů, také jsem přizvána i do externích pracovišť. Tuto stáž bych doporučila těm, kteří se v budoucnu chtějí věnovat výzkumu nebo aspoň vidět, jak to probíhá.
What is student life like at university?
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
Komunikovala jsem v angličtině - dánština je nadmíru náročná:) Vzhledem k tomu, že se jednalo o výzkumné pracoviště, člověk potřeboval již relativně dobrou úroveň angličtiny i se znalostmi specifických odborných slov.
about the city
What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Aarhus je naprostá bomba, doporučji 10/10. Je to hodně studentské město - menší, malebné, najdete tu vše co potřebujete, všude se dá dojet na kole nebo dojít pěšky. Cenově jako většina skandinávských zemí trochu náročnější ale dalo se. Ráda jsem chodila k moři, jelikož Aarhus je pobřežní město, tak je tu spoustu možností - od přímo přístavu, přes Trojborg park a přilehlou cyklostezku podél moře, tak i pláž u Nekonečného mostu. Dále určitě doporučuji Latinskou čtvrť , muzeum umění ARoS a novou část Aarhus O.
about finances
In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Díky stipendiu jsem měla pokrytý nájem a částečně jídlo, zbytek jsem si doplácela ze svěho. Ceny jídla jsou podobné jako u nás, dražší je hotové jídlo v restauracích, stejně tak káva,
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Doporučuji nakupovat jídlo ve slevách, nejlevněji v Coopdiscount365, dále dánové dávají věci co nechtějí na ulici (je to čisté a často bez úhony!), takže tam člověk najde spoustu věcí a taky sekáče jsou super:)
about accommodation
What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Bydlela jsem v bytě s jednou spolubydlící, každá jsme měla vlastní pokoj. Byla to dánka a pokud se chce člověk socializovat, tak dáni jsou fajn ale moc si vás nepustí k tělu - za mě bych příště šla na koleje.
about experiences
Did you use your stay to travel around the country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Během stáže jsem navštívila velkou část Dánska - severní Aarlborg, východní pobřeží a surfařskou vesničku Klitmoller (doporučuji!), střední část země a samozřejmě Kodaň. Vlaky jsou dosti drahé, vyplatí se dělat si rezervaci dopředu nebo využít např. Flixbus.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Dánové jsou styloví minimalisté - nemají moc věcí a když už něco navíc, tak je to funkční a vkusné. Dále hodně dbají na místní potraviny - v obchodech na 80% potravin uvidíte dánské vlaječky. Dále hodně dbají na udržitelné zdroje a celkově šetrnější přístup k přírodě. Co je taky jiné, je uvědomování si hodnot rodiny a přátel, vždy je před prací. V neposlední řadě se jedná o hodně soprtovně založený národ. Dánština je jazyk náročný - pokud má člověk základy němčiny, zvládne občas něco přečíst ale mluva je děs. Avšak anglicky mluví úplně každý. Tato nutnost mluvy mě hodně posunula.
about experiences
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
final rating
Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Dánsko bych určitě doporučila k tomu se podívat a přičichnout k jejich kultuře a způsobu života, který je velmi klidný. Aarhus je nádherné město, které určitě stojí za návštěvu. Co se týče konkrétního pracoviště, můžete se zde setkat s naprostými špičkami v oblasti výzkumu a zařazování "exercise" do rehabilitace pacientů nejen s neurologickými onemocněními.
live-saving tips
If I went again, I would definitely remember to pack...
Pláštěnku, šály, rukavice, helmu na kolo

Before leaving, I would like to know that...
Že by bylo lepší jít na koleje

What surprised me most was that...
je zde život velmi poklidný

The hardest thing for me was...
být v prostředí, kde všichni mluvili dánsky a já jim vůbec nerozuměla

gallery
.png)
Did this survey help you? Like it and move it up the list!
0
Rate this survey!
rate this survey
Check out reports from other authors about:
Université Grenoble Alpes má rozsáhlý kampus v obci Saint-Martin-d'Hères, kterou však nepozorný návštěvník snadno může považovat za pouhou východní část Grenoblu. V tomto univerzitním areálu jsem měl veškerou výuku, byl jsem tam ubytován na koleji, nacházejí se tam menzy, knihovny, půjčovna kol… Zkrátka vše, co člověk ke studiu může potřebovat.
Jelikož jsem si zapsal předměty ze studijního programu, který UGA sdílí se školou ENSIMAG, většina výuky probíhala v budovách této instituce, jež jsou rovněž součástí kampusu. Ač byla jedna z budov nová či nově zrekonstruovaná, celkově bych technický stav poslucháren a přidružených prostor označil za podprůměrný.

Vít
The university is the center and the beating heart of the whole city. Communication with all aspects of the university was very straightforward and easy; students are provided with all the necessities to study (libraries, study rooms, quiet zones, recreational areas, social events, and a collegial atmosphere). As a student city, even non-student visitors were heavily present and active at the lectures offered by the university to both students and the public. The university, as well as all of Germany, is, however, heavily German-focused, meaning that a proficient level of the German language is a significant advantage, and a rudimentary level is absolutely necessary. A mobility to Germany would not be recommended without a basic knowledge of the German language.

Sebastian
Univerzita Roma Tre je jednou z nejmladších univerzit v Římě. Její budovy jsou nové a pěkně vybavené. Většina fakult se na chází na Via Ostiense nebo v blízkosti této dlouhé ulice. Fakulty mají také prostory pro trávení času mezi přednáškami, v jejich okolí jsou i parky a spoustu kaváren a různých bister pro rychlý oběd.
Sociální práci mají na pedagogické fakultě, kde ale není moc předmětů v angličtině. Zapsala jsem si tedy přednášky na f. humanitní/filosofické a f. politických věd. Jsou to moderní fakulty s hezkými učebnami. Mějte s sebou ale powerbanku, protože v učebnách ani na chodbách není moc zásuvek.

Karina
EUR je jedna z nejmodernějších univerzit v Evropě. Pro studenty je dostupný obrovský kampus s nepřeberným množstvím budov a učeben, stejně tak tu člověk najde food court, supermarket a bar. Kromě prostorů pro výuku a studování se na kampusu nachází také moderní auditorium pro mimoškolní přednášky od expertů z různých oborů. V neposlední řadě se v jedné z budov nachází odpočívácí zóna s masážními křesly, gaučíky a kulečníkem.


Erik
Univerzita na mě působila velmi moderně a příjemně. Kampus je hezky upravený, je tam park a celkově fajn prostory, kde se dá trávit čas mezi hodinami. Přímo v kampusu je také hodně možností, kde se najíst, posedět s ostatními studenty a poznat nové lidi. Učebny jsou moderní a dobře vybavené a knihovna je opravdu velká. Celkově má univerzita pro studenty skvělé zázemí a všechno potřebné je prakticky na jednom místě.

Tomáš
Univerzita má několik fakult, které se poměrně výrazně liší stářím budov, vybavením i celkovou atmosférou. Některé prostory se podle mě příliš nezměnily od 70. let, zatímco jiné fakulty jsou velmi moderní. Každá z nich tak měla trochu jiného ducha a některé mi byly osobně bližší než jiné. Například učebny na Filozofické fakultě mi příliš nevyhovovaly, protože byly vybavené starými lavicemi a celkově působily poměrně zastarale. Naopak Fakulta komunikace měla pro studenty magisterských programů připravené moderní učebny s počítači a celkově příjemnější zázemí pro výuku.

Kateřina
Ruprechto-Karlova univerzita v Heidelbergu je nejstarší univerzita v Německu, konkrétně založená roku 1386. Jde o výbornou vzdělávací instituci, která se umisťuje pravidelně na 50. až 100. místě mezi nejlepšími univerzitami na světě a figuruje na předních příčkách v Německu. Dá se tedy velmi dobře přirovnat k Univerzitě Karlově. Heidelberg je město, které je podobně historicky zachovalé jako Praha - s tím rozdílem, že je výrazně menší. Má okolo 100 tisíc obyvatel, z čehož zhruba čtvrtina tvoří studenti.
Pokud byste tedy jeli na stáž do Heidelbergu, můžete očekávat krásné historické město s bohatým studentským životem, ale zároveň s velkou prestiží a mezinárodním uznáním.


















