top of page


.png)

author
Eliška Křivánková
Eliška
faculty
Fakulta tělesné výchovy a sportu
academic year of the stay
2025/2026
Máš otázku? Kontaktuj mě!

email:
Eliška is available on social networks:
.png)

.png)
author
Eliška
faculty
Fakulta tělesné výchovy a sportu
academic year of the stay
2025/2026

Norwegian School of Sport Sciences
traineeship
study stay
short-term mobility
other
How does Eliška rate their stay?
university
city
accommodation
financial demands
about university | organisation
What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Univerzita v Oslo poskytuje hned několik dobře vybavených sportovních zařízení (fitness, plavecký bazén, taneční sál, zrcadlový sál, velká hala, tenisové hřiště, beachvolejové hřiště, atletický ovál), které můžete jako student fakulty zdarma využívat po celý týden. Navíc si lze ve škole zdarma zapůjčit vybavení na sporty včetně např. bruslí (hned vedle školy je jezero, kde se dá bruslit). Škola také nabízí příjemný prostor knihovny, kde se dá studovat a pracovat, a rozlehlé chodby a místnosti, kde se dá posedět. Po registraci do systému dostanete svou kartu studenta, která vám otevírá dveře i ve večerních hodinách a zajišťuje vám přístup do šaten a na sportoviště. Výjimečné je umístění školy na poslední stanici metra na okraji hlavního města, kdy dále za školou jsou jen jezera, kopce a lesy, což je naprosto perfektní pro procházky či venkovní aktivity jako běžkování, trailový běh, hikování, bruslení, ježdění na kole atd..
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Semestr v Norsku začíná trochu dříve a způsob studia se liší dle zvoleného oboru. Na výchově v přírodě se studenti účastní hojného počtu kurzů, zatímco na více teoreticky zaměřených oborech mohou studenti Erasmu čekat spíše online výuku než sezení na přednáškách. Celá výuka je postavena na vědeckých studiích či přednášena odborníky ve svém oboru. Způsob zkoušení je v podobě online testování v platformě Canvas, kde probíhá i online výuka, ale k ukončení předmětu je vždy zapotřebí i jiný výstup, a to většinou ve formě eseje či prezentace. Škola si velmi potrpí na správné citace a striktní omezení v používání umělé inteligence.
What is student life like at university?
Při příjezdu se koná úvodní seznamovací víkend, při kterém se studenti seznámí s prostory školy, jsou provedeni Oslem, podniknou hike na Vetakolenn a poznávají se mezi sebou. Na škole pak působí studentský spolek GiGas, který pořádá každý týden sportovní aktivity (volejbal a fotbal), občasné výjezdy na výlet či jiné studentské akce. Pro dostávání informací a možnosti účasti musí student zaplatit poplatek za semestr, aby mohl do klubu vstoupit. Díky online výuce a tedy velkého množství volného času je pak na samotných studentech v Erasmus skupině plánování jejich volnočasových aktivit a výletů. Škola však e‑mailem posílá týdeník, kde nabízí účast na rozličných akcích, ať kulturních či sportovních, kterých se také lze účastnit, ale většinou jsou informace v norštině, takže je potřeba se proklikat na stránky, kde je anglický překlad, či si zprávu sám přeložit.
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
Komunikace probíhá v angličtině a úroveň znalosti jazyka je v Norsku celkově velmi vysoká. Myslím, že požadavky univerzity byly na úrovni B2, ale z důvodu akademické mluvy a specifických anglických pojmů je nárok na znalost angličtiny vcelku vysoký.
about the city
What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Oslo je krásné město, které se mění s ročním obdobím stejně jako většina věcí v Norsku. Když roztaje sníh, město se stává velmi rušným a nabízí spoustu zajímavých míst a staveb k návštěvě. Otužilci ocení sauny v přístavu s možností koupání v ledovém moři a studenti mohou využít mnohých knihoven, kde se dá celý den sedět a pracovat. Město má spíše moderní nádech a trochu mi v něm chybí historická část, dělí se na několik čtvrtí a každá je charakteristická něčím jiným. Nachází se zde spousta barů, sportovišť i kultury. Městská doprava funguje skvěle a člověk se bez problémů dostane kam potřebuje, lze si také zapůjčit koloběžky či kola.
about finances
In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Norsko je opravdu drahé, nicméně stipendium mi pokrylo veškeré výdaje na ubytování a počáteční nákupy nezbytností k přežití. Potravu, volnočasové aktivity a ostatní výdaje jsem si musela platit ze svého. Ceny v obchodech jsou dvakrát dražší či lehce vyšší než v Praze, ale obrovský rozdíl pocítíte při nákupu alkoholu, sladkostí či jídla v restauraci. Ve městě ovšem výborně funguje systém Too good to go, díky kterému lze opravdu levně získat mnoho potravin či pečiva, které stále dosahuje dobré kvality, ale již by se neprodalo. Výhodou je také BUA, kde si můžete zdarma zapůjčit všemožné sportovní vybavení. Pak je důležité znát levnější obchody ve městě, kde se dá ušetřit.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Z obchodů jednoznačně REMA1000 a KIWI. Sportovní věci ve SportOutlet a hygienu v obchodě Normal či Europris. Nejlepší balíčky Too good to go pak nabízí pekárna Bake me up. Škola také pořádá studentské výměny věcí, takže místo nakupování nových věcí lze spoustu nutností získat na těchto akcích či shromaždištích.
about accommodation
What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Ubytování na koleji je za mě jednoznačně nejlepší varianta, protože i to je velmi drahé a jinde se nedoplatíte. Doporučila bych kolej hned u školy - Kringsja z důvodu pohodlnosti, dostupnosti metrem a blízkosti přírodě. Druhá kolej je pak 15minut chůze od školy, kde je studenský bar a kolej je trochu modernější, zato dražší a není u ní zastávka metra (10min chůze).
about experiences
Did you use your stay to travel around the country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Jelikož studenti v Norsku lítají poměrně za levno, tak jsem svůj pobyt hojně využila k cestování. Nejvíce bych doporučila Lofoty, pokud jste milovníkem hor a hikování a chcete zažít půlnoční slunce. Na polární záři a pořádnou zimu se vyplatí zaletět do Tromsa. A z krásných měst bych doporučila Alesund, Bergen či olympijské město Lillehammer. Je zde také spousta slavných hikovacích tras a turistických vyhlídek, ale ty jsou často až moc turistické a můžete čelit frontám či zaplatit obrovské peníze za parkování. Z fjordů se vyplatí navštívit Geiranger a Sognefjord. Hidden gem bych doporučila vesničku Stryne, kde je v okolí spousta hor, krásná jezera, lyžařské středisko, ledovec i fjordy. Díky scénickým trasám je i zapůjčení auta skvělým nápadem a aplikace Getaround to umožňuje za rozumné peníze, ale připravte se také na spoustu tunelů a dlouhé přejezdy.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Norové nejsou tak přátelští na první dobrou, ale spousta z nich se ráda pobaví, když je člověk osloví. Skoro všichni umí perfektně anglicky a s komunikací tak není problém.
about experiences
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Podcenila jsem večerní cestu z letiště do centra s veškerými zavazadly a v hlubokém sněhu. Příště bych zvážila Uber. Na koleji jsem pak na začátku neměla funkční topení a ani deku, takže to byl boj, ale naštěstí se do týdne oteplilo a topení mi bylo opraveno.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Univerzita skvěle komunikovala a vycházela vstříc mým potřebám.
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Překvapilo mne, jak skvěle je v Norsku integrován systém na podporu lidí se specifickými potřebami. Všechny prostory školy jsou bezbariérově přístupné a v bufetu najdete vždy vegetariánské možnosti.
final rating
Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Je zde obrovská podpora sportu a zdravého životního stylu vyvažovaná nočními akcemi. Zodpovědnost je převážně na studentech, což dává velkou a cennou zkoušku do života. Díky volnému času se dá země procestovat a v teplejších měsících je norská příroda absolutně nádherná na hikování a pobyt venku, zatímco v zimních měsících je perfektní na běžky, skialpy, bruslení a lyže.
live-saving tips
If I went again, I would definitely remember to pack...
Sportovní vybavení - běžky, lyže, kolo, trailové boty...

Before leaving, I would like to know that...
Kolej nemá peřiny a Wi‑Fi router.

What surprised me most was that...
Člověk se nebaví tolik s místními, ale spíše se svou Erasmus skupinou.

The hardest thing for me was...
Vypořádat se na začátku s počasím, kdy byla jen mlha, tma a zima.

gallery
.png)
Did this survey help you? Like it and move it up the list!
0
Rate this survey!
rate this survey
Check out reports from other authors about:
Norwegian School of Sport Sciences
Hodně moderní škola. Skvělý sportovní zázemí - všechno pro studenty zdarma. Obrovský a moderní fitko, plavecký bazén, gymnastická hala, několik tělocvičen, venkovní hřiště a atletický ovál. Učebny taky moderní a fajn. Hodně studoven. Ve škole mi chyběla menza, nabízel se pouze teplý (2 jídla) a stud...

Zuzana
More reports from Norsko
bottom of page


























