top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martina Nováková

Autor(ka):

fakulta:

Martina

Nováková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martina

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Maastricht University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla umístěna v historickém centru Maastrichtu v krásném prostředí. Samotná fakulta se nacházela v historických budovách, nicméně všechny učebny byly moderně vybavené s veškerou technikou potřebnou k výuce.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia byl velmi odlišný. Semestr je organizován úplně jinak. V rámci jednoho semestru jsou rozděleny tři periody, během každé z nich jsem měla jiné předměty. A zkoušky z každého předmětu jsou přímo na konci každé periody. Je tak super, že se zkoušky skládají postupně a ne všechny najednou. Vzhledem k jiné organizaci semestru jsou tak během každé periody pouze dva kurzy a v kratších periodách pouze jeden. Je to dáno zejména náročností přípravy na jednotlivé semináře. Většina kurzů, kterými jsem prošla měla týdně jednu přednášku a dva semináře, na které se bylo potřeba dopředu připravit (většinou přečíst povinnou literaturu) a na kterých pak studenti na zakládě přečtené četby diskutovali o tématech. Tzv. Problem based learning je pro univerzitu typický a setkáte se s tím ve většině předmětů. Je to určitě zajímavý přístup a hodně naučí, ale zároveň je potřeba věnovat přípravě opravdu hodně času.
Zkouškové období nebylo tak náročné a většina mých kurzů byla zakončena psanou prací, která se pouze na konci zkouškového odevzdala přes školní portál. Klasickou zkoušku na fakultě jsem tak měla jen jednu.
Přístup učitelů a administrativy vždy vstřícný a komunikace vždy bezproblémová.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje několik studentských spolků, které pořádají mnoho akcí. Univerzita má také sportovní centrum, kde se za poplatek studenti mohou účastnit mnoha sportů. Jsou pořádány také jazykové kurzy nizozemštiny, i pro úplné začátečníky, ale i se studentskou slevou jsou tyto kurzy dost drahé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Univerzity požaduje úroveň angličtiny minimálně B2, ale vzhledem k tomu, že semináře jsou hodně založeny na komunikaci, tak bych řekla, že vyšší úroveň je lepší.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Maastricht je na nizozemské poměry menší město a je tak poměrně poklidné. Ale hlavně o víkendech ale kolem Vánoc bylo dost rušné. Je jedním z nejstarších nizozemských měst a navštěvuje ho tak mnoho turistů. Nicméně vzhledem k velikosti univerzity se dá považovat i za studentské a mnoho míst nabízí také studentské slevy.
Zajímavé je určité historické centrum. Od hlavního náměstí Vrijthof, přes basiliku svatého Serváce až po kamenný most svatého Serváce. Mezi má oblíbená místa patřily zejména uličky historického centra, kde se večer krásně procházelo.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium rozhodně nepokryje všechny náklady. Ubytování je dost drahé a pohybuje se kolem 700 euro. Nicméně je možné sehnat i levnější ubytování mimo Maastricht a do Maastrichtu dojíždět. Mně stipendium pokrylo zhruba 65 % všech výdajů. Ceny jsou obecně v Nizozemsku docela vysoké. Hlavně v restauracích, kavárnách, ale i v dopravě. V supermarketech pak záleží u konkrétních potravin, např. sýr je levnější než v Česku, ovoce a zelenina stojí podobně, maso je naopak dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíce se dá ušetřit rozhodně ježděním na kole místo hromadnou dopravou. Hromadná doprava je opravdu hodně drahá, hlavně v porovnání s Českem. A vzhledem k tomu, že je Nizozemsko placka (provincie, ve který leží Maastricht má tedy alespoň malé kopečky), na kole se dá jezdit úplně bez problému. Sehnat si kolo je tedy určitě základ jak ušetřit. Osobně bych doporučila firmu Swapfiets, která pujčuje kola a na dobu Erasmu je to ideální. Já platila necelých 15 euro za měsíc a v této ceně byl i případný servis kola. Takže rozhodně doporučuji pokud si nechcete dělat starosti s kupováním a následným prodáváním kola.
Ohledně nakupování: v Nizozemsku nemají tak často velké slevy jako v Česku, na druhou stranu spousta obchodů nabízí např. 1+1 zdarma nebo 2 vybrané druhy ovoce/zeleniny za 4 eura. Tento typ slev je v supermarketech nebo třeba i v drogeriích.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v soukromém bytě, ale ne přímo v Maastrichtu. S ubytováním jsem byla spokojená, nicméně bych příště rozhodně zvolila ubytování přímo v Maastrichtu. Dojíždění vlakem nebylo vždycky úplně ideální.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně po Nizozemsku a Belgii. Mezi nejhezčí určitě patřila návštěva měst 's-Hertogenbosch, Brugges a Gent. V obou zemích se dá jednoduše cestovat vlakem, ale hlavně v Nizozemsku jsou jízdenky opravdu drahé. Doporučila bych zařídit si předplatné, díky kterému se dá získat výrazná sleva, i při cestování pouze o víkendech
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Univerzity požaduje úroveň angličtiny minimálně B2, ale vzhledem k tomu, že semináře jsou hodně založeny na komunikaci, tak bych řekla, že vyšší úroveň je lepší.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je výjimečná určitě svým přístupem k výuce a velmi aktivním zapojením studentů v rámci hodin. A Maastricht je nádherné město, oproti většině měst v Nizozemsku poměrně klidné.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku (v Nizozemsku opravdu hodně a často prší)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
většina obchodů (s výjimkou supermarketů a drogerií) zavírá po většinu týdne v 18:00
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
strávit tolik času bez přátel a rodiny

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Maastricht University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page