top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Irena Novotná

Autor(ka):

fakulta:

Irena

Novotná

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Irena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Irena

Filozofická fakulta

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Trinity College Dublin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Irena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Trinity College Dublin je opravdu nádherná. Má velký campus s několika budovami, kaplí, vlastním doktorem, rugbyovým hřištěm a dokonce i pubem. Campus je opravdu moc hezký a historický, ale bohužel sem i díky tomu chodí velké množství turistů.

Kampus je ale i moderní, staví tu nové budovy, mají spoustu nového vybavení a celkově jsou prostory pěkné. Skoro nikde ale nemají v učebnách pořádný stůl, většinou sedíte na židlích s malou deskou, která je připevněná k židli a skoro nic kromě sešitu se na ní nevejde.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na univerzitě probíhá jinak než na Karlovce, hlavně protože mají velmi odlišné přístupy ke studiu. Na Trinity je kladen větší důraz na samostudium a za semestr si taky člověk bere méně předmětů ("modules"), a po studentech se vyžadují hlavně argumentativní eseje. U nás se většinou požaduje, aby se studenti naučili informace a při atestaci je učiteli zpátky předali, ale na Trinity po vás vůbec informace z přednášek nebo učebnic nechtějí. Hlavní pro ně je, aby se student téma naučil, porozumněl mu a pak z něj vyvodil svůj vlastní argument. Dobré tedy je asi znát základy toho jak se píší eseje, protože všichni kolem je píší pořád a jsou na to naprosto zvyklí. Univerzita ale nabízí kurzy akademického psaní. Dále mají opravdu zvláštní systém známkování, kde dostáváte procenta. Na udělání předmětu stačí 40% a nejlepší známka je mezi 75-100%, které ale dostávají jen výjimečně dobří studenti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na Trinity je spousta studentských spolků a člověk pořád může něco dělat a někam chodit. Jsou tu sportovní kluby a spolky na všemožné koníčky nebo zájmy. Například phil (filozofický spolek) a hist (historický) pořádají každý týden veřejné debaty, kde debatují o čemkoliv od současného politického dění po sociální sítě. Tyto dva jsou nejpopulárnější spolky a určitě stojí za to, debaty bývají velmi zábavné.
Sama jsem se také přihlásila do pletacího spolku, yoga spolku a classics spolku. Na začátku se musí platit vstupní poplatek, ale je to většinou kolem 2-3 euro a stojí to určitě za to.

Trinity má jisté volitelné předměty jménem 'Trinity electives', na které se zapisuje ve speciální dobu a bývají velmi rychle zaplněné, ale nabízejí například jazyky jako je italština nebo japonština, atd.

Mimo spolky také celý semestr probíhají různé veřejné přednášky a Trinity také nabízí kurzy akademického psaní.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na Trinity jsem mluvila celou dobu anglicky a i když jsem informační e-maily vždy dostávala jak v angličtině, tak v irštině, tak jsem se nesetkala s učitelem, který by irsky mluvil. Veškeré studium probíhalo v angličtině, podle mého názoru i kvůli tomu, že Trinity má jeden z největších počtů mezinárodních studentů na světě. I když jsem mluvila se studenty, kteří zde nebyli na studijním pobytu, ale studovali na Trinity celou dobu, tak jsem většinou potkala někoho z jiné země než Irsko.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin je velmi rušné město plné racků a hezkých cihlových domečků. Je tu rušno a dá se tu najít opravdu všechno - mají tu několik koncertních hal, divadel, kin a najdete tu mnoho restaurací ze všech možných kuchyní. Dublin je taky docela placka, takže se pěšky dá dojít kamkoliv pokud zrovna hodně neprší (já jsem ale déšť zažila jen asi 7x, i když bylo často zataženo, takže záleží asi i o štěstí. Určitě ale nepršelo tolik, jak mi většina lidí říkala, že bude).

V městě fungují autobusy, tramvaj (Luas) a vlak (Dart). 1 cesta stojí 2,6 euro, pokud nemáte tzv. leapcard, kterou si můžete koupit v trafice, pak je to 2 eura, a pokud máte studentskou/"young adult" slevu tak 1 euro. Tahle karta se dá objednat přes internet, ale pošlou vám ji na irskou adresu, takže si ji můžete objednat jen až tam budete. V Dublinu jezdí dvojpatrové autobusy a jezdí teoreticky všude, ale jezdí dost pomalu. Mě cesta do školy trvala stejnou dobu autobusem i pěšky. Vlakem se dá taky za stejnou cenu pomocí leapcard dojet na výlet do okolních přímořských vesniček, například Howth nebo Dun Laorghai.

Mají tu nádherné puby s velmi pěknou atmosférou, ve většině také mají každý večer živou hudbu, takže třeba od 9 večer přijde někdo s kytarou a hraje a zpívá, někdy se přidají i s flétnou a dalšími nástroji a je to velmi pěkné. V každém pubu mají nejmíň 10 piv na výčepu a cidery, takže si vybere každý, problém je bohužel cena, protože jeden Guiness stojí 7 euro, a to většinou bývá to nejlevnější pivo.

V centru se taky nachází čtvrť Temple bar, kde mají velmi hezké puby, ale je to turistická past a jsou nesmírně předražené - spíš doporučuji například O'Neills nebo Doyles nebo Hairy Lemon, které jsou všechny blízko Trinity a nejsou tak drahé.

Dublin je ale taky extrémně drahý. Hlavně pokud hledáte ubytování tak hodně štěstí, protože většinou za míň než 800 euro za měsíc nenajdete a to bývá bydlení u rodiny, která pronajímá 1 pokoj. V městě teď už docela dlouho mají krizy s bydlením a ceny jsou opravdu přemrštěné. Na ulicích dost často vidíte lidi stanovat, protože nemají kde bydlet.

V restauracích je jídlo většinou minimálně za 15 euro, ale dají se i najít trochu levnější možnosti - například řetězec Sprouts má moc dobré wrapy a saláty za 11 euro, a v pubech dělají moc dobré hranolky a polívky za například 6 euro.

Cena všeho je tu ale hodně vysoká, například půllitru Coly z obchodu je za 2,5 eura. Pokud si chcete dát kávu, tak laté a cappuccino se většinou pohybují kolem 4 eur. Doporučuji ale tetovací salón Heartbreak Social Club kde mají kávu s sebou za 2 eura a většinou si na ni musíte vystát frontu, protože tam chodí hodně lidí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Škola mi dala 660/měsíc ale s tím, že jsem platila 1300 za měsíc za nájem to na Dublin bylo velmi málo. Několik mých kamarádů bydlelo u rodin za 700-800 euro za měsíc, ale i tak jsou tu pořád výdaje na jídlo a dopravdu atd. Navíc pivo se pohybuje mezi 7 a 8 eury, koktejli většinou za 15 atd.
Mimo to za potraviny jsem většinou platila kolem 30euro za týden a to jsem většinou nakupovala v levnějších obchodech jako je Lidl. Bohužel je teď Dublin velmi drahý.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo doporučuju chodit nakupovat do Lidlu a Aldi, jinak ve školní jídelně se dá sehnat dobré jídlo za 4-5 eur. Už jsem doporučovala Heartbreak Social Club na kávu a myslím, že pokud neprší a nebydlíte hodně daleko od školy, tak bych řekla ať člověk prostě chodí a ušetří na dopravě.
Ve spoustě restauracích a podnicích mají také studentské slevy, které je dobré využít.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Trinity nepřijímá Erasmus studenty na kolej, což znamená, že si musíte najít ubytování sami. Navíc mi Trinity poslala potvrzení, že mě přijímají, až v polovině listopadu a semestr začínal v polovině ledna, takže jsem si dlouho nemohla nic najít a dopředu zaplatit. Sama jsem se bála bydlet s rodinou, takže jsem zvolila student acommodation - těch je v Dublinu několik, já byla ve firmě Yugo - měla jsem svůj vlastní pokoj a koupelnu a sdílela jsem kuchyň se 6 lidmi. Cena byla 1300 za měsíc, tedy dost drahé a navíc si i musíte platit za pračku a sušičku (7 euro přibližně za 1 cyklus). Yugo je myslím docela v pořádku, ale neustále se mi něco rozbíjeli a musela jsem volat opraváře - toho mají naštěstí v ceně a přijde většinou ten samý den co ho zavoláte, ale není příjemné, když se vám 5x za 4 měsíce rozbije toaleta.

Mnoho mých přátel, kteří žili v rodině, ale říkala, že měli velmi kladné zkušenosti se svými hostitelskými rodinami a velmi se jim tam líbilo. Osobně si myslím, že hodně záleží o štěstí, protože nikdy nevíte jací ti lidé budou, ale cenově je to určitě mnohem přijatelnější.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Irsku mají velmi dobře fungující vlaky a autobusy. Pokud chcete do větších měst jako třeba Cork nebo Galway, tak se do nich z Dublinu dá dojet vlakem do 2,5 hodin. Jednou jsem také jela s firmou Paddywagon na Moherské útesy a sice to nebylo nejlevnější, ale z Dublinu cesta trvá 5 hodin s několika přestupy a byla jsem ráda, že mě tam někdo dovezl a dozvěděla jsem se i něco nového.

Taky je moc hezké se podívat do přímořských vesniček kolem Dublinu, například Howth, Malahide, Dun Laoghaire nebo Bray. V Howthu se prý pohybují i lachtani, ale sama jsem na ně bohužel neměla štěstí narazit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na Trinity jsem mluvila celou dobu anglicky a i když jsem informační e-maily vždy dostávala jak v angličtině, tak v irštině, tak jsem se nesetkala s učitelem, který by irsky mluvil. Veškeré studium probíhalo v angličtině, podle mého názoru i kvůli tomu, že Trinity má jeden z největších počtů mezinárodních studentů na světě. I když jsem mluvila se studenty, kteří zde nebyli na studijním pobytu, ale studovali na Trinity celou dobu, tak jsem většinou potkala někoho z jiné země než Irsko.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Trinity je určitě velmi nádherná univerzita a přednášky byli velmi zajímavé. Já studovala na department of English a měla jsem velmi zajímavé kurzy. Navíc bylo super poznat nový způsob učení a mnoho nových lidí. V Trinity se taky velmi těžko budete nudit, protože mají mnoho spolků a akcí a je velmi lehké se seznámit s dalšími lidmi. Když zkousnete ceny tak je i Dublin velmi hezký.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kvalitnější deštník. Když prší tak většinou i fouká velmi silný vítr a většinou mi deštník převrátil naruby.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je Dublin tak hrozně drahý.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je pivo tak drahé. 175 korun za 1 pivo je naprosto otřesné.

Další věc: většina kaváren zavírá kolem 3 odpoledne. To znamená, že pokud nechcete chodit do Starbucksu nebo dalších řětezců, tak musíte do kavárny ráno. Bary i cluby taky zavírají velmi brzo - většinou kolem 2:30.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prvních pár dnů bylo opravdu špatných, ale naštěstí Trinity pro Erasmus studenty pořádá během orientačního týdne mnoho akcí, a od toho týdne už jsem pořád potkávala nové lidi a měla co dělat. Než jsem si ale našla kamarády a ne jen 'acquaintances' tak to trochu trvalo a bylo to trochu osamělé. Všichni ostatní erasmáci jsou na tom ale stejně jako vy, takže si přátele určitě najdete a myslím že po prvním měsíci už jsem si přátele udělala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Trinity College Dublin

Další zprávy z regionu

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page