top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Johanna Mylonaki

Autor(ka):

fakulta:

Johanna

Mylonaki

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Johanna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

mylonakiova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Johanna

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Trinity College Dublin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Johanna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Trinity je nejstarší univerzitou v Irsku. Její kampus je nádherný - plný krásných (starých i nových) budov. Chodit na přednášky byl zážitek nejen díky kvalitě výuky, ale i kvůli tomu, jak hezky mi v kampusu bylo. Je opravdu znát, jak prestižní a významná univerzita to je.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jiný přístup měli vyučující k Erasmákům jen tehdy, pokud si o něj řekli (např. potřebovali upravit test/zkoušku, protože měli trošku horší úroveň angličtiny, nebo pokud potřebovali posunout termíny kvůli povinnostem na domácí univerzitě). Profesoři ale přistupovali ke všem naprosto stejně a to bylo moc příjemné. Trinity je plná "international" studentů, Dublin je velice multikulturní město, takže pokud jste cizinec a máte třeba i silný přízvuk, nikdo hned nepředpokládá, že musíte být na Erasmu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Hned na začátku každého semestru pořádá Trinity "trh", kde se všechny studentské spolky představí a studenti mají možnost zapsat se na každý, který je zaujal (za poplatek 2€). Spolků je tu opravdu široká škála, od různých jazykových spolků přes sportovní (horolezecké, taneční, plavecké, ...), po kulturní (divadelní, filmové, literární, ...). Já se zapsala do spolku "Stand-up comedy", protože mám stand-up moc ráda. Chodili jsme s dalšími členy na živá vystoupení a měli jsme dokonce i možnost vyzkoušet si kurz pro začínající komiky. Volnočasových aktivit pořádala Trinity nespočet. Většinou se jednalo o bezplatné vzdělávací mimoškolní akce (jazykové kurzy - včetně kurzů irštiny, literární kurzy, kurzy tvůrčího psaní, ...), a třeba i kurz sebeobrany.

ESN pak organizovalo hodně výletů pro Erasmáky, ale těch jsem se moc neúčastnila, raději jsem cestovala po vlastní ose.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Hostitelskou zemí bylo Irsko, takže jsem komunikovala v angličtině. Pokud uvažujete o studiu v Irsku, myslím, že byste měli mít úroveň alespoň lepší B2, ideálně C1. Irové jsou známí svým přízvukem, kterému jsem ze začátku měla trochu problém porozumět, ale dá se na něj zvyknout. Mluví ovšem hodně rychle a proto byste se měli předem připravit na to, že ne vždy vše pochytíte, i kdyby vaše angličtina byla perfektní. :-)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Centrum Dublinu je docela malinké, hodně rušné a jak už jsem zmínila, je velice multikulturní. Mně se Dublin moc líbil, je to staré město plné historie, krásných budov a milých lidí ze všech koutů světa. Jediné, co bych Dublinu vytkla je to, že v noci jsem se necítila úplně bezpečně, pokud jsem chodila ulicemi v centru sama - nikdy se mi nic ale nestalo.

Moc ráda jsem navštěvovala malé knihkupectví hned vedle Trinity College, jmenovalo se Books Upstairs. Je to moc roztomilé nezávislé knihkupectví s velmi milým personálem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo na život v Dublinu opravdu nízké, vlastně jsem z něj zaplatila jen nájem (a mnohým studentům nestačilo ani na to). Je tedy potřeba počítat s dalším příjmem - já měla příjem z toho, že jsem učila online češtinu. Musela jsem hodně plánovat, co si můžu a nemůžu dovolit. Největší šok byl, jak drahé pivo v Dublinu oproti Česku je (pintu piva si v pubu koupíte tak za 6-10 €, což je pro Čechy fakt pálka). Takže stipendium vám život v Dublinu rozhodně nepokryje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pijte raději doma, než v barech/pubech. :D To samé platí i pro restaurace, snažte si jídlo připravovat spíše doma, ceny potravin v supermarketech nejsou o tolik vyšší, než u nás, ale cena jídla a pití v restauracích je už hodně rozdílná.

Zkuste využívat studentské slevy (např. pro knihy, lístky do divadla, do kina, ale občas i na jídlo v restauraci).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném domě, v samostatném pokoji. Dům byl na kraji Dublinu v části Clonsilla. Cesta do školy mi trvala asi 40 minut až hodinu, což bylo občas nepříjemný, ale měla jsem o hodně levnější ubytování, než které se dá sehnat blíže k centru. Platila jsem 500€/měsíčne + poplatky podle spotřeby (cca 60€). V centru byla cena za pokoj klidně i víc než dvojnásobná.

Do školy jsem jezdila buď vlakem (který jezdil asi jednou za 30 minut), nebo autobusem (který jezdil každých pár minut, 24/7, ale cesta trvala o něco déle). Cena jedné jízdenky (vč. studentské slevy), byla kolem 3€, což není málo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Hodně jsme s kamarády cestovali po Irsku. Podívala jsem se do Galway, Corku, Waterfordu, Wexfordu, Kilkenny, Ennis, a dokonce i na ostrov Inishmore, který byl naprosto báječný! Cestování po Irsku je jednoduché díky mnoha autobusovým a vlakovým spojům - studenti mají na jízdenky hezkou slevu.

Díky tomu, že je Ryanair irská společnost, létá do/z Dublinu spoustu spojů do mnoha Evropských zemí. Často jsem tedy sehnala letenky za pár euro, podívala jsem se tak například do Dánska, Itálie nebo Skotska, a cestování do Česka bylo s Ryanairem také jednoduché a levné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Hostitelskou zemí bylo Irsko, takže jsem komunikovala v angličtině. Pokud uvažujete o studiu v Irsku, myslím, že byste měli mít úroveň alespoň lepší B2, ideálně C1. Irové jsou známí svým přízvukem, kterému jsem ze začátku měla trochu problém porozumět, ale dá se na něj zvyknout. Mluví ovšem hodně rychle a proto byste se měli předem připravit na to, že ne vždy vše pochytíte, i kdyby vaše angličtina byla perfektní. :-)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Dublinu jsem se rozhodla jet hlavně kvůli Trinity College. Myslím, že kdyby mi nevyšla Trinity, jela bych asi na Erasmus do jiného města. Jsem ale moc ráda, že jsem se na Trinity dostala - škola je to naprosto úžasná, přednášky byly skvělé, vyučující i spolužáci velmi vstřícní a jsem moc ráda, že jsem si tuto univerzitu vybrala. Dublin je krásné město plné zeleně a historie, bohatého nočního života a skvělých lidí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé oblečení a pláštěnky, hodně tam fouká a prší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bych si měla našetřit větší sumu peněz, protože život v Dublinu je opravdu docela drahý.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapilo mě, jak moc jsou Irové kamarádští a milý k cizincům.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od mých kamarádů a přítele.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Trinity College Dublin

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page