top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktor Procházka

Autor(ka):

fakulta:

Viktor

Procházka

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktor je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktor

Matematicko-fyzikální fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Technical University of Munich

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktor hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TUM má několik kampusů, jeden centrální v mnichově a pak několik v přilehlých obcích. Já jsem navštěvoval primárně kampus v Garchingu, kde sídlí oddělení matematiky, informatiky, fyziky, strojního inženýrství, chemie a od příštího semestru nejspíš i elektrického inženýrství. Kampus vznikal postupě, nejstarší jsou budový Fyziky které byly otevřeny v roce 1957, budova matekamiky je přibližně z přelomu století a budova pro elektrické inženýry je úplně nová. V kampusu v Garchingu se navíc nachází menza, několik univerzitních kaváren, bankomat a několik menších spotovišť.

Já jsem vštěinu času trávil v budově matematiky a v přilehlých budovách s přednáškovými místnostmi. Budova matematiky je krásná, moderní, s širokým prostranstvým se skleněným stropem uprostřed a několika křídly po straných. V prostranství uprostřed se nachází dvě zkluzavky, které začínají ve třetím patře a vedou až do přízemí. Budovy TUM mají dobré vybavení, knihovny mají klimatizace. Jediným problémem je, že poměrně štědré množství prostoru je především na začátku semestru téměř maximálně vyíženo ještě větším množstvím studentů. Od půlky semestru tento problém ale slábne.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Během semestru jsem měl daleko více volného času než na Matfyzu. Předměty nejsou do studijních plánů poskládány lineárně jako u nás, studium má daleko volnější charakter. Tomu odpovídá i látka, trvá většinou dva nebo tři týdny než se vytvoří základ, protože předměty často navštěvují studenti různých oborů, a až pak začíná reálná výuka.

Největší rozdíl byl v organizaci zkoušek. Každý předmět má jeden centrálně vypsaný termín, takže si studenti často výbírají předměty, které budou daný semestr studovat, právě podle termínů zkoušek. Na TUM je možné psát i jeden opravný termín, ale ten není pro studenty na Erasmu běžně dostupný. (Možná když je tu někdo dva semestry, může psát opravou zkoušku v prvním semestru.) Na jednu stranu se tento systém může zdát náročnější, ale nakonec mi přišlo, že jsem díky tomu moc nepřemýšlel "coby kdyby" a zkoušky jsem prošel celkem dobře. Může se i stát, že studenti musí psát dvě zkouškyv jeden den. Je to náročné, ale dá se to zvládnout.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
TUM je velmi živá univerzita. Kontakt s ostatními studenty je tu považován za důležitý a je velmi podporován. Existuje tady několik organizací pro mezinárodní studenty, které pořádají několik akcí každý týden. V mnichově člověk v podstatě nemusí umět vůbec německy, ale na univerzitě jsou dostupné kurzy němčiny.

Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většinu času jsem mluvil anglicky. I němci v mnihově mluví anglicky celkem rádi. Mluvit německy se určitě hodí, třeba při komunikaci s úřady, v obchodě nebo u doktora. Je důležité cítit se v angličtině komfortně, řekl bych tak úrověň C1, aby vše probíhalo hladce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je rušné mezinárodní město. Je tu spousta zajímavých míst k vidění, velké množství velkých parků a do alp to trvá asi hodinu vlakem. Bydlel jsem asi 10 minut pěšky od Englischer Garten, největšího mnichovského parku. Přejít ho od jihu k severu trvá něco mezi 2 a 3 hodinami. Je v něm několik potoků, jezero a umělé vlny pro surfaře. Taky je tam obrovké množství hus a kachen.

Další dobrý park je ten olympijský, u kterého se navíc nachází i koleje. Často tam jsou koncerty.

Lidé se čato sházejí v okolí Pinakothék, galerií ve čtvrti Maxvorstadt.

Nejlepší levný bar se jmenuje Hopfendolde, asi 5 minut od zastávky Münchner Freiheit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mnichov je v současnosti asi enjdražší město v Německu. Jenom ubytování mě měsíčně stálo 350 eur, což je ale díky tomu, že jsem dostal místo na kolejích. Tržní cena pokoje ve sdíleném bytě začíná asi na 600 eurech za měsíc. Ceny v obchodě odpovídají cenám v Česku, mensa vychází taky podobně a je daleko lepší než v Praze. Služby jsou drahé. Když pomineme bydlení, tak nejdražší ze všeho jsou vlaky. Dostupnou možností přepravy je však "Bayernticket", který ve skupině 5 lidí vyjde asi na 12 euro na osobu. Dá se s ním celý den jezdit po Bavorsku vlakem nebo autobusem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jíst obědy v Menze. Nakupovat v obchodech Netto, Aldi nebo Lidl. Na výlety jezdit se studentskými organizacemi, čát lístku bývá hrazena univerzitou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Dostal jsem místo na nejlepší koleji v ćelém Mnichově, ve čtvrti Maxvorstadt. Předčilo moje očekávání po všech směrech. Pokoje byly samostatné s koupelnou, velkou kuchyň na patře jsem sdílel s dalšími 9 studenty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Kdykoliv jsem mohl, jel jsem na výlet do alp. Historická města, ketrých je v okolí také dost, jsem moc nezkoumal.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většinu času jsem mluvil anglicky. I němci v mnihově mluví anglicky celkem rádi. Mluvit německy se určitě hodí, třeba při komunikaci s úřady, v obchodě nebo u doktora. Je důležité cítit se v angličtině komfortně, řekl bych tak úrověň C1, aby vše probíhalo hladce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Před covidem jsem zvažoval, že bych na TUM rád studoval magisterký stupeň. S pandemií a lockdowny mě přání přešlo, ale pak jsem si řekl, že bych rád zkusil aspoň semestr. Nelituji, univerzita je výborná a místní přístup mi sedí daleko víc než domácí. Po pár týdnech jsem se nakonec rozhodl podat si přihlášku na magisterský program. Po skončení Erasmu jsem tu tedy zůstal jako běžný student.

Jinak je Mnichhov okouzlující, mezinárodní komunita v něm velmi pestrá a okolí nabízí spoustu příjemných způsobů jak trávit čas. A taky tu j lepší pivo než v Čechách.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo. Přivezl jsem si ho až na poslední měsíc, ale hodilo by se mi bývalo od prvního dne.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že preclíky se výborně hodí k pomazánce Obatzda.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak mezinárodní Mnichov je. Jsou tu lidé opravdu z celého světa.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Překonat pásový opar, který jsem během pobytu měl.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Technical University of Munich

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page