top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Alma Mónica Márquez Bobadilla

Autor(ka):

fakulta:

Alma Mónica

Márquez Bobadilla

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Alma Mónica je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Alma Mónica

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universidad Nacional Autónoma de México

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Alma Mónica hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na UNAM - Národní autonomní mexické univerzitě, pro mě znamenalo především "návrat domů", do místa, kam jsem chodila, když jsem v Mexiku před 20 lety studovala můj první obor, kde jsem mohla mluvit opět mým rodným jazykem a byt v mém světě. UNAM je hodně velká univerzita. V areálu se nacházejí galerie, koncertní sály, četné knihovny, kavárny, sportovní areály, a další. Jelikož je to hodně velký prostor, má lokální dopravu, která je zdarma a dájí se také používat kola. Učebny byli spíš menší ale nás bylo málo studentů, takže fajn. Funkcionalistické budovy Národní univerzity jsou také velice hezké a přípomínají její historii.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Z akadamického pohledu bylo výzvou ale i darem sdílet studium s doktorandy pod vedením velice inspirativních učitelů/ek. Hodiny byly spíše participativními semináři s využitím aktuálních metod. Přistup učitelů se vyznačoval důrazem na sdílení vlastní i zprostředkované zkušenosti z praxe, odpovídající současné sociální situaci Mexika a Latinské Ameriky. Šlo o velmi obohacující zkušenost.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na Národní univerzitě jsou zajimavé kulturní akce, galerie, koncerty apod. Jsou k dispozici volitelné předměty, které přibližují jazyk a kulturu ačkoliv jsem je neabsolvovala.(nezapočítali by se mi kredity a potřebovala jsem se věnovat zejména terennímu výzkumu).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem ve španelštině, který je můj rodný jazyk, tím pádem jsem si to moc užila :-)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mexiko city je město, kde jsem se narodila a, kde jsem vyrostla. Je to hlučné, chaotické, surealistické, kosmopolitní a zároveň lokální, eklektické, sinkretické místo, plné kontrastů, kde všechno je možné. Na začatku, když člověk není na město ještě zvyklý, může to být trochu náročné, protože je tu hodně lidí, dlouho to trvá dostatse kamkoliv, městká doprava je přeplněná, počasí se hodně mění, atd. Nicméně časem ho začne vnímat jako užasné město plné života a kreativity, kde je možné vidět velké rozdíly mezi lidmi a způsoby života.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Letos ceny jidla a najemné byly výšší než obvykle. Peníze ze stipendia mi pokryly pouze část najemného a jídla. Dopravu a další výdaje jsem musela zaplatit ze svého.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kupovat jídlo na trzích (nejlépe týdenní trhy tiangis) nikoliv v supermarketch, je to levnější. Najít si bydlení ne moc daleko od univerzity a v tradiční čtvrti, která má vše, co je potřeba dosažitelné pěšky. Doporučuji koupit si kartu na místní dopravu, stojí sice to samé co samostatné lístky, ale je to pohodlnější a jsou stanice metra, kde se již lítsky ani používat nedají.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měla jsem byt od znamého, který mi ho pronajal za nižší cenu. Na UNAM nejsou k dispozici koleje. Bydlela jsem hodinu cesty městskou dopravou od UNAMu, což je stále relativně blízko.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, byla jsem v dalších 5 státech: Colima, Querétaro, Hidalgo, Morelos a Quintana Roo. Každomu, co pojede do Mexika bych doporučila aby cestoval co nejvíce, je to krásná a rozmanitá země. Ne všude je bezpečno, ale když se zeptáte lidí, co místo znají většinou vám poradí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve španelštině, který je můj rodný jazyk, tím pádem jsem si to moc užila :-)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mexiko city je páte největší město na světě, je to místo, kde sinkretismus mezi předkolumbovským světem a současností se prolíná velmi zajímavým způsobem, jídlo, lidé, krajina a rozmanité způsoby života, které tu člověk potká jsou skutečným zážitkem (ale jsem hodně neparciální jelikož jsem Mexičanka). UNAM je univerzita, kde (aspoň v oboru antropologie) je možné studovat na základě příkladů z praxe s aktualními tématy s kritickým přístupem. Moc se mi líbilo, že studenti magisterského a doktorského studia navštěvují semináře spolu. Také infrastruktura univerzity je skvělá: galerie, kavárny, několik knihoven, lokální doprava zdarma,

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že se můžu zapsat do více akademických programů, abych mohla zvolit předměty i z jiných oborů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Skloubit studium na univerzitě, terénní výzkum, práci na dálku, rodina. Bylo to časově náročné i kvůli velkým vzdálenostem ve městě.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universidad Nacional Autónoma de México

Další zprávy z regionu Mexiko

zpět na katalo zpráv
bottom of page