top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Davidová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Davidová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

National Autonomous University of Mexico

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UNAM je jako město ve městě! Většina fakult se nachází na jednom místě, součástí je např. také fotbalový stadion, nádherná botanická zahrada nebo muzeum moderního umění. V univerzitním městečku se často pořádají různé kulturní akce nebo třeba taneční lekce. Co se týká samotných tříd a jejich vybavení, zde je to horší. Třídy jsou vybaveny velice střídmě, většinou se v nich nachází jen stoly a židle. Pokud budete chtít např. promítnout prezentaci, čeká Vás bojovka o to, zda seženete fakultní notebook. Je zde opravdu vidět, že se jedná o mimoevropskou skolu. Mluvím teď konkrétně o Právnické fakultě, ostatní fakulty samozřejmě mohou vypadat jinak. Na druhou stranu zde učí velmi dobří profesoři, takže samotnou výuku pokládám za velmi kvalitní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, způsob studia se liší velmi výrazně (přičemž srovnávám studium práv). Člověk si připadá spíše jako na střední škole, na většině předmětů je totiž povinná docházka a učitelé zadávají hodně domácích úkolů a povinné četby. Pokud si chce člověk splnit všechny studijní povinnosti, studium v průběhu semestru může být velmi náročné, záleží však samozřejmě na konkrétním předmětu a učiteli. Na druhou stranu závěrečné zkoušky na konci semestru u některých předmětů nejsou vůbec a u jiných předmětů jsou mnohem snazší než na Právnické fakultě UK. Tedy průběh semestru je těžší, ale jeho zakončení snazší než u nás. Plus na Vás učitelé budou hodnější, když jste zahraničním studentem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vyloženě studentské spolky jsem nezaznamenala, ale na univerzitě jsou studenti, kteří studentům ze zahraničí pomáhají a pořádají pro ně různé výlety. Seznámíte se hned na začátku pobytu, po úvodním shromáždění zahraničních studentů. Můžete využít také výuky španělštiny nebo dokonce jazyka Aztéků - nahuatl.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty byly ve španělštině. Zahraniční studenti nemají oddělenou výuku, ale můžou si vybrat jakýkoli předmět na fakultě, na který potom chodí společně s místními studenty.

Požadavek univerzity je znalost španělštiny na úrovni B2. Není ale třeba mít certifikát, postačí Vám dokument od nějakého vyučujícího španělštiny z naší univerzity. Já jsem např. měla potvrzení o jazykové úrovni od lektorky španělštiny na Právnické fakultě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ciudad de México je jedním z největších měst na světě, musíte tedy počítat s tím, že je opravdu velmi hlučné, živé, plné lidí. Zároveň doprava z jedné části města do druhé může trvat velmi dlouho, přičemž také metro a metrobusy bývají často přeplněné. Některým částem města je lepší se z bezpečnostních důvodu vyhýbat. Tím Vás ale nechci strašit, já jsem si nakonec město skutečně velmi oblíbila. Najdete v něm spoustu kultury, mnoho muzeí a krásných parků, skvělou gastronomii a kavárny. Každá městská část má svou tvář, mezi mé oblíbené patřily čtvrti Condesa, Roma, Coyoacan a samotné centrum města. Nakonec bych ráda zdůraznila, že samotní Mexičané jsou velmi přátelští a veselí lidé a pobyt Vám jistě velmi zpříjemní :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny ve městě jsou podobné cenám u nás. Některé věci jsou o něco dražší, některé o něco levnější, ale obecně můžete počítat s obdobným rozpočtem jako v Praze. Stipendium mi pokrylo méně než polovinu výdajů, ale já jsem docela hodně cestovala, takže tohle bude dosti individuální.

Rozhodně bych doporučila nešetřit na bydlení, kdy ceny nájmu se výrazně liší podle jednotlivých městských částí. Zde pamatujte na to, že se jedná a obrovské město a v části, kde budete bydlet, budete trávit nejspíš většinu volného času. Také je třeba myslet na bezpečnost a dopravu z daného místa do školy. Já jsem bydlela ve čtvrti Roma Norte, poblíž zastávky metrobusu, který jel až do univerzitního městečka. Někteří kamarádi bydleli v blízkosti školy, což určitě vyjde levněji, ale není to tam tak hezké a do centra pak cesta trvá dost dlouho.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak už jsem psala výše, při výběru bydlení myslete na lokalitu. Důležité je, abyste mohli při cestě do školy a do centra města pohodlně využívat veřejnou dopravu (teď myslím konkrétně metro a metrobus, menší autobusy nedoporučuji používat), protože jinak utratíte hodně peněz za Uber.

Ohledně jídla doporučuji chodit na meníčka a poptat se, kam chodit na dobré tacos za dobrou cenu. Za mě nemá smysl chodit jen do drahých restaurací, ale na druhou stranu bych byla opatrná s jídlem na ulici. Může se lehce stát, že si nevhodným jídlem způsobíte žaludeční problémy, takže se skutečně radši poptejte v místě bydliště.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem byla ubytovaná u kamarádky, takže tady moc neporadím. Neslyšela jsem ale o nikom ze zahraničních studentů, kdo by bydlel na koleji. Určitě je nejvhodnější hledat si pokoj k pronájmu. Jak jsem psala výše, zaměřila bych se na vhodný výběr lokality. Čtvrt Roma Norte mohu jen doporučit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hodně, a to zejména po Mexiku. Rozhodně bych doporučila navštívit města Taxco, San Miguel de Allende, Guanajuato a Peña de Bernal. Ze vzdálenějších míst (tzn. třeba využít leteckou dopravu) velmi doporučuji navštívit stát Chiapas a pak samozřejmě památky a pláže na Yucatánu.

Mimo Mexiko jsem na několik dnů navštívila Kolumbii, kterou také mohu doporučit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty byly ve španělštině. Zahraniční studenti nemají oddělenou výuku, ale můžou si vybrat jakýkoli předmět na fakultě, na který potom chodí společně s místními studenty.

Požadavek univerzity je znalost španělštiny na úrovni B2. Není ale třeba mít certifikát, postačí Vám dokument od nějakého vyučujícího španělštiny z naší univerzity. Já jsem např. měla potvrzení o jazykové úrovni od lektorky španělštiny na Právnické fakultě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud se rozhodnete pro Ciudad de México a UNAM, rozhodně toho nebudete litovat! Máte možnost seznámit se s úplně jinou kulturou, jiným způsobem života i výuky. Poznáte úžasné a přátelské lidi, krásnou přírodu a budete moci jíst tacos každý den :) Co se týká samotné školy, tak ta poskytuje velmi kvalitní vzdělání a je považována za jednu z nejlepších univerzit v Latinské Americe.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
opalovací krém.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je výuka na UNAM zaměřená mnohem více filozoficky než u nás.
Nejvíc mě překvapilo, že...
spousta vyučujících otevřeně podporuje komunismus.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
rozmluvit se španělsky na počátku pobytu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

National Autonomous University of Mexico

Další zprávy z regionu Mexiko

bottom of page