top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hana Uřičařová

Autor(ka):

fakulta:

Hana

Uřičařová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hana

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leiden University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 1 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta byla výrazně menší než má domovská fakulta, ale měla pěknou a velkou knihovnu a také pěknou a útulnou kavárnu. Prostory fakulty byly moderní, ve všech učebnách byly interaktivní tabule a nahrávací zařízení.
Univerzitě navíc patřila i krásná studovna Arsenaal a velký kostel, kde jsem skládala jednu zkoušku - bylo to opravdu krásné místo pro zkoušku, připadala jsem si jako v jednom z filmů o Harrym Potterovi.
Bohužel organizace mé adoptivní univerzity (i fakulty) byla katastrofální. Pravděpodobně jsem jim vypadla z nějakého systému, bohužel mi zapomněli poslat/připravit úplně vše. Link na přihlášku, pozvánku na seznamovací první týden (kapacitně omezen), nepřipravili mi v řádném termínu rozvrh, pak mne zapomněli přihlásit na některé zkoušky... Ubytování mi adoptivní fakulta vůbec nezajistila, koleje mají zcela nedostatečnou kapacitu. Na podzim (zimní semestr) jsou "rozebrané" už v čase, kdy my v Praze máme pohovor na Erasmus, tedy bych se na kolej nedostala ani v případě, že by mi poslali link s přihláškou včas.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru je jiná, semestr je rozdělen na 2 poloviny a většina předmětů trvá jen polovinu semestru. Zkoušky jsou tedy v půlce semestru a na konci semestru. Velmi mne překvapila forma zkoušek, a to bohužel nemile. Zkoušky byly písemné a trvaly 3 hodiny. Vedení kurzů bylo jiné než vedení kurzů na domovské fakultě, ale neabsolvovala jsem doma žádný předmět pro studenty Erasmu, tedy se domnívám, že odlišnosti vycházely právě z toho.
Prezentace ze všech kurzů byly dostupné online a u některých kurzů i nahrané hodiny, to bylo velmi příjemné.
Bohužel jsem měla v první půlce semestru jen 5 hodin týdně ve 3 dnech a v druhé půlce jen 3 hodiny týdně, to je na kontakt se spolužáky opravdu málo. V první polovině semestru navíc často některé hodiny odpadaly, čekala jsem, že více času budu ve škole a méně času bude potřeba na samostudium (povinné četby totiž naopak bylo velmi hodně).

Přístup představitelů organizace se mi hrubě nelíbil. Studijní referentka mi nezvedla telefon ani jednou, ani když jsem volala 10x denně, na emaily odpovídala často po týdnu/dvou, a to i v případě chyb na její straně, např. když mi jako jediné nepřipravila rozvrh. Na podobné problémy s odpovídáním studijní referentky si stěžovali i jiní studenti.
Na závěr mého Erasmu trvalo opravování zkoušek (písemných) 4-6 týdnů. Šest týdnů je nejen naprosto skandální doba, ale kvůli této prodlevě ani nestihli vypsat opravný termín. Tento předmět se mi nepovedl, chybělo mi půl bodu, a opravný termín bude 30. 3., kdy už mám dávno po Erasmu a potřebovala bych se učit na státnice.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Předmětů na výběr bylo jen 20, na obě poloviny semestru dohromady, předměty přibližující jazyk a kulturu Holandska k dispozici nebyly. Univerzita volnočasové aktivity nepořádala, jen seznamovací kurz, na který byla omezená kapacita a mě zapomněli pozvat.
Funguje zde studentský spolek ESN, který příležitostně pořádá setkání i pro studenty Erasmu, funguje spolek Elsa, na který jsem nenarazila a pravděpodobně i další spolky pro holandské studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, během hodin jsem si vystačila se svou C1, při čtení povinné četby jsem občas musela používat slovník a zpětně bych si ho ke zkouškám vzala také.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Leiden bylo malebné a klidné. Ideální na procházky. Trhy se konají 2x týdně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem vyjít nejde. Stipendium je 600 EUR na celý kalendářní měsíc, přičemž kdybych se v Leidenu dostala na kolej, platím jen za kolej 700 EUR měsíčně. Bydlení v bytech je ještě dražší a hotely, hostely i airbnb jsou ještě násobně dražší, protože hoteliéři apod. si jsou velmi dobře vědomi katastrofálního nedostatku míst na kolejích i nedostatku studentských bytů. Na vlaky není pro studenty Erasmu žádná sleva, systém je maximálně diskriminační, protože celoroční studenti jezdí zadarmo. Já jsem občas platila za cesty vlakem jen do školy a ze školy do ubytování i 20 EUR za den. (Pokud člověk nenajde bydlení přímo v Leidenu, je potřeba dojíždět z Haagu/okolních vesnic/z Amsterdamu)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud studenti seženou trvalé ubytování, kde se můžou registrovat, mohou získat slevu na vlak mimo rušné hodiny, tuším, ve výši 15%. Nakupovat potraviny se dá ve slevách za podobné ceny jako v Česku. I přesto ovšem musím dát hodnocení "nezvládla jsem to", stipendium bylo nedostatečné a museli mě finančně podpořit rodiče.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Soukromé koleje i koleje jsou obsazeny dlouho, dlouho dopředu. Na zimní semestr dříve, než jsem já měla v Praze pohovor na Erasmus. Na byt jsem se nedostala, protože nikde neměli zájem o nájemníka jen na 4 měsíce, když měli zástup zájemců na 12 i více měsíců. Jedinou nabídku na spolubydlení, kterou se mi šťastnou náhodou povedlo si zajistit, mi slečna zrušila minutu před mým odletem z Prahy do Amsterdamu na začátku září. Další bydlení jsem, stejně jako velká spousta studentů, nenašla. Hotely i hostely byly plné studentů, studenti bydleli dokonce i v kempu.
Já jsem se stěhovala, bydlela jsem v různých hotelech, aparthotelech, airbnb i v hostelu, což bych samozřejmě nikomu nedoporučila. Bohužel mi jiná možnost nezbyla (respektive jediná jiná možnost byla Erasmus zrušit).
Pokud někdo opravdu chce jet do Leidenu, doporučila bych letní semestr, protože koleje se rezervují mnohem později než je pohovor na Erasmus, tedy se to dá stihnout, také je více volných, protože v Holandsku si mohou (bývalí) studenti nechat koleje ještě půl roku po promoci, koncem podzimu je tedy uvolňují.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do okolních států jsem necestovala, ač všichni ostatní studenti cestovali, já jsem neměla důvod (ze středu Evropy je všechno příjemně dostupné...narozdíl od Norska, Taiwanu, Turecka apod.). Po Holandsku jsem cestovala, Haag jsem si zamilovala. Zklamal mě Rotterdam.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, během hodin jsem si vystačila se svou C1, při čtení povinné četby jsem občas musela používat slovník a zpětně bych si ho ke zkouškám vzala také.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud chce někdo během Erasmu cestovat po Holandsku, Leiden má ideální výchozí pozici. V Holandsku jsou města moc pěkná, pro milovníky pěší chůze a cyklistiky naprosto perfektní.
Pro studium v angličtině je Holandsko skvělé, právě protože všichni mluví skvělé anglicky (na rozdíl od jižanských zemí a bohužel i Německa či Francie).
S Univerzitou jsem bohužel spokojena nebyla a nikomu bych ji nedoporučila.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že ani po příjezdu ubytování nenajdu, protože je to opravdu až tak veliký problém.
Nejvíc mě překvapilo, že...
že adoptivní fakulta nezajistí studentům bydlení na kolejích a o zahraniční studenty se příliš nestará.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Stěhování a častá samota.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Leiden University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page