top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Valachová

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Valachová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

zaga3

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leiden University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita na opravdu vysoké úrovni. Nový moderní kampus navržený tak, aby zde studenti trávili svůj čas co nejpříjemněji. Budova má šest pater, spoustu velkých poslucháren s plátny přes celou stěnu, kde každý má pod stolem zásuvku. Na chodbách je spousta sedacích míst - velké stoly, sedací vaky, lehátka... Dále počítačová místnost, tichá místnost, kafeterie, bar, zahrada ve vnitrobloku, pozdemka na kola a další. Celá budova je prosklená a má otevřeno i přes víkend, a to každý den až do 22 hodin. Velmi dobře se v prostorách univerzity studuje i pracuje.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr zde byl rozdělen na dvě části - jakoby měl rok 4 semestry. Zkoškové jsem tedy měla na přelomu březen/duben a poté květen/červen. Na zkoušku jsou dva pokusy, jeden v řádném termínu a druhý po skončení semestrů. Zkoušky se skládají ve velkém sálu v kulturním domě, kde má každý svůj stoleček. Na zkoušku jsou 3 hodiny. Zkoušky obsahovaly 20 - 30 otázek; někdy jen zavřené, otevřené, nebo kombinace. Vyhodnocování zkoušek je na této univerzitě poměrně složité, body se vyhodnocují podle jednoho vzorce, kde se zjednodušeně odečítají body za špatné odpovědi a studenti zpravidla nedosahují na plné skóre. Přístup profesorů není moc osobní, jelikož předměty mívají i přes 300 zapsaných studentů. Každopádně každý má konzultační hodiny, kde je možné si jen tak popovídat o tématu, které vás zajímá a souvisí s předmětem. Jinak jsou to profesionálové, kteří sami studovali na Harvardu, Oxfordu a podobně, kteří vypadají že mají svou práci rádi a studenty respektují.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jsou zde různé studentské spolky. můžete si vybrat, jakou aktivitu byste rádi dělali a přidat se. Hlavní spolekje ESN Leiden pro Erasmáky, který pořádá i oblíbené párty; klasické každou středu, i příležitostně větší tematické. Aktivit je plno a jsou opravdu různorodé, využila jsem například kurz surfování. Dále hned naproti kampusu sídlí další organizace pro studenty, kde je možné jen tak trávit čas, nebo také zajít do místního fitka.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Po celou dobu jsem si v Holandsku vystačila s angličtinou. Mluvil jí opravdu každý, s kým jsem se bavila. Ve škole jsem měla všechny předměty v angličtině, i místní Holanďané tam studovali anglicky. Profesoři jsou často z jiných zemí. Na škole vyžadovali minimálně úroveň C1, já teda nějakým způsobem prošla i s certifikátem B2. Každopádně všichni jednají tak, jako byste byli v jazyce naprosto plynulí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bydlela jsem a studovala v Haagu (Leiden Univesity zde má politický kampus). Město je moderní, poměrně rušné, jelikož sem bydlela přímo v centru na Grote Markt. Je zde spousta mladých lidí, studentů. Je zde spousta barů, restaurací, klubů, nákupní pasáž. Zároveň se však člověk dostane za 20 minut tramvají nebo na kole na pláž, kde je spousta dalších barů a letních klubů. Cením tak dostupnost všeho, co člověk pro studentský život potřebuje.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Holandsko je pro nás dost drahé, stipendium mi pokrylo nájem (platila jsem 650 eur na měsíc, stipendium jsem měla 600). Obecně je tam vše dost dražší, takže člověk musí mít nějaký příjem nebo našetřeno.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
S tím upřímně moc nepomůžu, nic konkrétního kromě například nechození do restaurací jsem pro ušetření nedělala.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem řešila na poslední chvíli, takže levnější ubytování přes školu jsem nestihla. Škola tady nemá své koleje, ale pomáhá studentům byty zprostředkovat. Je ale třeba to řešit tak rok dopředu. Sehnala jsem ubytování přes online platformu RoomPlaza. Vybrala jsem si ji kvůli legitimnosti, že nebudu muset nic řešit se soukromými nájemníky, ale bohužel komunikace s němi byla hrozná pokud nějaká, v den příletu jsem nevěděla jestli teda budu mít kde bydlet a doteď jsem nedostala zpět svůj deposit. Každopádně jsem bydlela se sedmi dalšími skvělými lidmi, každý měl soukromý pokoj, a byt byl přímo v centru města.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se projet hlavní Holandské města. Všechna vypadala dost podobně, ale například výlety do Amsterdamu byly skvělé. Nevýhodou je, že doprava je poměrně drahá, ať už je to jakýkoliv typ mhd. Všichni proto raději upřednostňují kolo, které se dá levně koupit, nebo pronajmout za cca 16 eur měsíčně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celou dobu jsem si v Holandsku vystačila s angličtinou. Mluvil jí opravdu každý, s kým jsem se bavila. Ve škole jsem měla všechny předměty v angličtině, i místní Holanďané tam studovali anglicky. Profesoři jsou často z jiných zemí. Na škole vyžadovali minimálně úroveň C1, já teda nějakým způsobem prošla i s certifikátem B2. Každopádně všichni jednají tak, jako byste byli v jazyce naprosto plynulí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rozhodně můžu univerzitu jen doporučit. Její prostředí, profesionalita a úroveň je nadmíru vysoké. Holandsko je krásné, až na dražší ceny a častější deštivé počasí bych určitě doporučila. Místní lidé jsou moc milí a vstřícní a všude se domluvíte anglicky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádné teplé oblečení a deštník
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je vše opravdu dražší a vyplatí se více si našetřit
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou všichni velmi milí, mluví anglicky a ve městě žije spousta mezinárodních studentů
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od přítele a složení zkoušek

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Leiden University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page