top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Chlup

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Chlup

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Glasgow

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita nabízela výjimečně dobré zázemí. Studijní prostory jsou velké, krásné a skvěle vybavené. Kampus je velmi kompaktní, všude je blízko a dá se tam najít vše co je třeba. Univerzitní knihovna je absolutně nepřekonatelná. Sedm pater titulů všech možných oborů a úrovní obskurnosti. Třešničkou na dortu je stará budova univerzity, kde si člověk přijde opravdu jako v Bradavicích a (v závislosti na oboru) pravidelně se tam učí.

Co se týče výuky, důraz byl kladem na samostudium a samostatnou četbu odborných článků. Kvůli covidu došlo k redukcím terénních výjezdů, které jinak byly super. Univerzita má vlastní terénní stanici (SCENE) u nedalekého Loch Lomond.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná dříve a výuka také relativně brzy končí. Následuje období přípravy na zkoušky a "spring break", kdy se zřejmě počítá s návštěvou studentů doma apod. Zkoušky probíhají, tak že každý předmět má jeden daný termín, který je navržen tak, aby nevznikl konflikt mezi ostatními kurzy, které student může mít zapsané. Zkoušení probíhá formou esejí, což je asi největší rozdíl oproti PřfUK. Za doporučení stojí speciální kurz didaktického týmu podpory (LEADS), kde vás naučí jak psát anglosaský formát esejí, což je zásadní pro to úspěšně absolvovat průběžné úkoly a zkoušky. Pro nás netypicky je relativně významná pozornost věnována kromě samotných faktů a memorovaných znalostí i struktuře textu, stylistice a odkazům na literaturu. V biologii byly esejové otázky podkládány veskrze tak, že odpovědi byly stále relativně deskriptivní, nicméně v ostatních oborech je důraz kladen hlavně na kritické myšlení, argumentaci a podložení závěrů prezentovaných v textu.

Jinak samotná výuka je dost podobná té, kterou známe z menších bakalářských a magisterských předmětů (obory biologie, ekologie). Nicméně čeká se, že člověk čte články mimo rámec přednášek.

Administrativa funguje super. Visiting students mají vlastní tým podpory a komunikace byla úplně bez problému.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studijních spolků je celá řada. Byl jsem součástí dvou, ale moc živo v nich nebylo, což přikládám určité pocovidové setrvačnosti. Volitelných předmětů, které mají pomoci s orientací v novém systému vzdělávání je spousta a kurzy angličtiny jsou dostupné taky, ale o předmětech přibližujících kulturu nevím. Studenti mají vlastní odbory (dokonce několik) a ty pořádají spoustu akcí. Doporučuju se přidat do různých facebookových skupin jako "students glasgow", které fungují jako takový rozbočovač podobných příležitostí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace samozřejmě v angličtině. Oficiálně jsem žádným testem kontrolujícím úroveň jazyka projít nemusel. Nároky na jazyk v rámci výjezdu na Erasmus byly uplatňovány už na úrovni naší univerzity.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Glasgow není moc o památkách. Například co se architektury týče, tak zástavba se tak rychle obměňovala, že zbývá jen pár takových historicky zajímavých ostrůvků. Každopádně centrum města je hezky kompaktní a je tam skoro všechno, druhým centrem je West End, což je blízko univerzity, kde to žije vlastně úplně stejně. Doporučuji Kelvingrove Gallery, botanickou zahradu a muzea v rámci univerzity - Hunterian a zoological museum (vstupy zdarma). Studenti univerzity mají zdarma systém půjčování jízdních kol, takže doporučuju vyrazit do vzdálenějších parků (Pollocks Park) nebo podél říčky Kelvin.

Co se týče sportu, můžete si koupit vstup do sportovních zařízení univerzity, což v sobě zahrnuje i možnost se přidat k jednomu z MNOHA sportovních týmů (můžete třeba veslovat nebo hrát basket). Současně vám to umožní vstup do posilovny a bazénu v rámci kampusu. Nicméně pro ty, kdo bydlí dál od kampusu doporučuju členství v Glasgow Club, což je městská síť posiloven (více lokací plus bazény).

Jinak bydlení bych se snažil situovat co nejblíž West Endu, případně centra. Tím máte zaručeno, že v podstatě všechno budete mít po ruce. V tomhle je Glasgow super, všechno je v docházkové vzdálenosti. Metro jezdí do kruhu kolem celého města. Nicméně doporučuju ušetřit na jízdném a jezdit zadarmo na kole, je to zábava a objevíte město.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem vyjít myslím není možné. Moje stipendium bylo sníženo kvůli brexitu, ale i ve své původní výši by nestačilo. Svoje výdaje jsem velmi pozorně sledoval a snažil jsem se udržovat průměrné denní výdaje pod 7 librami na den. To lze i když to například není slučitelné s ježděním metrem nebo kupováním si kafe ve studovnách apod. Dalším výrazným zásekem do rozpočtu jsou výdaje na jakékoli výlety, jelikož vlaky a autobusy jsou velmi drahé. Hřebíčkem do rakve jakékoli rozpočtové vyrovnanosti jsou náklady na bydlení, které samotné převyšovaly výši stipendia (kolej i sdílený byt).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo je nejlevnější v Lidlu a Aldi, Tesco je trochu dražší. Doporučuji si zařídit Tesco kartičku (při registraci chtějí britské tel. číslo, ale stačí tam zadat třeba číslo jejich infolinky :)), pak je obědová nabídka v tescu jen za 3 libry.

Doprava je nejlevnější na půjčeném kole (pro studenty UoG zadarmo - vytvořte si účet s univerzitním emailem).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Autobusy a vlaky jsou drahé. Pokud dáte dohromady kamarády, jste dost staří a máte dlouho řidičák, doporučuji se složit na pronájem auta a udělat pořádný roadtrip. Místo konvenčních společností doporučuji pro pronájem společnost AMK Selfdrive. Malá firma, půjčuje auta za zlomek (v čase proměnlivých) cen kosmopolitních pronajímatelů a počítám i příplatek za snížení spoluúčasti.

Na plánování pěších výletů doporučuju: walkhighlands.co.uk - pěší trasy po celém Skotsku


Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace samozřejmě v angličtině. Oficiálně jsem žádným testem kontrolujícím úroveň jazyka projít nemusel. Nároky na jazyk v rámci výjezdu na Erasmus byly uplatňovány už na úrovni naší univerzity.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Super úroveň univerzity. Skvělé zázemí pro studenty. Město je pro život pohodlné. Skotská příroda je nádherná a na dosah.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Redukci do zásuvky, stan, spacák, nepromokavé boty (pohorky, holinky), plavky, zařídit si revolutku (funguje i jako britský bankovní účet)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je tu hooodně draho a taky tu dost pálí sluníčko
Nejvíc mě překvapilo, že...
Skoti i v lednu chodí v tričku
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nic všechno bylo bez problémů. Spousta věcí se mohla pokazit, ale všechno tu funguje docela dobře.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Glasgow

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page