top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Pešová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Pešová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

lucinkapesov

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Glasgow

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universita v Glasgow se nachází ve čtvrti West End, která je příjemná, klidná se spoustou parků a samotná hlavní budova je jako z Harryho Pottera, úplné Bradavice. Celkově tedy hlavní budova působí historicky, ale vnitřní prostory (posluchárny) jsou vybaveny moderně. Přímo v budově je i muzeum (Hunterian Museum), které přidává na okázalosti a stojí za to. Bohužel ale ne všechny předměty se vyučují v této okouzlující budově, ale posluchárny jiných budov jsou také moderní a nemůžu si stěžovat. Co mě ještě uchvátilo je, že je zde postavena úplně nová, velice moderní poschoďová budova, která slouží jako studovna a zároveň i kantýna (Learning Hub). V kampusu se dá najít ještě Zoologické muzeum (docela nenápadné), které po vstupu do místnosti dýchne svou historickou atmosférou a dá se tam i příjemně učit pod zavěšenou želvou - kožatkou velkou (Demochelys coriacea).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná o měsíc dříve než na naší Univerzitě Karlově. Způsob studia v rámci semestru se v podstatě neliší, probíhá výuka kurzů formou přednášek, které jen občas vyžadují zapojení se do hodiny formou diskuze. Odlišností od přírodovědy jsou testy, eseje a prezentace, které se odevzdávají v rámci semestru a mají většinou kolem (30%) výsledné známky. Zkouška probíhala online, ve formě eseje, na každý předmět 2 eseje. V rámci jednoho předmětu jsme měli i terénní výlet na 2 dny k jezeru Loch Lomond.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita v Glasgow oplývá studentskými kluby a "societies" na různorodá témata. Je jich kolem 300. Od vyznavačů (ochutnávačů) polívek přes ochutnávač whiskey po více seriózní, jako je Zoological Society.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikační schopnosti jsou vyžadovány alespoň na úrovni B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Glasgow je takovou směsicí moderní a historické architektury. V samotném středu města (Merchant City) je to nejrušnější. Nachází se zde spoustu obchodů, obchodních domů, barů a hospod. Tudíž je zde velká koncentrace lidu, hlavně turistů a někdy na můj vkus až moc. Ulice jsou zde nejšpinavější z celého města. Nachází se tu také GoMa (Galerie moderního umění), která uchvátí svou architekturou, ale ne až tak vystavenými exponáty. Pokud se ale člověk vydá trochu od centra, tak je město již klidnější a pro mne i zajímavější. Směrem na severovýchod se nachází Necropolis (starý hřbitov), ze kterého je pěkný výhled na město a přiléhající katedrálu sv. Munga. Na jih od centra je zase pěkná stezka vedoucí kolem řeky Clyde a na jihovýchod zase pěkný, klidný zelený park - Glasgow Green. Trochu dál od centra na západ se nachází West End, čtvrť s univerzitou. Zde je to velice poklidné, nachází se zde spoustu parků a taky v docházkové vzdálenosti botanická zahrada, která má úžasné skleníky, nejen svou kolekcí rostlin, ale i architekturou. Co je bezva, že se zde dají půjčovat kola přes aplikaci v mobilu (nextbike), kde je dokonce i sleva od university (1 hodina zdarma).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Život v Glasgow (Skotsku) je na naše poměry velmi drahý. Stipendium mi nepokrylo ani nájem na koleji a zbytek jsem si musela financovat sama s podporou rodičů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá docela dobře na jídle, pokud člověk ví, kde nakupovat. Nejlevnější je zde Aldi, kde se ceny pohybují ve stejné cenové relaci jako u nás v Česku, což mě zachránilo. Dobře se dá taky nakupovat v Lidlu a pokud si vyřídíte kartičku Club card, tak i v Tescu se dá občas ušetřit. Jinak ostatní obchody se liší tak 1-2 libry na více na zboží. Ušetřit se dá tedy i tím, že se chodí pěšky nebo na vypůjčeném kole, protože jinak metro a autobusy jsou tady drahé (cca 50 Kč na jízdu).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem zvolila ubytování na koleji, protože mi to přišlo snadnější a se zárukou, že to vyjde. Ale nebylo to tak, jak bych si představovala v Česku. Tady jsem musela strávit týden na hotelu, než jsem se mohla nastěhovat a nájem je teda přemrštěně drahý za malý pokojíček (cca 17 tisíc/měsíc), byly by asi i levnější varianty, ale ty byly všechny už obsazené dávno před tím než jsem vůbec žádala o kolej. Celkově letos bylo těžké něco sehnat, bylo enormní množství zájemců o byty. Byt by byl rozhodně lepší variantou, protože je to mnohonásobě levnější, když už se podaří něco najít. Dobrá stránka s inzeráty je například SpareRoom.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Párkrát jsem se zde vydala do okolí na výlet, ale ne příliš daleko. Cestování je zde drahá záležitost i co se týče vlaků a autobusů. Na autobusy doporučuji stránku Megabus, kde se dá jezdit ještě relativně za levno mezi velkými městy. Tady v okolí se dá navštívit například jezero Loch Lomond, jež se nachází v národním parku. Či hlavní město Skotska Edinburgh, kde je toho spoustu k vidění. Pěkný výlet je i na ostrov Arran, kterému se tady říká "malé Skotsko", protože se tam dá najít všechno - od pobřeží, přes hory po pastvy s ovečkama.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikační schopnosti jsou vyžadovány alespoň na úrovni B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je hlavně výjimečná tím, že se tady cítíte jako v Bradavicích, ten komplex hlavní budovy je úchvatný. A pokud máte rádi kopce a přírodu, kterých je tady dostatek v Highlands, tak je to dobrá volba.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kdybych jela znovu, tak na kolej bych si určitě vzdala nějaké příbory a hrneček, protože tady nebylo vůbec nic, ani peřiny, takže vše jsem si kupovala znovu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapili Skotové a jejich ochota a vlídnost. Na každého se usmívají a se vším se snaží pomoci.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo se naučit komunikovat v cizím jazyce v jiném prostředí a říct si o pomoc. Ale Skotové jsou velice pohostinní a milí lidé, kteří vždy pomohou a není čeho se bát.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Glasgow

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page