top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Johana Roznětinská

Autor(ka):

fakulta:

Johana

Roznětinská

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Johana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

johana_roznetinska

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Johana

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Milan

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Johana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Degli Studi di Milano je jedna z nejstarších v Miláně. Její hlavní budova je z doby Napoleona a je nádherná. V areálu univerzity je i dokonce Lavička Václava Havla. Bohužel v hlavní budově jsem neměla žádné předměty, nicméně všechny "pobočky" univerzity jsou moc hezké a hlavně hnedka v centru. Moje fakulta byla jen 10 minut pěšky od Duoma.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Itálii to má každá vysoká škola trošku jinak a kolikrát se to liší i u jednotlivých fakult. Moje fakulta Economic and Political science měla studium rozřazené do tří semestrů a zkoušky během celého roku. To znamená, že když jste dodělali první trimestr (na podzim), mohli jste z něj mít zkoušku klidně až v létě dalšího roku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Měla jsem výhodu, že moje univerzita měla spolek ESN. Díky nim jsem se zúčastnila mnoho studentských akcí či výletů do přilehlých měst. Dvakrát jsem byla i na city tour, kde jsem se dozvěděla něco o Miláně. Bohužel jinak se fakulta o erasmáky moc nestarala. Nebyly k dispozici žádné předměty čistě jen pro zahraniční studenty, ani žádné seznamování s kulturou či městem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jela do Milána pouze s angličtinou (musela jsem mít minimálně úroveň B2). V plánu jsme měla studovat v angličtině a přiučit se základy italštiny. Pro veškerou komunikaci se školou mi stačila angličtina a Deepl. Mnohokrát se mi ovšem stalo, že i když jsem psala email v angličtině, odpověděli mi italsky. Na začátku semestru jsem si vybírala předměty i hodně podle toho, jakou měli vyučující angličtinu. Jeden jsem po první hodině úplně vzdala, protože paní profesorka mluvila spíše italsky s přízvukem angličtiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Miláno je evropské velkoměsto a tak se k němu musí přistupovat. Hodně se liší od většiny italských měst. Má v sobě trochu té Evropské velikosti a hlavně kulturní rozmanitosti a hodně italské neorganizovanosti. Historické centrum je velice malé, rozhodně menší než v Praze. Největšími památky jsou katedrála Duomo a Castelo, které jsou od sebe tak 10 minut pěšky.

O Milánu se říká, že je neoficiálním hlavním městem Itálie. Jedná se také o 3. nejbohatší město Evropy. Tím že je Miláno opravdu centrem ekonomiky, je tu velmi málo zeleně. Proto jsem byla vždy ráda, kdež jsem našla nějaký malý parčík na okraji města. Co se městské části týče, nejradši jsem měla Breru a Navigli. Brera se nejvíce podobá italskému městečku, jsou zde malé a útulné uličky a obří obrazárna s botanickou zahradou, kde je vstup zdarma a Navigli je párty čtvrt, kde se chází hodně studentů.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
U financí hodně záleží jaké se vám podaří sehnat ubytování. Mně se nepodařilo sehnat ubytování na koleji, stejně tak většině studentům, a tak jsem musela bydlet v bytě, kde jsme byly čtyři. Já osobně jsem platila 460 euro na měsíc + poplatky, takže mi ze stipendia většinou zbylo, necelých 100 euro na měsíc, což mi rozhodně nestačilo. Sever Itálie je drahý a Miláno ještě víc. Hodně záleží, s čím tam člověk jede. Já jsem si to tam chtěla užít, tak mě to stálo hodně mých úspor, ale určitě by se tam dalo žít i za levněji. Člověk hodně ušetřil, když si vařil sám.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Snažila jsem se si hodně vařit. Když jsem si vařila večeři, většinou jsem si rovnou uvařila i oběd na druhý den do školy. Každé pondělí jsem chodila na místní trhy, kde mají mnohem kvalitnější a levnější zeleninu a ovoce než v supermarketech. V Miláně je téměř každý den v nějaké části města trh.

Měla jsme i mnoho typů na místa od studentů, kam chodit na jídlo či drink. Super podnik byl C'era una volta hned naproti hlavní budově Degli Studi di Milano, kde měli i studentskou slevu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
O ubytování jsem již psala dříve, ale opravdu nejlepší je si najít kolej, kterých je ovšem v Miláně velmi málo a i mnoho lidí, co žije v Miláně v nich chce bydlet. Koleje se pohybují kolem 200-250 euro na měsíc. Sdílené byty od 3-8 lidí se pohybují od 300-800 euro na měsíc. Velký rozdíl je, zda máte soukromý či sdílený pokoj. Já bydlela v pokoji ještě s jednou holčinou a měla jsem štěstí, že tam často nebývala, když jezdila za rodiči do Bologni. Soukromé byty se pohybují kolem 1000 euro na měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se hodně cestovat. Měla jsem výhodu jelikož Miláno je na cestování po zemi velice příhodně. Přímé vlakové spoje jezdily do všech větších měst v Itálii. Nejjižněji jsem byla v Římě, který je nádherný, jen pozor na krádeže. S kamarády jsem pak byla ještě v Bergamu, Pavii a v Benátkách. Se školou jsem byla v Monze a Veroně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jela do Milána pouze s angličtinou (musela jsem mít minimálně úroveň B2). V plánu jsme měla studovat v angličtině a přiučit se základy italštiny. Pro veškerou komunikaci se školou mi stačila angličtina a Deepl. Mnohokrát se mi ovšem stalo, že i když jsem psala email v angličtině, odpověděli mi italsky. Na začátku semestru jsem si vybírala předměty i hodně podle toho, jakou měli vyučující angličtinu. Jeden jsem po první hodině úplně vzdala, protože paní profesorka mluvila spíše italsky s přízvukem angličtiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Upřímně nevím, zda bych Miláno někomu na Erasmus doporučovala. Bylo hodně jiné než jsem si představovala a mnohokrát jsem se tam necítila úplně bezpečně. Tím jak je to opravdu chaotické a multikulturní město, jsem neměla pocit, že by mě někdo hledal nebo se mě zastal, kdyby se mi něco stalo, jako mám v České republice. Nicméně italská kultura je nádherná a když máte ty správné lidi, co vás erasmem provádí, nemáte se čeho bát.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mě nenapadá, vše jsem měla a co ne, to jsem dokoupila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Mají ve škole trimestry a ne semestry
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že neumím být sama a špatná angličtina není takový problém. Nikdy mi angličtina moc nešla, ale vždycky jsem se nějak domluvila, důležité je se nebát dělat chyby a začít, pak už to jde samo. Musím říct, že teď jsem si v angličtině dost sebevědomá a nebojím se ničeho.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít vhodné ubytování a zvyknout si na místní chaos. Dále jsou snad pro každého těžké začátky. Ten pocit, když jste v úplně cizím městě úplně sami není příjemný a nějakou dobu většinou trvá než si najdete lidi se kterými to můžete sdílet. S několika zahraničními studenty jsme si říkali, jak o těžkých začátcích nikdo nemluví, jak všichni říkají, jak je Erasmus nejlepší věc v životě. Může být, ale na začátku je to opravdu těžké, kord když máte doma někoho blízkého, kdo na vás čeká.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Milan

Další zprávy z regionu undefined

bottom of page