top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Samek

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Samek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

jirkasamek_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Milan

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Milánská univerzita je zajímavá svou rozmanitostí. Každá budova má svou historii. hlavní budova univerzity je bývalá nemocnice s velmi prostorným parkem. Osobně jsem chodil na fakultu politologie a sociálních věd, jejíž budova se nachází v samotném centru Milána. Známá Duomo katedrála se nacházela jen pár minut od mé fakulty. Učebny jsou velmi podobné těm českým. Jediným problémem je absence zásuvek v učebnách, tak doporučuju si vždy dopředu dobít počítač!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na fakultě politologie, ekonomie a sociálních věd je akademický rok rozdělen do trimestrů. (Na to je potřeba si dát velký pozor při výběru předmětů, ale hlavně při řešení přihlášky a zadávání termínu návratu. Podle toho se následovně vyplácí stipendium.) Výuka začíná v půlce září a končí první týden v prosinci.
Výuka je velmi podobná, ale na všechny předměty je povinná docházka 80 %. Pokud chodíte méně, zvyšují se poté nároky u zkoušky. Během trimestru vyučující zadávají seminární práce ve formě esejů, prezentací, nebo skupinových interaktivních prací. Tyto práce jsou součástí finální známky.
Zkouškové je velmi rozdílné od našeho. Učitelé nabízí 4-5 termínů zkoušek, ale jen dvě jsou během prosince a ledna. V Miláně je možnost si zkoušky posunout buď do letního semestru nebo až do dalšího akademického roku, takže zbylé 2-3 termíny nejsou prakticky možné pro erasmáky vyjíždějící na jeden trimestr. Zkouška jako taková probíhá jako tady u nás. Buď písemná nebo ústní.
Učitelé vyučující v angličtině se snaží komunikovat s erasmáky, ale nezlehčují jím průběh předmětu.
Jejich SIS je trochu chaotický a není přímočarý jako u nás. Nenaleznete zde normální rozvrh. Mají vlastní moodle, ale opět je trochu náročnější na pochopení než ten náš. Po měsíci si na to jde zvyknout.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O erasmáky se stará mezinárodní skupina ESN. Ta zajišťuje seznamování studentů, akce, výlety atd. Každý týden se něco děje. Buď workshop na tvorbu domácích těstovin nebo beer pong nebo dokonce výlety na Sicílii nebo do Říma. Pro možnost účastnit se těchto akcí je potřeba se zaregistrovat do ESN a zaplatit 10 Euro.
Univerzita nabízí výuku italštiny, jak od úplných začátečníku až po pokročilé. Samotná fakulta/univerzita pro erasmáky akce nepořádá
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhá v angličtině. Někteří učitelé mají s angličtinou problémy, ale vždy se jde nějak domluvit. Angličtina určitě na univerzitě stačí. Ve městě je to horší, mimo centrum musíte někdy použít ruce nebo překladač.
Pokud vyjíždíte v prvním trimestru, tak se zde nabízí méně předmětů v angličtině, které nejsou úvody. Jejich akademický rok je rozvržen tak, že v prvním trimestru jsou úvody a základy a poté v dalších se teprve nabízí předměty zajímavější.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Miláno je pro mě takový italský New York. Je to velmi mezinárodní multikulturní město. Tím bohužel přichází o takový ten nádech jiných italských měst, kde je historie na každém rohu. Na to je se potřeba připravit, ale stačí vyjet za hranici města a historii hned najdete. Někomu se může město zdát bez charakteru, ale doporučuju si na začátku Erasmu koupit kolo na marketplace a všude jezdit na kole. Tak se právě skvěle město pozná a zapadnete mezi místní.
V Miláně jde najít opravdu cokoliv. Mají vlastní čínskou čtvrť, kde najdete nejlepší čínu. Právě o jídlo zde není nouze. Gastronomie je úžasná.
Ohledně památek to je trochu horší. Je tu prakticky jen známé Duomo. Více památek se tak trochu skrývá. Čeho je v Miláně požehnaně, tak jsou skvělá muzea.
Nejlepší místo na domácí těstovina je malý rodinný podnik I sappori della Pasta. Nejlepší těstoviny od nejhodnějších lidí. Pro další tipy na jídlo a místa mi určitě napište.
Další skvělou výhodou Milána je jeho dostupnost. Vlakem, busem nebo i letadlem se jde dostat kamkoliv. Za pár eur jste na Lago di Como, Garda, ve Veroně, Benátkách atd. Velmi doporučuju vše procestovat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium vůbec nevystačilo. Miláno je velmi drahé město a vše stojí cca o 30 % víc. (Příkladem je pivo v hospodě za 6-7 Euro) Stipendium mi pokrylo ubytování na koleji, základní potraviny a život tak do poloviny trimestru. Je lepší se před Erasmem domluvit s rodiči o výpomoci nebo si našetřit dopředu, protože hledání brigády bude v Miláně náročnější, pokud neumíte skvěle italsky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na to jsem sám nepřišel. Doporučuju si hned po příjezdu zařídit věrnostní kartičky do všech supermarketů, protože se tím dá ušetřit. U cestování vlakem si jde zařídit slevu po vytvoření speciální e-kartičky, ale musíte kupovat lístky týden před. Noční život je také velmi drahý, takže na něm se dá taky trochu ušetřit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mé ubytování bylo úžasné. Univerzita nabízí erasmákům bydlení na kolejích, což není v Itálii vůbec běžné. Doporučuju si zamluvit soukromé koleje In Domu. Všechny koleje přes univerzitu stojí stejně (300 Euro měsíčně). Má kolej se jmenovala In Domu Milano Internazionale. Je to nová budova se skvělým zázemím a službami. Každý týden dostanete nové ručníky a povlečení a zároveň vám uklidí. Je zde fotko na patnáctém patře s výhledem na celé město. Herní místnost, hudební místnost, prádelna, cross fit - opravdu úplně vše. Jedinou obrovskou nevýhodou je, že pokud si tuto kolej pronajmete skrze univerzitu, tak podle univerzitních podmínek nesmíte mít hosty přes noc ve svém pokoji. Pokud si pronajmete kolej přímo přes In Domus, tak jde mít kamarády na pokoji za 30 Euro na noc, což je v Miláně úplně super, protože jakékoliv Airbnb a jiné ubytování je velmi drahé. PRonájem přímo přes In Domu stojí cca 450 Euro. Pokud pojedete v zimáku, tak univerzita začne koleje nabízet během května, tak doporučuju si o ní požádat hned, jak vám přijde email. Více ohledně koleje se podívejte na internet In Domus Milano.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jak jsem zmiňoval, tak Miláno je skvělé místo k cestování po severní části Itálie. Vlakem se jde dostat úplně všude. Doporučuju nejvíce Veronu nebo Florencii. To jsou podle mě jedny z nejkrásnějších měst v Itálii. Bohužel když jedete vlakem jinam než na sever, tak se ceny jízdenek velmi prodraží.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhá v angličtině. Někteří učitelé mají s angličtinou problémy, ale vždy se jde nějak domluvit. Angličtina určitě na univerzitě stačí. Ve městě je to horší, mimo centrum musíte někdy použít ruce nebo překladač.
Pokud vyjíždíte v prvním trimestru, tak se zde nabízí méně předmětů v angličtině, které nejsou úvody. Jejich akademický rok je rozvržen tak, že v prvním trimestru jsou úvody a základy a poté v dalších se teprve nabízí předměty zajímavější.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Miláno je výjimečné svou nabídkou. Každý si zde něco najde a univerzita je opravdu dobrá. Každá fakulta nabízí něco speciálního a retrospektivně musím říct, že to bylo super. Jídlo, cestování a přátelé z celého světa jsou asi jedním z hlavních důvodů, proč zrovna Miláno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Prášky na uklidnění na první týden po příjezdu a víc peněz :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je dobré si co nejdříve sehnat své vlastní kolo a jezdit všude na kole
Nejvíc mě překvapilo, že...
Italové mají na vše čas a že nejlepší jídlo v Miláně je pizza kebab!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Začátek a stres z neznámého a odjezd a loučení se.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Milan

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page