top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Monika Drozdová

Autor(ka):

fakulta:

Monika

Drozdová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Monika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

mon_manon

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Monika

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Almeria

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Monika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má velmi pěkný, rozlehlý kampus, ve kterém je k nalezení bezpočet míst, kde se dá najíst, sportovat, učit se, nebo třeba tisknout v knihovně. A je rovnou u moře :) Není třeba složitě přejíždět, což bylo také velkou výhodou. Vypíchla bych výběr z několika restaurací či kaváren, kde se dalo najíst v jakoukoliv dobu za opravdu studentské ceny, jídlo i porce výborné. Dále pak sportovní centrum a možnost výhodné permanentky a studijní knihovnu s několika copy centry, obchůdky a možností využívání pc.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi doporučuju si co nejdříve zkusit zjistit jakýmkoli způsobem přesnou organizaci a pravidla vyučování, zkoušek apod. na dané škole. Všichni jsou ze začátku zmatení a právě tohle vám může na místě během prvních týdnů ušetřit mnoho nervů či dodatečnou modifikaci LA.
Semestr začíná a končí přibližně stejně jako v Česku. Zásadní rozdíly:
1) na zkoušky jsou pouze 2 pokusy - termíny jsou předem dané hned na začátku semestru, k nalezení na webu a stanovuje je daná fakulta (takže už víte o svém zkouškovém od začátku), nicméně pokud chcete termín změnit, musíte jít a velmi dopředu si to vykomunikovat s fakultou, nikoliv s učitelem, ten se přesným dnem a časem dle fakulty musí řídit stejně jako vy - tudíž na zkoušky se nepřihlašuje, není na výběr z několika termínů a učitel vám v podstatě sám od sebe nemůže vyjít vstříc..
2) mnoho přednášek je taktéž povinných (minimálně za ně dostáváte body, které jsou součástí známky, každý předmět bere účast jinak vážně, ale všude je minimálně princip 10-15 procent známky rovno účasti), takže počítejte s účastí nejen na seminářích, ale i přednáškách + někdy je to povinná věc pro ukončení předmětu a nelze to nijak jinak nahradit, když se na to rozhodnete vykašlat a nechodit tam
3) přednášky bývají i 3x za týden! + semináře (nejkratší předmět měl seminář a dvě přednášky), bylo tedy úplně normální i pro tamní studenty si volit pouze 4-5 předmětů za semestr (v tomto se organizace spíše přibližovala střední škole)
4) v Almerii je také hojné množství short-term kursů, které trvají třeba jen dva měsíce a končí tedy nejčastěji na konci března (záleží hodně na oboru, který studujete, ale i dle ostatních kamarádů a jejich rozvrhů jsou tyhle zkrácené kurzy opravdu více běžnější než u nás, takže je velká pravděpodobnost, že si minimálně jeden dva takové navolíte), zkouška se ovšem koná až na konci semestru během zkouškového období, důležité: ty kursy byly ovšem povětšinou branné jako krátké, ale tzv. intenzivní, tzn. mnoho práce, třeba více přednášek, ale kratší doba trvání
5) obecně ve všech předmětech nezáleže na oboru je dobré se připravit, že zkouškové období není jen o testu/ zkoušce, ale v rámci jednoho předmětu je téměř vždy závěrečná práce + její prezentace, což tak obvyklé u nás není
6) taktéž je dobré se připravit na průběžné semestrální práce, téměř v každém předmětu na prezentaci plus nějakou formu závěrečné zkoušky: ústní, test, esej, závěrečná práce
7) všechny erasmus předměty byly za 6 kreditů, výběr z předmětů byl opravdu velmi bohatý
8) doporučuju aspoň základní znalost španělštiny, některé předměty byly vyučovány prostě španělsko - anglicky, ale na učitele s dobrou angličtinou jde taky narazit
9) měla jsem dva předměty ve španělštině, dva v angličtině - pokud jste nejistí, raději volte anglické předměty (používání španělštiny a učení se stejně nevyhnete :)), španělské předměty se dají zvládnout (například vás nechají prezentace číst z papíru, když nejste schopni mluvit spatra), ale pokud nevládnete španělštinou, orientace, poznámky a hlavně zkoušky v podobě esejů a testů můžou být opravdu problém
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
1) co nejdříve si najděte facebookovou skupinu daného města a roku (skrz ni můžete sledovat aktualizace i najít bydlení)
2) v Almerii podobně jako v jiných městech funguje mezinárodní Erasmus organizace ESN, která funguje skvěle, stará se o studenty po stránce pomoci se školou i organizací výletů, seznamováků, večírků, campus tour, city tour, poznávací výlety po Španělsku atd. - velmi doporučuji sledovat jejich instagram
3) před začátkem školy vám dojde email od hostující univerzity, ve kterém najdete svého "buddyho", který vám může pomoci a pozvánku na campus tour, kde se pod záštitou ESN dozvíte vše potřebné a také dostanete instrukce, jak se připojit do Whatsapp skupiny, kde v průběhu roku řešíte vše od předmětů až po sdílení výletů, akcí, konferencí, pomoci či bydlení
4) ESN má kancelář v campusu, pokud to nějak minete, najděte si jejich instagram (ESN Almería) a napište jim o pomoc, vložení do whatssapp skupiny atp.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina je základ, nicméně co se obecně života ve Španělsku týče, je velmi záhodné aspoň trochu španělsky umět a být připraven se učit. Může se vám třeba stát, že hledáte něco v kampusu a nikdo (ani někteří studenti) anglicky rozumět nebudou, stejně jako například v obchodech. Almería nicméně umožňuje si volit i předměty čistě v angličtině. Nároky na úroveň španělštiny v předmětech, které jsou v ní vyučované se velmi liší dle oboru a tudíž typu předmětu. Když si zvolíte Akademické psaní ve španělštině a studujete například přímo španělštinu, připravte se na vyšší nároky. Nicméně obecně se vždy s nějakou tolerancí k erasmus studentům počítá, důležitá a ceněná je snaha a aktivita.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Almeria je velmi turistické město s nádhernými plážemi, ale i kulturou a památkami. Pozitiva: velká možnost nejrůznějších sportů i turistiky v blízkém i širším okolí. Pokud máte finanční omezení, ubytování i služby budou rozhodně levnější a dostupnější než v Madridu. Pro české srovnání bych použila: Praha - Olomouc. Není to rozhodně mrtvé město, ale hodí se pro všechny, kteří váhají, třeba se Erasmu i trochu bojí, nemají rádi velká hlavní města, rádi po škole zajdou na pláž zahrát si volejbal a učit se na pláži. V městě není metro ani tramvaje, nicméně autobusové linky, bezpočet obchodů, nákupních center, velmi rušný noční život. Fun fact: kousek od města leží poušť Tabernas, kde se vyplatí udělat si tůru a natáčela se tam Hra a trůny. Skvělé jsou také každosobotní trhy, kde lze nakoupit naprosto vše od oblečení po churros, zejména pro zeleninu a ovoce doporučuji.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Rozhodně si připravit finanční rezervu kvůli letenkám nebo kauci. Obecně bych i ze zkušenosti ostatních přátel řekla, že nehledě na zemi a hostující univerzitu je opravdu důležité nespoléhat jen na stipendium.
Do Španělska je stipendium 600 euro/ měsíčně. V Almerii studenti v drtivé většině bydlí v bytech, nejčastěji ve čtvrti Zapillo, jelikož univerzita nemá přímo koleje (ale nabízí nějakou formu studentského, ale tedy dražšího bydlení). Ubytování v Almerii lze nicméně najít opravdu pěkné v rozmezí od 230/250 - 400/500 euro i s poplatky za pokoj. Nejvíce cen za pokoj měsíčně se pohybuje okolo 250-350 euro. Byty bývají velké, prostorné, jižanské s balkóny. Tohle je výhoda oproti velkým městům s drahými nájmy. Do výdajů je nicméně nutné započítat i SurBus kartu (na místní linky), kterou lze vyřídit online a zajít si ji vyzvednout do kiosku ve městě (více info na jejich stránkách). Stojí myslím 13 euro měsíčně. A dále jsou velkými proměnnými, co se financí týče, jídlo a cestování. To už záleží na vašem plánu a uvážení. Nicméně erasmus v Almerii jde velmi kvalitně prožít i s tím, že stipendium je váš hlavní příjem, případně mít rezervu pro placení vratné kauce, letenek a většího cestování.

Rozhodně doporučuji všem, kteří spoléhají především na stipendium a nemůžou si dovolit dát za ubytování více než 300-350 euro za měsíc menší města jako Almería.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
1) Nakupovat jídlo v Mercadoně a na sobotních trzích
2) netrpět FOMO efektem: během pobytu potkáte hrozně moc lidí, bude příležitost se zúčastnit mnoha výletů a kulturních akcí, večírků, ale i cest do zahraničí, velmi dobře si rozmyslete a naplánujte co nejdříve, kam opravdu chcete a co si můžete dovolit s ohledem na váš rozpočet i čas a školu, opravdu o něco přijít budete muset, ale zároveň i tak si odvezete moc zážitků a vše se stihnout nedá, zaměřte se raději na kvalitu a ne na kvantitu :)
3) pořiďte si studentskou kartu na SurBus a dobíjejte ji u řidiče každý měsíc
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Podrobněji v bodě 6. Jak vyjít se stipendiem. Tipy na hledání ubytování: facebook skupiny Erasmus Almería daný rok + Accomodation Almeria apod., nebo na poslední chvíli skrz whatsapp studenské skupiny. Odpovídejte na inzeráty, ale také sami napište a vždy se někdo ozve, doporučuji začít hledat už pár měsíců dopředu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučení: rozhodně Jih Španělska, který bude snadno dostupný cenově i dálkově, dále pak určitě Maroko, do kterého jsou z Málagy nesmírně levné letenky za pár korun a je to velmi silný zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina je základ, nicméně co se obecně života ve Španělsku týče, je velmi záhodné aspoň trochu španělsky umět a být připraven se učit. Může se vám třeba stát, že hledáte něco v kampusu a nikdo (ani někteří studenti) anglicky rozumět nebudou, stejně jako například v obchodech. Almería nicméně umožňuje si volit i předměty čistě v angličtině. Nároky na úroveň španělštiny v předmětech, které jsou v ní vyučované se velmi liší dle oboru a tudíž typu předmětu. Když si zvolíte Akademické psaní ve španělštině a studujete například přímo španělštinu, připravte se na vyšší nároky. Nicméně obecně se vždy s nějakou tolerancí k erasmus studentům počítá, důležitá a ceněná je snaha a aktivita.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to živé město jak kulturně, tak jen pro párty či sport. Univerzita je krásná a učení se opravdu dá zvládnout. Učitelé mají k Erasmus studentům vstřícný přístup, pokud vidí, že se snaží.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Čepici nebo cokoliv co chrání uši. Je tam opravdu větrno, pokud na toto trpíte, velmi doporučuji se připravit. Případně si to užít a nevynechat windsurfing!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
existuje ESN
Nejvíc mě překvapilo, že...
na Surbus i ESN studentskou kartu můžete použít jakékoliv foto, které lze vytisknout rovnou ve škole.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
rozloučit se a vrátit se domů :)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Almeria

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page