top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Součková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Součková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Loughborough University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Loughborough Uni nabízí opravdu nepřeberné množství sportovních příležitostí. Mají k dispozici dva výborně vybavené gyms, několik hřišť na všechny možné sporty a možnost chodit na vedené sportovní lekce, což bylo velmi příhodné. Celý kampus je velice dobře udržovaný a budovy jsou postupně modernizovány, ale ve své podstatě jsou velmi pěkné. Knihovna na kampusu je velice dobře zařízena a nabízí perfektní místo pro studium s možností vypůjčit si jakýkoli studijní materiál. Součástí je i buffet pro drobné občerstvení, který nabízí i teplá jídla, pokud není čas dojít si uvařit domů a vše ja za celkem rozumné ceny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium se podobalo českému systému. Přednášky probíhaly ve formě kdy profesor přednášel s prezentací jako podkladem a následně probíhaly diskuse mezi studenty i mezi studenty a profesorem. Jediný rozdíl jsem viděla v komunikaci mezi profesory a studenty. Kontakt byl mnohem intensivnější. Dostávali jsme týdně zprávy ohledně kurzu i ohledně případných změn, během zkouškového pak ohledně závěrečných prací. Pokud měl kdokoli jakýkoli dotaz mohl se na profesora kdykoli obrátit, ať už osobně či přes email, a odpověď dostal prakticky obratem. Všechny mé kurzy byly uzavřeny na základě vypracované eseje či závěrečné práce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Loughborough má opravdu velkou nabídku studentských spolků, do kterých je možno se zapojit. Od turistického přes divadelní po cocktail a coffee spolek (https://lsu.co.uk/societies/list). Pokud se do žádného spolku nepřihlásíte, nebo z nějakého důvodu nedostanete, je zde stále velká nabídka aktivit, které členství ve spolku nevyžadují. Většinou jsou nějakým spolkem pořádány, ale jsou volně přístupné pro všechny, jako například pravidelné výlety do okolí města. Dále byla možnost účastnit se debatního "kroužku" pro zlepšení angličtiny. Toto je pořádáno přímo univerzitou a vede jej jeden z pracovníků. Jinak je určitě fajn jít si s kamarády zahrát nějaký sport (my chodili hrát beach volejbal - za pronájem hřiště se platí drobné poplatky, ale pokud se to rozdělí mezi více lidí, stojí to opravdu malinko) nebo na lekce jógy apod. Každou středu a pátek se také konají pravidelné party ve student union. Určitě doporučuji si stáhnout aplikaci: Loughborough Sport & Students' Union. Ve sportovní aplikaci je možné si kupovat jednotlivé lekce případně dlouhodobé permice (do gymu/bazénu...) a zároveň je tam možnost se přihlašovat na zdarma dostupné lekce (např. Just play volleyball/tenis - volně přístupné pro každého, kdo si chce zahrát). V druhé aplikaci je seznam všech plánovaných akcí a dají se tam kupovat vstupenky včetně těch na již zmiňované party. Místa kam zajít: Edward Herbert Building nabízí každý všední den snídani zdarma (cereálie, ovoce, čaj a káva) a během dne je zde otevřena kavárna a mezi 11 - 14 vaří obědy. Je to moc pěkné místo pro studium. V Cayle/Rutherford Dining Hall podávají opět každý všední den britskou snídani za 1£. Student Union také nabízí prostor, kde se dá taky studovat zároveň je zde Subway a Spar společně s obchodem, který prodává univerzitní merch. Vedle do JC' je hezké zajít na drink. A jen kousek dál je Starbucks. Jídlo bych doporučila: Papa Simons' (mají dvě pizzy za cenu jedné a je to studentský podnik, ideální, když se nechce vařit) a EHB.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina nebyla vůbec problém. Všem profesorům je velice dobře rozumět. Samozřejmě jsou výjimky pokud má někdo silnější přízvuk/nářečí, ale všichni byli vždy velice ochotní opakovat, pokud jsem nerozuměla na poprvé. V závěrečných pracích je požadována odborná angličtina, ale s pomocí slovníku se i toto dá zvládnout.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Loughborough je poměrně malé studentské městečko, univerzita tvoří velkou část, což ale neznamená, že zde není co dělat. Pravidelně se na náměstí, které je zhruba 20 minut pěšky od univerzity, konají trhy, kde se dá koupit ovoce, zelenina, šperky a mnoho dalšího. Kousek od náměstí je Queen's park s vyhlídkovou věží, kam je hezké si zajít sednout třeba s kávou apod. Určitě je fajn vyzkoušet kavárny v centru. My měli rádi: Public (krásné prostředí, uzpůsobeno pro práci a super káva); Bom Bom Patisserie (skvělé cookies a obecně dezerty, káva taky moc dobrá, opět fajn na práci/studium - ve městě jsou dvě); fifty three (malá kavárnička, příjemná). Kam zajít večer: Griffin; The Organ Grinder (sem jsme chodili asi nejčastěji, je to o něco levnější se zahrádkou); Echo (klub velmi doporučovaný místními).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Spojené království je obecně velmi drahá země. Stipendium mi pokrylo náklady na život - nákupy, cestování... Ubytování jsem platila z vlastních zdrojů. Nejdražší je asi doprava a to především vlaková.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny je dobré nakupovat například v Lidlu (asi nejlepší) případně Tesco/Sainsbury's. Obchody v rámci kampusu jsou o něco dražší, ale v případě nouze poslouží. Domácí potřeby včetně vybavení, pokud bydlíte na koleji a nepřivezli jste si své - Wilko, Poundland, Primark.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Za mě byla kolej skvělou volbou. Na kampusu je několik kolejí, kde je možné se ubytovat. Cenově se liší podle vybavení pokoje (s umyvadel/koupelnou), podle velikosti pokoje a zda je catered (jídla jsou v ceně a poskytuje univerzita) či nikoli. Bydlela jsem na koleji s názvem Fallkner Eggington a byla jsem opravdu spokojená. Je to asi jedna z nejlevnějších variant. Měla jsem sdílenou koupelnu i kuchyň a vařili jsme si sami. Celkově nás v domě bylo 6 na dvě koupelny - tudíž 3 na koupelnu, což bylo naprosto vyhovující. Byla jsem nakonec i ráda, že jsem neměla možnost catered, vzhledem k tomu, že bych nebyla vždy schopna si do jídelny 3x denně dojít. I možnost, že si student pro sebe sám vaří je určitě způsob, jak ušetřit. Pokoj byl naprosto dostačující pro každodenní potřeby. Zároveň jsem bydlela uprostřed kampusu, tak jsem měla všude relativně blízko (do školy 5 minut pěšky, do posilovny 15 minut, do centra zhruba 20-25 minut).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji cestovat kdykoli se naskytne příležitost. Nejblíže od Loughborough je asi Leicester, což je město o něco větší, ale stylově podobné. Centrum (asi 4/5 ulic) je moc hezké, jinak jsem byla celkem zklamaná. Další destinace v autobusem dostupné vzdálenosti je Nottingham, který za návštěvu určitě stojí. Centrum je krásné, je zde spousta historických památek a spousta aktivit, které lze podniknout. My vyjeli i trochu za město do Wollaton Park, což byl hezký výlet, ale klidně lze zůstat jen ve městě. Do Nottinghamu se také občas jezdí za nočním životem. Po našem výletě jsme zůstávali na otevírání klubu, což byla hezká akce a cesta zpátky Uberem vyšla přibližně na 6/8 liber na osobu. Birmingham je další blízké město. Tam je hezká procházka podél kanálů uvnitř města a jsou zde větší obchody, pokud má někdo chuť nakupovat, jinak bych spíše město nedoporučila. Derby je na tom s hodnocením podobně. Za mě nic zajímavého a ani nijak zvlášť pěkného. Výlet na pár dní do Londýna se určitě také vyplatí. Navíc pokud jedete s kamarády, tak věřím, že si to užijete (my si to užili velice). Minimálně během letního semestru je zhruba měsíc volna. My vyjeli do Skotska, a pokud byste měli tuto možnost, určitě moc doporučuji ji využít. Navštívili jsme Edinburgh, Glasgow, Lake Balloch, Highlands a na závěr historické město Stirling. Celé cestování zabralo cca 10 dní a bylo skvělé. Spali jsme v hostelech a přesouvali se kombinovaně autobusy a vlaky. Další delší výlet jsme podnikli do Blackpoolu, což je pobřežní město, v poměrně špatném stavu. Nabízí každopádně dobrý výchozí bod pro dělání výletů do okolí. My navštívili Liverpool, Windermer a strávili jeden den na pláži St. Annes (asi 15 minut autobusem) a všechny výlety byly krásné a určitě bych je doporučila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina nebyla vůbec problém. Všem profesorům je velice dobře rozumět. Samozřejmě jsou výjimky pokud má někdo silnější přízvuk/nářečí, ale všichni byli vždy velice ochotní opakovat, pokud jsem nerozuměla na poprvé. V závěrečných pracích je požadována odborná angličtina, ale s pomocí slovníku se i toto dá zvládnout.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud hledáte relativně klidné studentské městečko se sportovně orientovanou univerzitou, tak je Loughborough přesně pro vás. Univerzita tvoří větší část města, což ale neznamená, že se budete nudit. Aktivit pro vyplnění času mezi přednáškami je opravdu mnoho. Město nabízí dobrý výchozí bod pro cestování do okolí. Ať už na návštěvu větších měst, tak pro výlety do přírody, kterou je univerzita obklopena.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Adaptéry, proudlužku, velký batoh na výlety,
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Přívětivost a ochota všech na univerzitě.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Období těsně před začátkem školy. Univerzita alespoň před letním semestrem nepořádá v podstatě žádné seznamovací akce pro nové studenty. Měli jsme jednu seznamovací "přednášku" a jedno sezení s našimi tutors (každý má někoho ze zaměstnanců školy na koho se může obrátit s problémy, či pokud potřebuje podepsat nějaký dokument...). Na seznámení s dalšími Ersamus studenty tedy nebyl dostatečný prostor, ale dá se to zvládnout.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Loughborough University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page