top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Dobisík

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Dobisík

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@dobi_sik

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Loughborough University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadne slovo podpora. Všichni na mě byli moc milí a vstřícní vůči všem mým dotazům a potřebám. Výjimečný je určitě obrovský kampus plný sportovišť, kolejí a univerzitních budov, který je vlastně takové malé městečko. Ne všechny prostory jsou úplně nové, ale i ty starší jsou moderně vybavené a naprosto dostačující. Na kampusu je ale také plno nových budov, které jsou opravdu moderní ve všech směrech. To samé platí i o sportovištích.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia byl podobný tomu našemu. Většina věcí se řeší přes e-mail nebo školní aplikaci, pomocí které se také dělá docházka. Přednášky jsou zajímavé a je dobré se na ně připravit, protože se vede hodně diskuzí. Závěrečné práce jsou většinou eseje či reporty, které jsou sice delší, ale pokud nemá student větší problémy s psanou angličtinou a psaním akademických textů, měl by je zvládnout bez větších problémů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě existuje nespočet studijních spolků, aktivit, organizací a podobně. Většinou jsou rozlišeny dle kolejí, zájmových aktivit či sportů (ten má tři úrovně, od naprosto rekreační po vysoce profesionální). Žádné volitelné předměty přibližující kulturu dané země jsem neměl, nicméně existují různé eventy akce speciálně pro zahraniční studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině, což je i jazyk hostitelské země. Nutná je alespoň úroveň B2, aby student dokázal plnit studijní povinnosti, ale přednášející jsou více než shovívaví vůči studentům, kteří mají například problémy s mluvenou angličtinou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Loughborough je malé klidné město mezi Leicesterem a Nottinghamem. Do centra se člověk dostane pěšky asi za 15-20 minut, případně busem za 5-10 minut z několika zastávek po kampusu (ten je ale placený). Ve městě je několik obchodů, restaurací a velké nákupní centrum. Mezi zajímavosti patří kostel Svaté trojice nebo největší zvon ve Velké Británii (větší i než Big Ben). Nejčastěji se město navštěvuje kvůli nákupu jídla (pokud si student na koleji vaří sám). Obchody jsou sice i na kampusu, nákup ve městě ale vyjde levněji. Nejčastěji jsem nakupoval v Lidlu, Tescu, Sainsbury, Icelandu či Poundlandu, na hlavním náměstíčku se také často pořádaly trhy. Rád jsem také navštěvoval různé restaurační podniky, kde se promítaly fotbalové zápasy. Město je opravdu malé, takže tam sice mnoho není, ale zase je tam klid a většinu času stejně bude student trávit na kampusu. Z města také jezdí vlakové spoje po celé Anglii, levnější je ale využít na cestování Megabus (zastávka hned u kampusu) nebo Flixbus (zastávka v Leicesteru, kam se student může dostat příměstským busem či vlakem).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo pouze ubytování na koleji. Měl jsem druhou nejlevnější možnou (Telford), tedy bez jídla v kantýně. Veškeré výdaje navíc jsem si musel platit sám. Jelikož se jedná o malé město, je tady výrazně levněji než v např. v Londýně, stále se ale jedná o Anglii, takže většina věcí je dražší, než u nás. Není to ale tak hrozné, jak se může zdát, obzvláště v porovnání se zbytkem Velké Británie.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vařit si sám a neobjednávat si jídlo, nakupovat v Lidlu, Tescu (doporučuji si přes někoho s britským telefonním číslem zařídit Clubcard, je na to hodně slev) a Poundlandu. Co nejvíce chodit a nevyužívat kampusový bus, na cestování využívat Megabus či Flixbus, který je výrazně levnější, než vlak. Sledovat univerzitní akce (sports bazaar, Breakfasts for 1 pound apod.), univerzita se o své studenty hodně stará a doporučuji chodit na maximum akcí a eventů. Také si doporučuji našetřit, protože díky výhodné poloze města se dá dobře cestovat po celé Británii.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě doporučuji ubytování na koleji. Zařizování a řešení problémů je daleko jednodušší a na kampusu budete trávit většinu času. Telford byl za mě dobrý poměr cena výkon, ale pokud si chcete připlatit za komfort, jsou i určitě pohodlnější a lepší koleje. V kuchyňce není žádné vybavení, takže jsme si v patře museli koupit hrnce, pánve, příbory, skleničky apod. Na pokoji je pouze polštář, takže jsme si musel koupit povlečení a prostěradlo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji navštívit Londýn, který je asi 2 hodiny busem, Leicester a Nottingham (20 minut vlakem) a chodit na výlety po okolí (Beacon Hill, Mount St. Bernard Abbey). Navštívil jsem taky Edinburgh a Newcastle (Flixbus z Leicesteru), Dublin (let z East Midlans Airport) a různé malé vesničky v okolí. Doporučuju sledovat ceny busů, vlaků a letů, občas se dají najít super výhodně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině, což je i jazyk hostitelské země. Nutná je alespoň úroveň B2, aby student dokázal plnit studijní povinnosti, ale přednášející jsou více než shovívaví vůči studentům, kteří mají například problémy s mluvenou angličtinou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Chtěl jsem na univerzitu do Velké Británie a vrátil jsem se naprosto spokojen. Doporučuji ji fanouškům britské kultury, sportu či anglického jazyka. I všichni ostatní ale určitě ocení skvělý kampus, milé zaměstnance, přednášející i ostatní studenty a levnější ceny oproti např. Londýnu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Boty na sport, plavecké brýle, oblíbený hrnek, nepromokavou bundu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že z Lodnýna (Victoria Coach station) jede Megabus na zastávku přímo u kampusu, a je daleko levnější než vlak.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Počasí v Británii není až tak hrozné. Skoro celý říjen bylo opravdu krásně, což bylo ideální na cestování. Zima byla horší...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Plánování výletů co nejvýhodněji.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Loughborough University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page