top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Katarína Raisová

Autor(ka):

fakulta:

Katarína

Raisová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Katarína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Katarína

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Complutense University of Madrid

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Katarína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První co se mi vybaví, je zima, která byla v prostorách školy. Zní to možná banálně, ale když sedíte několik hodin na přednáškách, nebo na chodbě a máte online hodinu, tak vám je zima i přes několik svetrů a bundu. Přestože venku bylo teplo, tak uvnitř bylo i o deset stupňů méně.
Prostory a vybavení bylo srovnatelné s FF UK. Rozhodně kladně hodnotím dvě knihovny hned vedle fakulty.
Co se týče nějakého občerstvení - automaty s jídlem a pitím, nebo menza, tak na celé fakultě byly pouze dva automaty s pitím a jakási kavárna - spíše fast food koutek. Fakulta se však nachází na úplném konci kampusu, ve kterém je však také pouze několik stánků s fast food nabídkou, takže bylo nejlepší nosit si jídlo z domu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru je stejná jako u nás, jen zkouškové období se trochu liší. Na UCM máte na splnění zkoušky pouze dva termíny, jeden řádný a druhý opravný. Na zkoušky jste automaticky přihlášeni na jeden termín, kterého se zúčastní všichni studenti přihlášeni na daný předmět. Všechny zkoušky probíhají během dvou týdnů a pokud nejste úspěšní, tak opravné termíny jsou až o dva týdny později. Zkoušení bylo formou esejí, komentářů, rozboru obrázků - architektura, malba...
Kvalita kurzů se často dost lišila. Pouze jeden předmět z těch 5ti, co jsem tam navštěvovala, bych mohla přirovnat kvalitou k našim přednáškám na FF UK. Také je zajímavé, že každý předmět se skládal z teoretických přednášek a praktických cvičení. Přednášky byly 2x do týdne o délce 1,5 hod a praktických cvičení bylo 5 za celý semestr o délce 3 hodiny. Během teoretických přednášek se témata nerozebírala tak podrobně, jako u nás, více se vyučující zaměřovali na opakování a vysvětlování stejné věci stále dokola. Jeden z předmětů se naprosto nedal srovnat s předměty na FF UK, spíše šlo o předmět jako na střední škole. To se týkalo také většiny praktických hodin. Během praktik jsme prezentovali své projekty, nebo plnili naprosto nesmyslné úkoly, které nás nic nenaučily a byly pouhou ztrátou času.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Příliš studentského života na univerzitě ani mimo ní jsem nezažila. Studenti na mém oboru byli dost uzavření, nekomunikativní a zaměření pouze na své studijní výsledky. Podle mých informací to tak bylo na celém oboru a žádné spolky tam nefungovaly.
Před začátkem semestru bylo možné zažádat si o dvoutýdenní intenzivní kurzy jazyka, více však o žádných kurzech nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Při nástupu bylo nutné mít potvrzení o znalosti jazyka na úrovni B1. Vzhledem k tomu, že všechny předměty byly pouze ve španělštině, tak španělština byla naprosto klíčová.
Komunikovala jsem tedy pouze ve španělském jazyce. Vyučující byli velice otevření a nápomocní. Oceňovali snahu a chápali jisté jazykové nedostatky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je město stvořené pro setkávání s přáteli, různé večírky a noční život. Je to kosmopolitní město rozdělené do několika čtvrtí, přičemž každá je něčím specifická. Madrid je také známý mnoha parky - El Retiro, Park de Oeste, Templo de Debod. Také se zde nachází mnoho významných institucí, především muzeí a galerií - Museo de la Reina Sofia, Museo del Prado, Museo Thyssen-Bornemisza...
Město je velice rušné, lidé se scházejí v nočních barech, restauracích, a během dne především v parcích a na ulicích, kde posedávají většinou u piva nebo u skleničky Vermutu. Klasické kavárny, které znáte z Prahy, tam však příliš nenajdete.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium stačí pouze na ubytování - nejlevnější ubytování se pohybuje okolo 380 euro a to bez záloh a dalších poplatků. Pokud si tedy zvolíte co nejlevnější ubytování a počítáme pouze měsíční nájem, tak vám stipendium pokryje už jen měsíční lístek na metro. Vše ostatní je na vás - zálohy, další poplatky, jídlo, vstupy, případné cestování, léky atd.
Ohledně cen obecně, samozřejmě je vše dražší než u nás. Ovoce a zeleninu je nejlepší nakupovat v malých stáncích, kterých je všude mnoho a ceny jsou mnohem nižší než v supermarketech a potraviny jsou také čerstvější.
Nepočítejte se stipendiem, že vám pokryje veškeré výdaje. Důležité je mít našetřené vlastní peníze, nebo mít bohaté rodiče.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat u místních - malé stánky se zeleninou a ovocem, vařit si sám, péct si, jíst potraviny, které jsou výživné a syté - různé luštěniny například. Také je lepší nakupovat ve španělských supermarketech - Mercadona, kde jsou ceny podstatně nižší než např. ve francouzském Carrefour.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na kolej vám aktuální výše stipendia nebude stačit, takže nejlepší je najít sdílený byt s dalšími studenty. Existují agentury, které vám pomohou najít byt a zařídí vám vše potřebné, ale připlatíte si za to nemalé peníze a slyšela jsem, že často posílají neaktuální fotografie bytu. Takže se může stát, že po příjezdu budete dost překvapení.
Já jsem našla ubytování pomocí skupiny na Facebooku - Erasmus Madrid, kde mi na můj dotaz odpovědělo mnoho lidí s různými nabídkami - sdílený byt s dalšími 10/5/2 studenty, pokoje bez okna (ty jsou nejlevnější), s oknem, byty v různých čtvrtích a různých dojezdových vzdálenostech od centra.
Dle mého názoru je rozhodně důležité mít vlastní pokoj s oknem ve sdíleném bytě s maximálně 4 dalšími studenty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel jsem kvůli množství učení neměla možnost cestovat během semestru.
Z Madridu je možné využít rychlovlak, kterým jste do 30 minut v Toledu například. Autobusem to je však mnohem levnější a cesta trvá pouze hodinu. Hodinu od Madridu je také Escorial a Segovia, další místa, která rozhodně stojí navštívit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Při nástupu bylo nutné mít potvrzení o znalosti jazyka na úrovni B1. Vzhledem k tomu, že všechny předměty byly pouze ve španělštině, tak španělština byla naprosto klíčová.
Komunikovala jsem tedy pouze ve španělském jazyce. Vyučující byli velice otevření a nápomocní. Oceňovali snahu a chápali jisté jazykové nedostatky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Madrid je město pro ty, kteří se nebojí komunikovat a jsou otevření. Město je stvořené pro ty, kteří se rádi setkávají s přáteli, chodí na večírky a rádi tráví čas venku - v barech, parcích...
Pokud byste rádi získali nové znalosti a navštěvovali přednášky na vysoké akademické úrovni, tak v tom případě bych UCM příliš nedoporučovala - ale asi záleží na výběru předmětů a vyučujících.
Také pokud očekáváte, že budete hodně cestovat, tak při studiu na UCM na to není čas.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více svetrů a teplého oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že nebude čas cestovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíce mě překvapila nízká úroveň přednášek a nesmyslné úkoly během praktických částí.
Také mě překvapilo, že jsem na oboru byla jediným zahraničním studentem.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Užít si to - kvůli množství časově náročných úkolů, jsem neměla příliš volného času.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Complutense University of Madrid

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page