top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Terezie Půbalová

Autor(ka):

fakulta:

Terezie

Půbalová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Terezie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

tereziepubalova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Terezie

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Complutense University of Madrid

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Terezie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta Sociologie a Politologie se nachází v kampusu Somosaguas a bohužel je z fakult, které jsem měla možnost vidět, nejméně vizuálně přívětivá. Chodby, jídelna a další prostory jsou posprejované různými nápisy, politickými hesly a tak dále. Co se týče přednáškových aul, je jich tam opravdu spousta a nejsou nejhorší. Profesoři mají k dispozici projektory, běžně tedy promítají prezentace. Příjemné jsou prostory knihoven, studenti je mohou navštěvovat i na jiných fakultách.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia na UCM je odlišný, každý kurz je složen z přednášky i semináře, oboje trvá většinou hodinu a půl až dvě hodiny. Časová dotace je tedy velmi odlišná, studenti ve škole tráví celkem hodně času. Nejen na seminářích, ale i na přednáškách je od studentů očekáváno, že budou aktivně participovat, ptát se na otázky a odpovídat otázky přednášejícího. Během semestru je v každém kurzu spousta povinných prezentacích, skupinových prací, nebo rozborů textů. Zkoušky byly písemně, buď rozepisovací, nebo abcd a čas na zkoušku je většinou dvě hodiny. Zkoušky probíhají ve dvou termínech - jeden řádný a jeden náhradní pro ty, kteří nemohou přijít na řádný. Termíny si student musí najít sám, nemají žádný online systém pro studenty. Jediné, s čím učitelé pracovali byl virtuální kampus (moodle), kam nahrávali povinnou četbu, prezentace, úkoly, linky na odevzdání prací. Dále se studenty komunikovali přes univerzitní email. Učitelé jinak většinou byli milí, poradili, ale zároveň se všemi studenti, jak místními tak zahraničními, jednali stejně. Většinou neradi komunikovali v angličtině, chtěli, aby i zahraniční studenti vše řešili španělsky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vzhledem k tomu, že studenti na univerzitě tráví hodně času a mají čas mezi přednáškami, tráví hodně času v kampusu, venku na hřištích a na lavičkách. Na studentský spolek jsem nenarazila. Na Fakultě Sociologie a Politologie se studenti společně aktivizují, pořádají například demonstrace, snaží se prosadit některé změny - s tím jsou spojená právě i různá politická hesla napsaná na stěnách fakulty. Pro zahraniční studenty je k dispozici velmi dobrý, intenzivní dvoutýdenní jazykový kurz, který probíhá online před začátkem semestru. Studenti si dále mohou zaplatit pokračování tohoto kurzu i během semestru. Fakulta Sociologie a Politologie dále celkem často nabízí různé přednášky a debaty s experty na různá i aktuální témata.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na UCM, minimálně tedy na Fakultě Sociologie a Politologie je španělština na opravdu dobré úrovni vážně potřeba. Všeho všudy fakulta nabízela pouze jeden předmět v angličtině, všechny ostatní jsou ve španělštině a neumím si představit chodit na tyto přednášky bez znalosti španělštiny alespoň na úrovni B2, přestože jsem poznala studenty, kteří se španělštinou teprve začínali. Pro psychickou pohodu a zvládání studia ale opravdu doporučuji zvážit jinou univerzitu, pokud student není se svou španělštinou sebevědomý, v rámci předmětů je spousta esejí, prezentací a skupinových projektů, kde s angličtinou nepochodíte. Na některé zkoušky učitelé nedovolují ani slovník, je tedy naprosto nutné umět španělsky. Požadavkem UCM je španělština na úrovni B1, já bych řekla, že ideální je lepší B2 až C1 - opravdu tedy španělština na začínající akademické úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je naprosto krásné město. Samozřejmě je velmi rušné, ale zároveň je tam spousta krásných parků a klidných částí. Pro studenty je Madrid naprosto skvělý, plný podniků, akcí a míst pro mladé. Zároveň má nádherné památky, jako královský palác, celé historické centrum, muzea Prado a Reina Sofia a další. Madrid je rozdělený na spoustu čtvrtí a každá má jinou atmosféru a nabízí jiná místa. Mou oblíbenou čtvrtí je Malasaña, která je plná malých kaváren, restaurací, barů, obchůdků a celé je to v barevných úzkých uličkách. Dále samozřejmě naprosto krásné je úplné centrum, které je ale opravdu velmi turistické. Doporučuji si stáhnout aplikaci Madrid Móvil, kde si lidé mohou najít různé kulturní akce, ale hlavně zarezervovat (za pár eur) různá sportoviště, v teplých měsících vstup na veřejný bazén (kterých je po celém Madridu hned několik, ale zárověň v teplých dnech, kterých má Madrid spoustu, jsou všechna plná a rezervace je nutná). Krásné místo je park Retiro, případně Parque del Oeste a další parky. Z Madridu to trvá zhruba hodinu do historických měst Toleda a Segovie, která určitě také stojí za návštěvu. Město je velké a vážně rušné, přesto ale musím uznat, že je velmi čisté a bezpečné. I při návratu domů v nočních hodinách se člověk nemusí bát, nejen na ulicích, ale i v autobusech hlídají policisté a vzhledem k tomu, že i v noci Madrid žije, je všude velká spousta lidí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 615 eur/měsíc a upřímně si myslím, že s tím člověk vyžije jedině opravdu hodně šetrným způsobem života. Byty jsou v Madridu drahé, koleje/rezidence ještě dražší. Co se týče supermarketů, ceny jsou možná lehce vyšší než v Česku, ale po aktuálním nárůstu cen v ČR už ten rozdíl také není tak vysoký. Já osobně měla našetřeno dost svých peněz, proto jsem se nemusela příliš omezovat a zvolila dražší, ale velmi hezké ubytování, stipendium mi tedy pokrylo jen skoro celou částku za ubytování, rozhodně je to ale pouze mým osobním rozhodnutí, ubytování jsem si určitě mohla najít i levnější. Drahé mi na naše poměry přišly restaurace a bary. Jídlo v restauraci se většinou pohybuje zhruba od 12-25 eur, káva 2-3 eur, pivo 4-5 eur, alkoholický drink 7-10 eur.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Podle mého názoru nejvíce záleží na ubytování. Pokud chce student ušetřit, musí se spokojit s horším, ale levnějším ubytováním. Dále se snažit ušetřit stejně, jako se snažíme šetřit i v ČR - nosit si vlastní svačinu, nakupovat ve slevách, volit levnější podniky atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já zvolila soukromý pokoj ve sdíleném bytě, který jsem našla přes web idealista.es, který rozhodně doporučuji. Ke kolejím bylo celkem obtížné se dostat a studentské rezidence jsou opravdu přehnaně drahé. Soukromý pokoj ve sdíleném bytě je podle mě tedy nejlepší volbou, ceny se pohybují různě - od 350 do 900 eur měsíčně, záleží samozřejmě na vzhledu, velikosti, místě, počtu spolubydlících, poměr počtu osob a koupelen atd. Všude se většinou platí vratná záloha ve výši jednoho nájmu a u větších poskytovatelů případně i poplatek. Pozor by si studenti určitě měli dávat na podvody, které se dějí samozřejmě nejen v Madridu. Doporučuji před posíláním záloh alespoň domluvit videohovor s majitelem, kde vám ukáže pokoj a byt.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Městská doprava ve městě je velmi dobrá, doporučuji pořídit se Tarjeta Personal (nutné si s předstihem sjednat termín) a poté nahrávat 30denní tarif pro mladé za 20 euro. Z Madridu jsem vyjela do okolních míst (Segovia, Toledo, El Escorial, Ávila) na jednodenní výlet, což určitě doporučuji. Poté jsem jela na delší výlet do Barcelony vlakem. Vysoce rychlostní vlaky jezdí do několika měst, jízdenky nejsou nejlevnější, ale určitě to stojí za to. Dále se dají najít levné lety například na Baleáry i Kanáry, levné letenky jsou i do Porugalského Porta a Lisabonu. Určitě doporučuji někam vyjet, Madrid je uprostřed Španělska, je tedy skvělým počátečním bodem na různé výlety. Po zkušenostech kamarádů bych rozhodně doporučila sever Španělska, který většinou nebývá na seznamu, ale všichni mi říkali, že je naprosto překvapil! Já se tam budu muset podívat až v budoucnu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na UCM, minimálně tedy na Fakultě Sociologie a Politologie je španělština na opravdu dobré úrovni vážně potřeba. Všeho všudy fakulta nabízela pouze jeden předmět v angličtině, všechny ostatní jsou ve španělštině a neumím si představit chodit na tyto přednášky bez znalosti španělštiny alespoň na úrovni B2, přestože jsem poznala studenty, kteří se španělštinou teprve začínali. Pro psychickou pohodu a zvládání studia ale opravdu doporučuji zvážit jinou univerzitu, pokud student není se svou španělštinou sebevědomý, v rámci předmětů je spousta esejí, prezentací a skupinových projektů, kde s angličtinou nepochodíte. Na některé zkoušky učitelé nedovolují ani slovník, je tedy naprosto nutné umět španělsky. Požadavkem UCM je španělština na úrovni B1, já bych řekla, že ideální je lepší B2 až C1 - opravdu tedy španělština na začínající akademické úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Abych byla upřímná, Madrid rozhodně ano! To město jsem si stejně jako všichni ostatní, se kterými jsem trávila čas, naprosto zamilovala a rozhodně bych neměnila. Nenechte se odradit tím, že Madrid nemá pláž. Co se ale týče univerzity, tu bohužel úplně doporučit nemůžu. Náročnost studia je velmi vysoká, požadavky na studenty obrovské. Ve škole se tráví příliš mnoho času a mnohdy zkrátka až zbytečně. Kvalita výuky někdy pokulhává, všímali jsme si i lehkého ideologického zabarvení při přednáškách i úkolech, což podle mého názoru na akademickou půdu patřit nemá. Toto se ale samozřejmě týká zejména mé fakulty a oboru politologie.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě byla univerzita, náročnost přednášek v cizím jazyce. Dále samota. Erasmus může být i velmi psychicky náročný, proto s tím počítejte a starejte se o svou psychickou pohodu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Complutense University of Madrid

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page