top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Chromá

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Chromá

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tuebingen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Tübingen má mnoho různých budov a každá je dost jiná. Nejvíc jsem se pohybovala ve Schleichstraße na psychologii, to je stará budova, ale hodně renovovaná, pěkná a pohodlná. Nemyslím, že by šlo něco říct obecně o univerzitě, mám zkušenost jen s velmi malou její částí.

Každopádně město Tübingen je moc hezké, spíš menší univerzitní město s obrovským podílem studentů na počtu obyvatel. Byla jsem tu s rodinou včetně mých dvou dětí, takže můj pohled není asi přenositelný na většinu studentů. V čem je třeba Uni Tü skvělá, že je tu rozhodně větší a explicitnější podpora studia s dětmi. Nemají tu tedy nic tak flexibilního jako náš fakultní dětský koutek, ale získat místo ve studentské školce se mi podařilo ( i když jsme ho nakonec nevyužili).

Výjimečný podle mě každopádně byl hlavně tým, se kterým jsem spolupracovala. Na začátku pobytu jsem oslovila profesorku vedoucí místní vývojovou psychologii a velmi spontánně a skoro náhodně se z toho vyvinula spolupráce na projektu, který jsem až na základě tohoto kontaktu vymyslela, vedla a dostalo se mi v tomto ohledu nesmírné podpory, obsahově, věcně, i finančně. Mohla jsem používat laboratoř, síť kontaktů na účastníky, pomoc mladších studentů, bylo mi k dispozici financování odměn účastníkům, naučila jsem se spoustu nových věcí.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Podle mojí zkušenosti žádné zásadní rozdíly proti studiu u nás nejsou.
Zároveň já jsem vždy byla přijímaná jako kterákoliv jiná studentka. Naopak na psychologii, protože jsem v doktorátu, mě brali spíš jako hostujícího výzkumníka, nebo rozhodně pokročilého studenta.

V administrativě jsem zažila jeden problém a to, že zápis do kurzů probíhá na různých ústavech v různou dobu a není úplně snadné zjistit kdy. Byla jsem tu zřejmě taky v nějaké přechodné době, kdy na začátku nevadilo, když člověk ani nebyl elektronicky zapsaný, protože potvrzení na konci se vydávalo stejně na papíře (člověk musel být jen na začátku domluvený s vyučujícím), ale ten další semestr už to bylo víc potřeba. Byť nakonec (já zapsaná nebyla) se to vyřešilo i s papírovým potvrzením a zpětným ručním zápisem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O tom nemůžu nic napsat, nezískala jsem přehled, nezajímala jsem se o to.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Používala jsem oba jazyky a to především v závislosti na vyučujícím. První semestr jsem chodila do anglického kurzu na obecné lingvistice a komunikovala s anglicky mluvícím vyučujícím. Druhý semestr jsem byla na psychologii, kde byli rodilí Němci a byla jsem i v kontaktu s německými studenty a něměckými účastníky výzkumu.

Kdybych ale německy neuměla tak dobře, určitě bych to tu zvládla jenom s angličtinou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Veřejná doprava není nic moc, lepší (a velmi běžné) je pořídit si kolo. Člověk snadno potká na ulici nějaké s cedulkou "na prodej".

Město je kosmopolitní, spíš menší a poklidné, přesto se skvělou atmosférou.
Studentské koleje jsou na nejrůzůznějších místech včetně historických budov v centru (ale i činžáků v okrajových částech města),

Francouzská čtvrť (Frazösisches Viertel), kde jsem bydlela v bytě s rodinou, je urbanisticky strašně zajímavé místo (zcela bez nočního žívota). Taky je tam unikátní kulturně co-workingové centrum FranzWerk, kde jsem trávila hodně času a se kterým doporučuju se seznámit.
Centrum je plně obydlené běžnými obyvateli včetně těch nejstarších budov (např. klíčová památka "Nonnenhaus" je normálně obydlená). Tübingen má spostu příjemných posezení v útlých uličkách, kolem vodního kanálu i kolem řeky. Oblíbené kavárny: Hanseatica (moderní, ale s dlouhou tradicí) a SuedHang (velmi moderní a úplně nově otevřená).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
To můžu posoudit jen částečně, nebyla jsem na koleji a měla jsem tu rodinu. Ale myslím, že stipendium celkem stačí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Existuje tzv. DeutschlandTicket, který za 49 Eur měsíčně pokryje vešketé regionální i vnitroměstské cestování po celém Německu. V aplikaci Deutsche Bahn se povinně platí inkasem, tj. člověk si objedná k začátku jednoho měsíce s tím, že následující měsíc mu strhnou automaticky atd. Ale zrušit to lze kdykoliv.

Levnější nakupování je přirozeně v supermarketech, tak jako všude v Evropě.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nemůžu posoudit, co je nejlepší. Bydlela jsem s rodinou mimo koleje. Indivuduálně cestujícím studentům bych asi doporučila kolej.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Tübingen je v blízkosti dvou významných pohoří: Schwarzwald a menší Schwäbische Alb. Člověk má pocit, že musí do Schwarzwaldu, protože je to legenda, ale ten je odsud relativně těžko dostupný (aspoň teda s dětma a bez auta). Když jsme objevili Schwäbische Alb, byli jsme nadšení. Překrásné bylo údolí mladé Dunaje v okolí Beuronu.

Taky jsme byli v severní Francii, což je odsud podstatně blíž než z Prahy a normandské skalnaté pobřeží je spektakulární.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Používala jsem oba jazyky a to především v závislosti na vyučujícím. První semestr jsem chodila do anglického kurzu na obecné lingvistice a komunikovala s anglicky mluvícím vyučujícím. Druhý semestr jsem byla na psychologii, kde byli rodilí Němci a byla jsem i v kontaktu s německými studenty a něměckými účastníky výzkumu.

Kdybych ale německy neuměla tak dobře, určitě bych to tu zvládla jenom s angličtinou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Klíčové je, že tu člověk narazí na výborné vědce a vyučující, a že dostane podporu, když se bude chtít rozvíjet. Město je příjemné pro život, plné studentů a různorodých lidí s vlastním stylem a přístupem k životu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
-
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tuebingen

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page