top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Václav Loučka

Autor(ka):

fakulta:

Václav

Loučka

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Václav je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kstvpragensis

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Václav

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tuebingen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Václav hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Právnická fakulta je, na rozdíl od většiny přírodovědných a medicínských oborů, výhodně umístěna přímo v centru města za Starou botanickou zahradou, v níž se také studenti obvykle setkávají k pikniku, beerpongu atd. Budova fakulty je krásný klasicistní palác z poloviny 19. století, s mramorovými chodbami a velkou koncertní síní. Kromě právnické knihovny, která je přímo v budově, stojí prakticky hned naproti velká univerzitní knihovna. Ani hlavní menza není daleko (cca. 10 min pěšky).
Většinu přednášek jsme měli ve velké posluchárně (Audimax), která měla v letních měsících tu nevýhodu, že má velké prosklené plochy, ale nedá se v ní větrat, takže přednášky na přelomu června a července byly v rozpálené síni nepříjemné. Jinak byl ovšem v staré budově (a přilehlých budovách Alte Physik a Alte Botanik, kde jsou některé semináře) příjemný chládek i v létě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr je posunutý: přednášky začínají v půli dubna a končí v červenci. Mnohem častější jsou klauzurní práce, které jsou náročnější než na PF UK. Ústní zkoušky jsou považovány za snazší a zahraničním studentům bývá někdy umožněno, aby je skládali místo klauzur (např, z německých právních dějin). ECTS-kredity se přepočítávají podle tabulky zveřejněné na stránkách tamní PF.
Komunikace s mezinárodní kanceláří, která má na starosti zahraniční studenty, byla bezproblémová, odpovědi e-mailem jsem dostával téměř vždy obratem. Některé záležitosti zahraničních studentů nejsou nijak upraveny (propsání splněných předmětů do Transcript of Records, osvědčení o docházce na přednášky atd.), je proto třeba je aktivně řešit a ptát se.
Jako zahraniční student jsem se mohl bez problémů účastnit akcí pro nové studenty z Německa, takže jsem neměl problém zařadit se mezi řádné posluchače fakulty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Tübingen je vyloženě studentské město (třetinu obyvatel tvoří studenti). Univerzita nabízí širokou paletu různých studijních i volnočasových programů. Pro zahraniční studenty je tu StudIT, organizace, která pořádá různé akce (výlety, pikniky, pub crawl, soutěže). Na PF kromě toho působí dvě studentské organizace: Freie Fachschaft Jura a Unabhängige Liste Fachschaft Jura, které mají své klubovny, pravidelné týdenní schůze, pomáhají nováčků se zorientovat v studiu a hlavně pořádají vždy na začátku semestru seznamovací akce, soutěže apod.
Dále univerzita nabízí bohatý kulturní program, a to bezplatně či za sníženou cenu, koncerty přímo v síni právnické fakulty, prohlídky hradu atd. Je třeba sledovat univerzitní e-mail, který je každému nově zapsanému studentovi zřízen, a nástěnky na univerzitních budovách.
Co se týče jazyka, právnická fakulta nabízí předmět Právnická němčina, který byl pro mě jede z nejpřínosnějších, jelikož nešlo jen o výuku němčiny, nýbrž spíše o německé reálie a následně i vhled do jednotlivých oborů práva - ideální přehledový předmět. Také jsem v Jazykovém centru navštěvoval předmět Wissenschaftliches Schreiben, ten byl zas přínosný pro zlepšení psaného projevu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem výlučně německy, ač všichni na univerzitě ovládali i angličtinu. Taktéž jsem navštěvoval jen předměty vyučované v němčině a navštevované německými studenty. Nebyl potřeba ani jazykový certifikát, který nemám, nýbrž stačilo doporučení od vyučující němčiny z domovské fakulty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je studentské - o prázdninách ospalé provinční městečko, v semestru živá studentská metropole. Starobylé centrum města se rozkládá mezi dvěma pahorky - Schlossbergem (kde je krásný hrad, v němž sídlí museum a část filosofické fakulty) a Österbergem (kde sídli většina studentských spolků). Zástavbu centra tvoří malebné hrázděné domy ze středověku a raného novověku. Moderní část města (WHO - Waldhäuser Ost) s nepříliš vzhlednými paneláky, leží stranou na severu, a z centra není prakticky vidět.
V Tübingenu tvoří městskou dopravu jen autobusy. V soboty jsou zadarmo pro všechny, v neděle pro studenty a ve všední dny po 19:00 rovněž pro studenty. Ve městě je vůbec pro studenty velké množství slev na všechno možné.
V létě jsem ocenil obrovské koupaliště na západě města, které není pro studenty vůbec drahé (3,30eur na den). Přímo v centru města u mostu je krytý bazén a ve WHO ještě jeden.
Ve městě je hodně přistěhovalců, což může působit trochu nepříjemně, ale žádný konflikt s nimi jsem nezažil.
Po městě se pohybuje neuvěřitelný počet cyklistů. Kola překážejí všude, na chodnících, parkovištích, v autobusech a ve vlaku.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jsem vyšel bezvadně. Ubytování stálo 180eur měsíčně a Deutschlandticket na veškerou dopravu po Německu 40eur měsíčně, takže mi zbývalo 380eur na zbytek výdajů. Potraviny stály stejně nebo dokonce méně než u nás. Menza stejně tak, a to byla kvalita lepší a především porce velké.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Využívat studentské i další slevy - různé restaurace a občerstvení měly na určitý den v týdnu slevy na konkrétní jídla např. pizzu za 4eur nebo kebab za 3,50eur.
Pokud se zaregistrujete na obecním úřadě k dočasnému pobytu, dostanete kuponovou knížku s různými slevami po celém městě na všechno možné. Navíc vám pak obec přispívá na Deutschlandticket 15eur měsíčně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve studentském spolku Cheruskia. Fotografie zde: https://cheruskia-tuebingen.de/zimmer/
Za ubytování se vším všudy jsem platil 180eur/měsíc. Jde o moderně zařízený dům. Pokoje jsou po jednom. Záchody a sprchy společné na patře. V domě je dále společná kuchyně a jídelna, studovna, místnost s TV, bar (pivo za 0, 50eur) , společenský sál, terasa s výhledem na celé město. Všude je wi-fi. K domu patří dvůr s grilem a zahrada.
Podobných spolků je v Tübingen přes 20 a téměř všechny poskytují ubytování. Jednoznačně doporučuji. Někteří studenti platili na kolejích a privátech i několikanásobně vyšší nájmy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky Deutschlandticket se dá cestovat velmi levně po celém Německu, i když jen místními spoji. Navštívil jsem Heidelberg, Stuttgart, Kostnici, Innsbruck, Würzburg.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výlučně německy, ač všichni na univerzitě ovládali i angličtinu. Taktéž jsem navštěvoval jen předměty vyučované v němčině a navštevované německými studenty. Nebyl potřeba ani jazykový certifikát, který nemám, nýbrž stačilo doporučení od vyučující němčiny z domovské fakulty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to město studentské, ale nijak velké, proto je snazší se s ostatními seznámit, než v anonymním velkoměstě. Už po měsíci pobytu se mi stávalo, že jsem všude potkával známé. Tamní univerzita je starobylá a má v Německu dobré jméno (hlavně co se medicíny a práva týče).
Tübingen je unikátní velkým počtem studentských spolků.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tuebingen

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page