top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jakub Škobis

Autor(ka):

fakulta:

Jakub

Škobis

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jakub je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jakub

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tampere University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jakub hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla moderní, jak budovy, tak jejich vybavení. Veškeré mé vyučování se nacházelo v centru města, kde několik propojených budov a knihovna tvořili malý kampus. Univerzita nabízela celou řadu kurzů v angličtině, které vyučovali, jak finští, tak zahraniční profesoři. Lekce byly napůl diskuze, napůl přednáška, proto bylo potřeba si před každou hodinou přečíst pár kapitol, aby se člověk v lekci neztrácel.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace je ve Finsku jiná než-li u nás. U nás jsou obyčejně dva semestry, zatímco ve Finsku jsou 4. Způsob studia byl pro mě docela hodně jiný. Byl zde větší prostor pro domácí přípravu, ať už se jednalo o povinná čtení nebo eseje. Na druhou stranu zkoušky na konci semestru bývají jednodušší a často jsou zakončované skupinovou prezentací a esejí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je úžasný. V Tampere skvěle funguje ESN, která pořádá každý týden akce všeho druhu na které si kupujete vstupenky skrz aplikaci. Akce jsou buďto zadarmo nebo s příjemnou studentskou slevou. Já osobně jsem byl s ESN na hokeji, v kině, na pouti nebo symposium party. Univerzita nabízí předměty Finština I a Finština II. Tyto kurzy by měly naučit jak jazyk, tak kulturu země. Já jsem se jich, ale neúčastnil, takže nedokážu hodnotit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem pouze v angličtině. Univerzita vyžaduje úroveň B2 potvrzenou certifikátem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo pěkné. Oproti Praze je menší, ale rozhodně je v něm pořád, co dělat. Tampere je hodně hokejové město, je zde krásná, nová hokejová aréna ve které hrají dva prvoligové týmy. Ze studentského hlediska je skvělé, že oba kampusy jsou velké, moderní a je v nich spoustu místa na učení i posezení. Studenti se obvykle scházeli na kolejích jako je Pinja, ze kterých se poté vyráželo do barů a klubů. Krom studia a nočního života je nedílnou součástí erasmus ve Finsku také "saunování". Sauny najdete opravdu všude (má je dokonce většina ubytování) a je běžné několikrát týdně do sauny jít. Dále bych určitě doporučil pláže okolo jezer, kde se dá krásně pozorovat západ slunce, v noci, když se poštěstí, tak aurory a odvážní se mohou jít i vykoupat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Upřímně stupendium je pro Finsku dost malé. Já měl bohužel smůlu, že jsem se nedostal na kolej kde se nájmy pohybovali okolo 200-450 euro, ale musel jsem si podnájem zařídit sám, který měl stál nejdříve 700 a v druhém bytě 550 euro. Ceny jsou jinak obecně zhruba o 25% dražší, než v u nás. Velkou výhodou je několik studentských restaurací na kampusu, kde si můžete za necelé 3 eura vybrat z mnoha jídel.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak zmiňuji výše, tak studentské restaurace na kampusu jsou skvělé. Pokud se vám podaří dostat na kolej, tak také hodně ušetříte za nájem. Pokud se člověk ubytuje v centru, tak není potřeba si platit předplatné do MHD, protože vše podstatné je v docházkové vzdálenosti a pokud by se chtěl dostat o něco dál, tak si pouze zaplatí jednorázovou jízdenku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já měl soukromé ubytování, které bylo pěkné, ale určitě bych doporučil jít na kolej, která je levnější a velmi snadno se zde člověk seznámí s novými kamarády.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Finsko je velmi příhodná země pro cestování. Trajektem se dá pohodlně dostat do Estonska a procestovat baltské státy. Dále se dá sehnat trajekt/letenka/vlak do Švédska nebo Norska, které jsou též za velmi příhodnou cenu. Ve Finsku bych z Tampere určitě doporučil udělat si výlet do Helsinek a Turku. Obě města jsou moc pěkné. Výlet do Laponska je sice trošku dražší, ale neskutečné zážitky jako je jízda na snowmobiles, aurory, jízda v psím spřežení nebo návštěva sobí farmy vás neminou.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem pouze v angličtině. Univerzita vyžaduje úroveň B2 potvrzenou certifikátem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko je krásná, moderní země, které má výborný systém školství. V Tampere je několik desítek předmětů v angličtině v každém relevantním oboru a profesoři jsou velmi vstřícní. Finsko má navíc výbornou strategickou polohu pro poznávání dalších států, kam si většina z nás jen tak dovolenou neudělá.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení, ve Finsku je opravdu velká zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ve Finsku je povinnost si zařídit povolení o studiu. Není to žádný složitý proces, ale je to potřeba.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jak jednoduše se člověk dokáže přizpůsobit. Nikdy bych nevěřil, že si během pár týdnů najdu skvělé kamarády se kterými procestuji řadu dalších zemí a vytvoříme si spolu krásné zážitky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
nesouvisí úplně s Finskem či Tampere, ale pro mě osobně to bylo poprvé, co jsem žil dlouhodobě úplně sám a musel jsem se vším vypořádat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tampere University

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page