top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Svobodová

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Svobodová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@market.svb

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tampere University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má ve městě 3 hlavní kampusy, všechny jsou snadno dostupné veřejnou dopravou či na kole (Tampere opravdu není velké město). Budovy a vybavení unvierzit je velmi moderní, zvláště se mi líbily místní knohovny - nenabízí pouze knihy k zapůjčeí, ale také široké prostory k individuální či skupiové práci, a také mnoho menších konferenčních místností, které lze zarezervovat. Výhodou jsou i školní jídelny, které nabízejí několik variant obědů za cca 75 kč.
Velkým zážitkem je ale studentská kultura. Studentské spolky pořádají velké množství akcí, kde lze poznat nové přátele ale i finskou studentskou kulturu, která je opravdu bohatá. Navíc je celý semestr tak trochu protkaný herními prvky, které posilují týmového ducha mezi přáteli.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je ve Finsku rozdělen na 2 periody. Student si může zvolit intenzivnější kurzy během jedné periody, nebo volnější přístup na obě periody. Myslím, že tento systém napomáhá pestrosti akademického roku. Zkoušky probíhají v půli semestru nebo pak na jeho konci. Na univerzitě není běžné ústní zkoušení, univerzita nabízí velké množství místností s počítači, které si studenti zarezervují a vyplňují testy v online prostředí. U mně konkrétně byla většina kurzů hodnocena prostřednictvím závěrečných prací. Studenti mají také nekonečno možností složit zkoušku v případě že selhají nebo nejsou spokojeni se svou známkou.
Finská společnost není tolik hierarchicky orientovaná, jako ta česká. Učitelé jsou studentům mnohem blíž, preferují přátelský přístup a je běžné je oslovovat křestním jménem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky hrají velkou roli ve studentském životě. Pořádají nespočet akcí, ve kterých se propojují kultury (food festival, ve kterém soutěží jednotlivé země, jazykové večery, filmové večery), přibližuje finská kultura (turnaje ve finských stolních i venkovnách hrách, tradiční studentské rituály, sauna) nebo které jednoduše umožňují studentům strávit společně čas (večírky, turnaje v beer pongu). Některé akce jsou přímo propojeny s univerzitou, jiné jsou určeny pro zábavu a uvolnění. Je také jednoduché stát se členem spolku a pomoci s organizací/navrhnout vlastní akci.
Nejzajímavější mi přišla tradice overalů, na které si všichni studenti přišívají látkové placičky, které symbolizují účast na nějaké z akcí nebo jiný úspěch. Studenti nosí overaly na všechny studentské akce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Finština je jistě výhodou, ale rozhodně ne nutností. Téměř všechna komunikace probíhala v angličtině. Osobně si myslím, že moje úroveň je někde mezi B2-C1 a nikdy jsem neměla problém. Jak v univerzitním prostředí, tak v běžném životě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tampere je město, které nabízí vše, co člověk potřebuje. Nelze však očekávat ruch velkoměsta. Tampere má okolo 200 000 obyvatel. Všechno důležitě je snadno a rychle dostupné věřejnou dopravou, pěšky či na kole. Protože je to poměrně nové město, nelze očekávat velké historické komplexy. Co naopak může nabídnout, je úžasná příroda v bezprostřední blízkosti odkudkoli. Protože je zde mnoho studentů, spoustu podniků nabízí různé studentské slevy a akce. Město je poměrně klidné a nabízí vše, co je potřeba, ale obdivovatel mrakodrapů by se v něm možná nudil.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ačkoli Finsko obecně patří mezi dražší země, obrovská výhoda je v dostupném ubytování - dá se sehnat okolo 270-350 euro měsíčně. Za těchto okolností stipendium pokryje ubytování úplně a při dotaci 600 euro na měsíc zbyde nemalá částka na potraviny a další nezbytnoti. Moje kolej se bohužel uprostřed semestru začala rekonstruovat a tak jsem byla nucena hledat si bydlení v soukromém sektoru, což mé výdaje o mnoho zvedlo (později jsem platila 500 euro za měsíc). S těmito potíži odhaduji, že mi stipendium pokrylo cca 40% celkových výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se vyplatí stravovat se ve školních jídelnách, velká porce dobrého jídla vyjde na cca 75 korun, za čož by ve Funsku bylo velmi těžké uvařit jednu porci. Velmi dráhá je také veřejná doprava (40 euro na měsíc). Město však nabízí síť sdílených kol za 10 euro na měsíc, které jsem osobně využívala, dokud mi to počasí dovovlilo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V tampere fungují sítě studentského ubytování TOAS a POAS. Nabízejí levné a důstojné ubytování (v podstatě sdílené byty) za cenu od 270-350 euro na měsíc. Bohužel, během mojí návštěvy jsem se kvůli rekonstrukci koleje musela bvystěhovat do soukromého sektoru, který začíná cca na 500 eurech za měsíc. Kdybych se nemusela stěhovat, hodnotila bych svou sitaci pěti hvězdami..
Studentské spolky provozují "recycling rooms", kde je možné si zdarma, či za symbolickou cenu, vzít nezbytné vybavení na kolej - kuchyňské vybavení, deky, prostěradla atd.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Studentské spolky organizují různé výlety do zahraničí i v rámci Finska. Velmi doporučuji zejména výlet do nedotčené přírody Laponska. Výlet je bohužel poměrně drahý (400 euro bez jídla a aktivit), osobně si však nemyslím, že by ho šlo absolvovat levněji po vlastní ose.

Finsko však nabízí úžasnou přírodu v podstatě kdekoli po celé zemi, ta určitš stojí za objevení. Fanoušci trempingu nebo cestování s batohem ocení širokou síť dřevěných chatiček, kde je možné se zdarma ubytovat a zahřát u ohně. Jediným nepřítelem může být počasí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Finština je jistě výhodou, ale rozhodně ne nutností. Téměř všechna komunikace probíhala v angličtině. Osobně si myslím, že moje úroveň je někde mezi B2-C1 a nikdy jsem neměla problém. Jak v univerzitním prostředí, tak v běžném životě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitní spolky velmi napomáhají zintenzivnit zážitek z celého pobytu. Je zde v podstatě pořád co dělat a i když město samotné nenabízí mnoho dobrodružiství, díky bohaté kultuře se tu člověk nikdy nenudí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Velký batoh, spacák
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Najít ubytování v soukromém sektoru bude poměrně obtížné
Nejvíc mě překvapilo, že...
Finské počasí nenhí tak velkým nepřítelem
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít nové ubytování, opustit přátele, vrátit se domů

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tampere University

Další zprávy z regionu Finsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page