top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Hamarneh

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Hamarneh

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tartu

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi moderní a čistá univerzita s bohatou historií. Výjimečná byla právě tím jak moderní bylo vybavení v učebnách a v univerzitní knihovně. Kromě studií organizovala přímo škola mnoho eventů pro všechny své studenty (slavnostní zahájení semestru, "kulturní týden", kdy se v univerzitním kině přehrávali estonské filmy atp.). Město Tartu je v podstatě postavené kolem Univerzity, tím pádem se všechny (pro mě) důležité budovy nacházeli maximálně 10 minut chůze od sebe.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru byla velmi podobná, akorát v Tartu byl jeden týden v semestru vždy určený pro samostudium (neprobíhali přednášky a semináře), kdy dostal student práci domů. Zkoušení v jazykových předmětech bylo velmi podobné zkouškám na UK, ale zkouška z předmětu Right-wing movements and populism probíhala ve skupinkách, kdy jsme simulovali jednání parlamentu na základě otázek, které nám určil zkoušející (+ 2 seminární práce, které psal každý samostatně). Přístup všech učitelů, buddyho a Erasmus koordinátorky byl excelentní, odepisovali obratem a vždy byly ochotní pomoci s čímkoliv.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Tartu funguje ESN (european student network), který je přímo organizovaný studenty. Tento spolek organizuje každých 14 dní výlety po celém Estonsku a okolních státech a minimálně 1-2 akce během týdne v Tartu. Na univerzitě je vždy velmi živo, ale pouze v tom dobrém slova smyslu. Jako Erasmus student jsem si mohl vybrat předměty, které přibližovali kulturu Estonska, jeho historii a obecně jeho fungování. Zvolit jsem si také mohl Estonský jazyk na různých úrovních. Jak jsem již výše zmínil, sama univerzita organizovala mnoho akcí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině, ale naučil jsem se i nějaké základní fráze v estonštině. Každý, kterého jsem v Tartu potkal se dokázal dorozumět anglicky, jediný problém byl městech jako Tallinn nebo Narva, kdy bylo občas nutné komunikovat v Ruštině. Univerzita vyžaduje anglický jazyk na úrovni B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je to studentské, takže je trochu rušnější, ale ne příliš, Město působí velmi vřele a přátelsky a stejně tak občané, kteří v něm žijí. Nejzajímavější místa v Tartu jsou určitě univerzitní prostory všech fakult, observatoři, knihovny, katedrály, sportovního centra, které jsou všechny volně přístupné pro studenty Univerzity. Dalšími turistickými spoty je Estonské národní muzeum, AHHAA Science Centre a raekoja platz (hlavní náměstí v tartu). Tartu také bude v roce 2024 evropským hlavním městem kultury.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Věřím, že pokud bych se dostal na studentskou kolej nebo do bytu s více lidma, vystačili by mi peníze tak na 90% výdajů (bez cestování), ale byl jsem sám v bytě a cestoval jsem, tím pádem jsem do Erasmu musel investovat přibližně ještě jednou to, co jsem dostal v rámci grantu (včetně letenek). Ceny v Estonsku jsou na podobné úrovní jako v Praze, očekával jsem, že Estonsko bude dražší, ale byl jsem příjemně překvapen. Překvapila mě také velmi nízka cena dopravy a její velmi vysoká kvalita (lux autobusy a Elron vlaky).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ceny potravin jsou velmi podobné ve všech supermarketech, a samozřejmě je lepší nakupovat tam a vařit si doma. Ve všední dny kolem oběda je v drtivé většině restaurací obědové menu, kde je možné se bez problému najíst a napít do 6eur (https://xn--pevapakkumised-5hb.ee/tartu). V Tartu je možné si po zařízení karty na autobus půjčovat zadarmo přes aplikaci jízdní kola, není nutné si kartu na autobus předplácet.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byl jsem v https://hugostay.com/ ubytování je to moc pěkné, ale velmi drahé oproti ostatním možnostem, Doporučuji si nejdříve zvážit ostatní možnosti a pokud cena není problém, tak můžu hugostay doporučit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovat doporučuji, navštívil jsem v Estonsku ostrov Saaremaa, Tallinn, jih Estonska, východní hranici a Narvu, národní parky a upřímně nedokážu vybrat nejlepší zážitky, všechny byly nejlepší. Z okolních států jsem navštívil FInsko a Lotyšsko. Doporučuji procestovat toho co nejvíce.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině, ale naučil jsem se i nějaké základní fráze v estonštině. Každý, kterého jsem v Tartu potkal se dokázal dorozumět anglicky, jediný problém byl městech jako Tallinn nebo Narva, kdy bylo občas nutné komunikovat v Ruštině. Univerzita vyžaduje anglický jazyk na úrovni B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Estonsko je nejdigitalizovanější a jeden z nejmodernějších států na světě a přitom není vůbec drahý. Poslal bych tam kamarády za krásnou přírodou, bohatou historií, ale také za čistým moderním urbanizovaným světem a výborným jídlem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Velmi teplé zimní oblečení (na zimní semestr) a hlavně bych si nechal nějaké volné místo v kufru na věci, které si pak povezu zpátky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemám důvod bát.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem si to opravdu užil. Na erasmus jsem jel, protože mě opravdu už nebavilo být doma po covidu a chtěl jsem něco nového poznat a někam vyjet a čekal jsem že to bude fajn, ale nečekal jsem, že se nebudu chtít vracet zpátky do Čech.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na chladné počasí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tartu

Další zprávy z regionu Estonsko

bottom of page