top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šimon Štrba

Autor(ka):

fakulta:

Šimon

Štrba

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šimon je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šimon

Přírodovědecká fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tartu

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šimon hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fyzické prostory univerzity jsem bohužel nezažil, jelikož výuka probíhala kvůli pokračující pandemii dálkově. Budova však působí z venku velice majestátně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Tartu byla výjimečná především svým přístupem ke studentům. Univerzitní pracovníci (studentské oddělení) reagovali rychle na vaše emaily a celkově byli velice nápomocní. Studijní informační systém byl uživatelsky přívětivý. Přístup ke studentům byl více osobní oproti UK. Člověk si připadal, že s ním vyučující opravdu jednají jako se sobě rovným. Oproti systému UK byla váha studijních povinností více rozprostřena do celého semestru (závěrečná zkouška byla často pouze formalita). Nutilo vás to se průběžně připravovat a látka se vám více dostala "pod kůži".
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Všechny výše uvedené možnosti (mimo-školní aktivity) byly více méně stornovány pandemií covid-19. Jinak je nabídka univerzity značně široká. Například organizované zájezdy do Laponska nebo Petrohradu. Během každého semestru se dále koná spousta studentských akcí: mezinárodní festival jídla, mezinárodní filmové večery, sáňkování a lyžování, dny v sauně, víkendy v bažinách a další. Vrcholem každého semestru jsou pak Jarní a Podzimní studentské dny, plné zábavných a vzdělávacích akcí, soutěží a festivalů. Tartu nabízí také spoustu příležitostí ke sportování. Během semestru bylo také možné absolvovat intenzivní kurz estonštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium bylo možné absolvovat plně v angličtině. Až tedy na drobné výjimky. Musel jsem si například odhlásit předmět, protože jsem si později zjistil, že je vyučován pouze v estonštině. Vaše úroveň angličtiny musela být minimálně B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tartu je město s nejvyšší kvalitou života v Evropě. Všude je plno zeleně a člověk není neustále ohrožován auty. Teměř kamkoliv se dá dojet na kole, které si lze půjčit na jedné ze stanic, rovnoměrně rozmístěných po městě. Mé oblíbené místo byla běžkařská dráha přímo na okraji města, která se dále kroutila do příměstské krajiny. Mohli jste se zde zapůjčit běžky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Estonsko je relativně dražší, oproti Česku. Zejména co se týče ubytování a potravin. Ze 450 euro na měsíc mi po zaplacení koleje zbývalo 150 na potraviny a ostatní náklady. Opět to bylo částečně zaviněno pandemií, kdy byla zrušena možnost ubytování pro easmus studenty na koleji za 150 euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit je možné různými způsoby. Já jsem se pokoušel ušetřit například na ubytování tím, že jsem si sehnal podnájem, který byl o 100 euro levnější než koleje. Nicméně jsem později zjistil, že jsem zcela odříznut od ostatních erasmus studentů, čímž se přišel o možnost socializace. Opět, pokud bylo to bylo mimo proti pandemická opatření, pravděpodobně by ste tuto možnost měli během prezenční výuky. Žil jsem takto dva měsíce. Pak jsem se přesunul na kolej. Za potraviny se dá ušetřit tím, že si budete vařit sami, nebo když se domluvíte se spolubydlícími na společném vaření.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně bych doporučil kolej. Cena je vysoká ale nesete velké benefity - zejména možnost návázat kontakty s ostatními studenty (o čemž je Erasmus skoro nejvíc). Ačkoliv pobyt ve ze starám dřevěném domě, v jedné z nejstárší části města, může být také cenný zážitek.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Estonsko je málá země, takže procestovat jí nebyl žádný problém. Nejlpší cestovatelská zkušenost byla výprava na ostrov Piirissaar nacházejícíí se v Čudském jezeře v blízkosti hranice s Ruskem. Protože bylo jezero zamrzlé, bylo možné k němu dojít pěšky. To jsme udělali cestou zpátky. Tam jsme jeli s tzv. vznášedlem, což pro mě byl další, zcela nový zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium bylo možné absolvovat plně v angličtině. Až tedy na drobné výjimky. Musel jsem si například odhlásit předmět, protože jsem si později zjistil, že je vyučován pouze v estonštině. Vaše úroveň angličtiny musela být minimálně B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Osobně jsem si destinaci vybral hlavně kvůli nabízenému programu, které svojí strukturou dobře zapadal do mé diplomové práce a mého studijního profilu obecně. Univerzitu bych doporučil také pro svou vysokou kvalitu výuky. A i když to bylo občas dosti náročné, mám pocit, že jsem se akademicky velice posunul. Moje celková zkušenost byla poněkud narušena proti pandemickými opatřeními, které mi znemožnily využít příležitosti Erasmu naplno. Věřím, že Erasmus pobyt v Estonsku, nijak nenarušený, může být opravdu skvělý zážitek. I přesto jsem však velice rád, že jsem se odvážil vyjet. Půl roku studia a života v cizí zemi vám jen tak něco nezprostředkuje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pokud můžete, vemte si druhý monitor (záleží co studujete). Mě se to rozhodně vyplatilo. Pro cestování je možné si půjčit auto, v některé z pujčoven. Cena není až tak vysoká (obzvlášť pokud si náklady rozdělíte).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prvních 10 dní strávených v izolaci.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tartu

Další zprávy z regionu Estonsko

bottom of page