top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Novotná

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Novotná

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

terkanovot

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Instituto Superior da Maia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita měla nádherné zázemí ideální pro sportovní předměty. Nabízela spoustu sportů, které nejsou běžně vyučovány na českých univerzitách.
Prostředí bylo velice přátelské, učitelé ochotní.
Univerzita měla 1 areál, který obsahoval spoustu učeben, včetně počítačových, laboratoří a velké auly.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velice odlišný byl systém hodnocení, byl to bodový systém od 0 do 20, 20 nejlepší známka. Většina předmětů byla vyučována v malých skupinách, hodiny byly podobné našim cvičením. Neměla jsem žádnou hodinu podobnou našim přednáškám, kde bych seděla v aule s 50 dalšími studenty.
Požadavky na splnění předmětu byly také velice odlišné. Oproti českému školství, kdy je zápočet v podobě docházky, seminární práce nebo prezentace, zápočtového testu aj., a poté zkouška, v Portugalsku mají tyto 2 podmínky také, ale máte si z nich vybrat. Buď plníte průběžnou klasifikaci nebo pouze závěrečnou.
Obecně jsou lidé v Portugalsku o hodně příjemnější a otevřenější (především v administrativě nebo i v obchodě) a snaží se pomoci se vším a s úsměvem. Jediné, co mě stresovalo bylo, že někdy jsou až moc "v pohodě" a některé věci jim trvají dlouho.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě a místní kulturu jsem měla přiblíženou již samotnými hodinami, protože jsem se účastnila hodin s místními studenty, spolupracovala jsem s nimi na projektech. Vzhledem k tomu, že univerzita byla poměrně malá, tak jsem na žádné spolky nenarazila, nevím, jestli nějaké byly.
Na začátku semestru běžel program Erasmus play, každou středu jsme večer hodinu a půl měli k dispozici tělocvičnu (která byla obrovská, 3 tělocvičny vedle sebe), kde jsme mohli hrát různé sporty.
Myslím, že univerzita se zaměřovala právě na sport, protože byla spíše sportovní, něco jako FTVS. Proto nabízela mnoho sportovních předmětů.
O místní kultuře jsem se dozvěděla na hodinách portugalštiny ale nejvíce asi komunikací s místními studenty nebo s brazilskými spolubydlícími, kteří žili v Portugalsku několik let.
Zklamalo mě ESN Porto, které mělo organizovat akce pro zahraniční studenty. Akce, které nabízely nebyly moc zajímavé, byly drahé a velice brzo zaplněné, takže bylo těžké se na ně dostat. Ale fungovalo mnoho skupin na whatsappu podle zájmů (například volejbal, hiking atd., které byly právě přes ESN, díky kterým jsem se seznámila se spoustou skvělých lidí). Také moc nefungoval ESN Buddy, na toho bych tedy moc nespoléhala... Byl mi přiřazen až měsíc a půl po příjezdu.

Na této univerzitě bych doporučila se držet ostatních studentů Erasmu, protože je to celkem uzavřená malá skupina (cca 40 lidí), kde se všichni znají. A s čímkoliv pomůže Nilson, zahraniční koordinátor.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, někteří učitelé jazyk neuměli (především ti starší), takže mi jen zadali samostatnou práci a tu jsem poté odevzdala v předem dohodnutý termín. Bylo to hodně individuální, nikdo po mě portugalštinu nechtěl, ale někteří učitelé vyučovali prostě v portugalštině, protože jsem byla na hodině sama, kdo jazykem nemluvil.
Někteří učitelé jazyky výuky kombinovali, chvíli portugalština, chvíli angličtina, a někteří vedli hodiny celé v angličtině kvůli mě.
Mrzelo mě, že učitelka portugalštiny byla velice špatná, takže jsem se portugalsky nenaučila téměř nic.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Upřímně nevím, jak je to možné, ale Porto na mě působilo velice podobným dojmem jako Praha. Město je menší a o něco méně rušné, ale taková ta magie nebo "vibe" města je stejný. Také je postavené v kopcích kolem řeky, na které jsou mosty s krásnými výhledy. Je tu také spousta vyhlídkových bodů, ze kterých je vidět na řeku a lze sledovat západ slunce.
Navíc mě velice zaujali pouliční hudebníci, kteří se na Portské náplavce střídali téměř každý večer.
Do města jsem se naprosto zamilovala.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Portugalsko patří do vyšší cenové skupiny pro stipendium, takže jsem měla 600 euro/ měsíc. Půlka stipendia připadla na ubytování, nájem jsem měla 300 euro za měsíc (ale patřil k jednomu z levnějších). Cca 1000 euro jsem utratila za jídlo, tzn 200 euro na měsíc. Jsem vegetarián, což mi finančně velice pomohlo. V Portu bylo mnoho veganských nebo vegetariánských výrobků za dobré ceny. A když nekupujete maso, tak je hned účet levnější. Hodně jsem cestovala a chodila na festivaly nebo koncerty, za tuto položku jsem celkem utratila přibližně 1100 euro za 5 měsíců.
Hromadná doprava je celkem drahá, za měsíc mě stála 30 euro.

Celkem jsem měla stipendium 3100 euro a utratila jsem něco kolem 5000 euro.
Samozřejmě záleží na tom, jak člověk chce cestovat a poznávat a užívat si.
Já můžu říct, že jsem si Erasmus užila naplno, viděla jsem vše, co jsem chtěla a náklady byly takovéhle.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Tak já jsem nakupovala v Lidlu, ten je výrazně nejlevnější a výběr má velký. Někdy jsem nakupovala také v Pingo doce, které také ujde. Tam je nejlepší věc: Espresso s pastel de nata za 1 euro! Moc doporučuju. Káva je výborná a velice levná v Portugalsku.
Doporučuji hledat ubytování dopředu například 2 měsíce. Já ho našla na Uniplaces. Tato část mi zabrala nejvíce času a porovnávala jsem si ceny a lokace.
Také samozřejmě včas koupit letenky, které jsou velkým výdajem. V únoru letenka se 2 kufry mě stála jen 30 euro, protože jsem jí koupila včas!

Velké doporučení!!! Kupte si min. měsíc před odletem ESN kartu. Dostanete u Ryanair slevu na letenky + 1 odbavené zavazadlo zdarma! Jen na tomhle se vám investice 30 euro vrátí. Ale podmínka je nákup letenky min. 30 dní před odletem a přes stránky Ryanair.
Také doporučuji si hodně vařit, potraviny jsou levné, v hospodách je to mírně dražší.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem říkala, tak ubytování jsem si našla přes Uniplaces. Ubytování jsem našla na Senhora da Hora, což je úplně nejlepší lokace. 15 minut do centra, 15 minut k moři, 15 minut na letiště a 20 minut do školy. Je to jedna z centrálních stanic a okolí bylo moc hezké, moderní, blízko byl Lidl, nákupní centrum a park.
Jednalo se o spolubydlení, soukromý pokoj. Kolej škola nemá.
Ostatní studenti bydleli také ve spolubydlení. Většinou v centru, to se podle mě nevyplatí, je to dražší, často ošklivé, špinavé. Ideální za mě byla opravdu lokace na hlavní lince metra (Senhora da Hora až Trindade), ale blíže k Senhora da Hora.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejlepší zážitek rozhodně Madeira. Z Porta jsou náramně levné letenky :)
Dál národní park Peneda - Geres, ten je nádherný. A dále Algarve, tam jsem byla sama a to bylo úžasné.
Z émho pohledu velice přeceněný je Lisabon a města Braga a Guimares.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, někteří učitelé jazyk neuměli (především ti starší), takže mi jen zadali samostatnou práci a tu jsem poté odevzdala v předem dohodnutý termín. Bylo to hodně individuální, nikdo po mě portugalštinu nechtěl, ale někteří učitelé vyučovali prostě v portugalštině, protože jsem byla na hodině sama, kdo jazykem nemluvil.
Někteří učitelé jazyky výuky kombinovali, chvíli portugalština, chvíli angličtina, a někteří vedli hodiny celé v angličtině kvůli mě.
Mrzelo mě, že učitelka portugalštiny byla velice špatná, takže jsem se portugalsky nenaučila téměř nic.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Erasmus v Portu byl pro mě nejlepším zážitkem v životě. Unikla jsem stresu a tlaku české kultury a "vyléčila svoji duši". Našla jsem si úžasné kamarády a naučila se o sobě spoustu věcí. Obecně jsem se hodně uvolnila asi hlavně díky kultuře a lidem žijícím právě v Portugalsku. Porto se stalo jedním z mých nejoblíbenějších míst, je ideální pro lidi, kteří se bojí velké změny, protože je, jak jsem říkala, nádechem podobné Praze. Univerzita v Maie je výjimečná sportovním zázemím a tím, že se tam všichni znají.
Porto je také dobré v tom, že patří do dražší kategorie pro stipendium a přitom je jedno z levnějších měst pro Erasmus.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
určitě společenské hry, ty chyběly :D
A nějaké sportovní vybavení. A stan :) Ale to se všechno dá koupit, za celkem dobré ceny, hlavně přes ESN whatsappové zájmové skupiny, kde to prodávají studenti, kteří erasmus končí
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je v Portugalsku teplo a že zimní oblečení ani v březnu už nepoužiju :)
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem našla kamarády na celý život, se kterými jsem jako 1 rodina. A jak moc mě Erasmus psychicky pomohl a udělal mě šťastnou.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi začátek, aklimatizovat se. A potom konec, rozloučit se s přáteli

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Instituto Superior da Maia

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page