top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Dostálová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Dostálová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kat.dostal

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universität Hamburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovat na Universität Hamburg je pro studenty z naší univerzity výjimečný zážitek dle mého názoru především proto, že je většina fakult na jednom místě. Nádherný kampus tak dává mnoho příležitostí potkávat vrstevníky, navštěvovat studentské kavárny, knihovny, restaurace, kino i bary.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zapisovala jsem si předměty pouze v německém jazyce, které měly formu přednášek. Do seminárních skupin se dostanete v rámci jednotlivých předmětů spíše výjimečně s tím, že to vzhledem k náročnosti ani není moc doporučováno. Na druhou stranu by vás to ke zkouškám určitě skvěle připravilo.
Měla jsem mnoho přátel, kteří ale navštěvovali i předměty v anglickém jazyce, kde bylo větší pochopení pro to, že je navštěvují studenti v rámci programu Erasmus+. Na těch vyučovaných v němčině docházíte klasicky s německými studenty.
Zkoušky jsou buď ústní nebo písemné a neliší se od našich.

Nejvíce musím ale ocenit přístup Erasmus-koordinátorky
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Celý pobyt jsme měli zpříjemněný dobrovolnou skupinou, která pro erasmáky pořádala různé společenské a poznávací akce jak po Hamburku, tak ale i v okolí. Na víkend jsme také společně jeli do Berlína. Snaží se toho vymýšlet dost, abyste mohli být s ostatními v pravidelném kontaktu.

Z volitelných předmětů jednoznačně doporučuji německé jazykové kurzy. Osvědčilo se mi vzít si jeden s výukou gramatiky a druhý konverzační, který se věnoval Německu jako takovému (politice, kultuře, sportu, vědě...).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve škole jsem komunikovala pouze německy, ale byla možnost řešit veškeré záležitosti i v angličtině. Předpokládají, že ne každý umí perfektně německy. Nemusíte se toho proto bát. Výběr komunikačního jazyka je opravdu na vás.
Zkoušky probíhaly samozřejmě v němčině, ale stalo se mi na dvou ústních, že se mě zeptali, jestli ji chci vést v angličtině (toho jsem nevyužila, ale ocenila jsem milý přístup).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
V Hamburku je vše - klidnější místa, ale naopak i rušné části. Každý si najde to svoje. Město je velmi rozlehlé, nikdy jsem neměla pocit, že je někde moc lidí (až na narvané autobusy).
Pro mě je to jednoznačně jedno z nejlepších míst, které jsem kdy navštívila. Neuděláte chybu, ať se vydáte kamkoli.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se samotným stipendiem bohužel rozhodně nevyjdete. Připravte se proto na to, že bude nutné mít nějaký vedlejší příjem, případně dost našetřeno. V době, kdy jsem v Hamburku byla, jsme dostávali 600 €/měsíc. Ubytování mi tvořilo samozřejmě velkou část z toho. A pak už je to na vás, do čeho všeho budete dávat peníze. Mně zbylo vždy zhruba 180 €, ale asi vám dojde, že přežít s tím v Německu není úplně jednoduché, proto jsem využívala své vedlejší příjmy naplno.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Využívejte školní menzy. Za takové peníze se nikde jinde nenajíte. A jinak doporučuju si vařit. Chození do restaurací je k německým cenám hodně bolestivé. Stejně tak se připravte, že ceny v barech jsou abnormálně vysoké.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k cenám rozhodně doporučuju požádat o ubytování na koleji. Na začátku vyplňujete své finanční možnosti. Je doporučeno, abyste udávali maximální částku, aby se vám nestalo, že vám žádnou nepřidělí. Cena kolejí je hodně individuální. Pohybuje se zhruba od 320-450 €/měsíc. Nevýhodou je, že nemáte možnost ovlivnit, na jakou z nich vás přidělí. Stejně tak dostanete pouze jednu takovou nabídku. Pokud ji odmítnete, jinou vám nedají.
Bydlet v bytě po zkušenostech kamarádů vzhledem k vysokým nájmům nedoporučuju.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Když už jste v Německu, snažte se ho procestovat. Alespoň okolí. A velmi doporučuju navštívit Dánsko, které není autobusem tak daleko.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve škole jsem komunikovala pouze německy, ale byla možnost řešit veškeré záležitosti i v angličtině. Předpokládají, že ne každý umí perfektně německy. Nemusíte se toho proto bát. Výběr komunikačního jazyka je opravdu na vás.
Zkoušky probíhaly samozřejmě v němčině, ale stalo se mi na dvou ústních, že se mě zeptali, jestli ji chci vést v angličtině (toho jsem nevyužila, ale ocenila jsem milý přístup).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Hamburk je nádherné město, kde se najdete, ať už vyžadujete klid nebo ruch. I kdybyste se rozhodli jet na erasmus někam jinam, aspoň ho navštivte. Má neskutečné kouzlo a energii.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
co nejvíc osobních věcí typu fotky, svůj oblíbený hrneček... Pomáhá to zvládat odloučení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemusím až tolik stresovat kvůli výuce v němčině. Nebudu lhát, je to masakr, ale není to tak strašné, abych kvůli tomu šílela tak, jak se to dělo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem získala jedny z nejbližších lidí, které mám. Věděla jsem, že kolem sebe budu mít nějaké známé, ale že se z nich vyklubou tak důležité osoby pro žití? To jsem nečekala.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvládnout odloučení od nejbližších. Najděte si kamarády co nejdříve. Pomáhá to.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universität Hamburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page