top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Špačková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Špačková

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universität Hamburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla skvělá! Ještě před nástupem do školy mají připravený welecome week jak pro prváky, tak pro erasmáky. "Zajetý" studenti novým studentům ukazují kampus, pomáhají při organizaci stmelovacích her, pořádají i prohlídky napříč celým městem. Je to zároveň fajn na seznámení, především pokud ještě nikoho ve městě neznáte. Na online semináře se studenti mohou přihlásit v měsíci před začátkem semestru, kde se vysvětlí jak univerzita funguje, na jaké deadliny si dát pozor, co je třeba udělat v nové zemi (např. přihlásit se na místní cizinecký úřad, zajistit si pojištění, atd.) a mohou i poradit jaké předměty si zapsat, nebo jakou aplikaci si stáhnout.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Doba semestru byla malinko odlišná - začínali jsme v půlce října a končili na konci ledna. Praktické předměty měly zkoušku v rámci poslední hodiny a teoretické klasicky ve zkouškovém, které začínalo v únoru a končilo ke konci března. Letní semestr zde začíná až v dubnu. Zkoušky vypadaly obdobně jako je znám z Prahy. Co se mi hodně líbilo, byl přístup jak vyučujících tak studentů k jednotlivým hodinám. Hodně se pracuje ve skupinkách, přičemž všichni členové se aktivně zapojují, teoretické hodiny jsou hodně vedené k tomu, aby studenti sami přemýšleli a vymýšleli odpovědi na otázky, když je v tom člověk dostatečně aktivní, nemusí se doma tolik šprtat a odnáší si poznatky rovnou z hodin. Praktické sporty co jsem měla byly také hodně o kreativitě a zamýšlením se nad věcma z jiných úhlů pohledu. Tipy a triky jsme si dávali navzájem, protože každý je dobrý na něco jiného. Zrovna jsem i chytla mladé nadšené pedagogy a je znát, když je jejich předmět baví a i oni se chtějí posouvat dál. Neřekla bych, že mají o tolik lepší vybavení, jen se lišíme v tom, jak ho využíváme. A pokud někdo nestíhá v praktickém předmětu, jsou vybookovány hodiny v tělocvičně či v bazénu a student si může ve svém volném čase přijít, vždy je tam starší student, který mu může poradit, a trénovat co potřebuje.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na uviverzitě žije - poud ho chce člověk aktivně vyhledávat. Univerzita má spoustu fakult, které až na pár výjimek sídlí v jednom kampusu. Takže je mnohem jednodušší se potkávat. Jako volitelný předmět jsem si vybrala němčinu, protože jsem studovala v němčině a všichni moji spolužáci byli němci, tak abych ještě více procvičovala. Kromě toho nabízí univerzita další jazyky, vše v rámci školného - nemusí se tedy platit nic navíc. Přes celý semestr aktivní spolek PIASTA, ten stejný který pomáhal se rozkoukat na začátku semestru, dále nabízí neformální konverzace a hry v různých jazycích. Účastnila jsem se tohoto Sprachcafe v němčině mohu jen doporučit. Dozvíte se zajímavosti nejen o Německu, ale také od vašich cizojazyčných kolegů ze všech koutů světa. V kampusu se nachází také studentské kino, spoustu kaváren, knihoven a posezení.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve škole jsem mluvila pouze německy, stačila jim B2. Ale samožřejmě na delší pokecání se spolužáky je lepší mít větší slovní zásobu. Anglicky jsem se bavila s ostatními erasmáky mimo školu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hamburg v zimě není moc turisticky navštěvované místo. Samozřejmě je to rozlehlé město s dominantním přístavem, skrz celé město protéká Labe, ale také je placaté, takže hlavně pozor na cyklisty. Jsou všude. Jinak je ale naprosto bezpečné, pokud nebezpečí sami nevyhledáte. Do proslulé čtvrťi St. Pauli a kolem Hlavního nádraží v noci jen ve skupince. Jinak naprosto klidné město. Jednou z hamburských dominant je jednoznačně Labská filharmonie, kostel St. Michael a turisté také musí navštívit nedělní rybí trh. Moje oblíbené místo ovšem byl Stadtpark, v části parku si připadáte jak v lese, v jiné části se zase nacházíte v udržované zahradě a v jiné je dětské hřiště, minigolf, tenisové kurty, beachvolejbal, fotbalové hřiště a planetárium. Ideální na procházky nebo běhání. Jakmile jen trochu vysvitne sluníčko, všichni němci vylezou ven na procházku a grilovačku. Obzvlášť v neděli.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vždycky jsem měla zato, že v Německu je trochu dráž než v Česku. Už tomu tak není, ceny jsou srovnatelné, něco se samozřejmě liší víc něco míň, ale ve výsledku jsme na tom dost podobně. Pokud ovšem člověk nepotřebuje jíst v restauracích, to se mu v Německu pobyt prodraží. Řekla bych, že co stipendium pokrýt mělo, to pokrylo - ubytování, školné, výdaje na cestu a kapesné na stravování. Záleží jak student hýří s penězi, ale dá se s nimi vyjít.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíce se dá ušetřit na vybavení jídle a pití. Pokud neletíte, můžete si nabalit kufry, vzít si vše potřebné z domova (klidně i toustovač) a tam už si nebudete muset nic dokupovat. Vlastní vaření a nakupování v běžných supermarketech je také velké odlehčení. Anebo kdyby se někomu nechtělo vařit, v kampusu fungují menzy za studentské ceny. Na kolejích se také často rovnou nachází bary, do některých mají dokonce přístup jenom studenti (vyžadují potvrzení, např. kartičku ISIC).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování na koleji, vybírali mi ho náhodně a zrovna to byl nejšťastnější los. Kolej se nacházela 4 minuty od městského parku, měla jsem to 4 zastávky metrem do školy, Lidl byl hned sousední budova a zároveň uprostřed města, takže výborná dostupnost. Pokoj jsem měla sama pro sebe, koupelny se záchodem byly 4 na 11 lidí, nikdy se mi nestalo, že bych na ni musela čekat. A jedna větší kuchyň. Dále je v budově(nebo ve vedlejší) posilovna, tělocvična, bar a kinosál. Jediné co bych vytkla, je wifi, ale každý si může pořídit nebo přivézt vlastní. Marghareta Rothe Haus určitě doporučuju.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Když jsme zaplatili školné a měli jsme pojištění na celou dobu pobytu, škola nám automaticky poslala "lítačku", které platí po celém Německu (výjimkami jsou například vybrané vlaky, ale courákama se člověk do nejbližšího okolí dostane) Hodně jsme procestovali okolní města a jelikož jsme byli hodně na severu, vyrazili jsme i Flixem do Kodaně a švédského Malmö. Trochu jsem doufala, že více využiju místní letiště a když jsou severské státy tak blízko, přece tam něco musí levně letět. Prozradím - neletí. Anebo musíte plánovat déle dopředu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve škole jsem mluvila pouze německy, stačila jim B2. Ale samožřejmě na delší pokecání se spolužáky je lepší mít větší slovní zásobu. Anglicky jsem se bavila s ostatními erasmáky mimo školu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Projevuje se zde sympatická severská mentalita, Univerzita respektuje tradiční učení, ale zároveň jde s dobou, sleduje nejnovější trendy ve všech oblastech. Pro nás Čechy to není obsovský kulturní šok, hodně věcí tu máme stejných nebo fungují stejně. Ideální pro studenty, kteří si chtějí procvičit němčinu, v Hamburku mluví lidé krásně spisovně bez dialektu. Možná bych ale spíše doporučila letní semestr, sice Vánoce v Hamburku byly krásné, ale přijde mi, že v létě toho město může nabídnout ještě víc. Oblíbené jsou lodičky na kanálech a říčkách, pikniky a grilování venku, festivaly a koncerty po parcích, atd.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic speciálního, sami zjistíte jak málo vám stačí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Spoustu informací jsem přehlédla nebo mi prostě unikla v záplavě jiných. Nejdůležitější je si pohlídat termíny a na ostatní věci se můžete zeptat studentů, kteří jsou ve stejné situaci. Spoustu věcí jsem se dozděděla od nich za pochodu a vše se dá vyřešit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem schopná když musím, mluvit a vést hodinu i když to není můj rodný jazyk, ale jazyk mých cvičenců. O to větší nervozita to byla.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prosazovat se mezi rodilými mluvčími.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universität Hamburg

Další zprávy z regionu Německo

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page