top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vendula Cízlerová

Autor(ka):

fakulta:

Vendula

Cízlerová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vendula je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

vendy_cizlerova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vendula

Právnická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Roma Tre University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vendula hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Roma Tre je druhá největší a zároveň nejmladší římská univerzita. Kampus se nachází ve čtvrti Ostiense, kde najdete všechny univerzitní budovy, zároveň ale i spoustu kaváren, respektive italských barů a míst, kde se dá dobře najíst za velmi příznivé ceny. Já jsem studovala na právnické fakultě, která používá dvě budovy. Jednu novější, která je moderně vybavená, nachází se zde i knihovna a poměrně velký prostor pro trávení volného času mezi přednáškami. Druhá budova je sice starší, ale vybavení je i tady naprosto dostačující. Do nejmodernější budovy univerzity jsem se pak podívala jen párkrát při psaní midterm testů, které jsme psali na univerzitních počítačích a právě tady mají na Piazza Telematica několik velkých počítačových učeben.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Z mé zkušenosti mohu říct, že výuka v Římě byla hodně založená na domácí přípravě. Vyučující nám zadávali spoustu četby, o které jsme potom v hodinách diskutovali. Vyučující byli skutečně milí, vstřícní a ohleduplní k tomu, že jsme na Erasmu. Administrativa (až na výjimky) fungovala skoro lépe než ta v Česku, vyučující klidně odpovídali na maily i o víkendu a celý proces ohledně Learning agreement a dalších formalit proběhl také hladce.

Hodiny nebyly rozdělené na semináře a přednášky, obecně platí, že hodiny v Itálii jsou "otevřené" takže tam může přijít kdokoliv, na některých hodinách se stávalo, že nezbyla místa a studenti seděli na zemi, či stáli. Překvapilo mě, že každý předmět jsme měli 3x týdně, takže do školy jsem musela chodit docela často. Zkoušky jsou pak organizovány různou formou - záleží na vyučujícím. Já jsem z každého předmětu měla ústní zkoušku + midterm v průběhu semestru, ale mí spolužáci měli v jiných předmětech například zakončení formou prezentace či eseje.

Roma Tre nabízí některé předměty v angličtině, kam chodí primárně erasmáci, takže do kontaktu s domácími studenty jsem se tolik nedostala. Jeden předmět jsem si však zapsala v rámci programu Global Legal Studies, což je program pro domácí studenty, který je celý v angličtině a tam jsem naopak byla jediná zahraniční studentka mezi samými Italy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Přímo na univerzitě funguje ESN Roma Tre a pak další spolky, o kterých toho ale přiznávám se moc nevím, protože fungují v italštině. Mimo univerzitu pak fungují ještě další erasmácké organizace (Erasmus Roma Association a Erasmus Life Roma), které nabízí velmi bohatý program - party, výlety, city tours, večeře, jam sessions, a mnoho dalších - můžete se spolehnout, že každý den budete mít na výběr z několika aktivit. Také nabízí zdarma různé sportovní aktivity, já chodila třeba na volejbal a jogu - obojí je zdarma, pokud máte ERA kartičku (10 euro/rok).

Pokud jde o nabídku univerzity, ta zahraničním studentům nabízí na jeden semestr zdarma kurz italštiny, toho jsem se účastnila a mohu jedině doporučit. Aktivity které přibližují italskou kulturu pak organizují právě spíše různé spolky, které například pořádají tradiční italské obědy nebo výlety na různé festivaly a oslavy, jako je karneval v Benátkách a podobně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já osobně jsem studovala v angličtině a i veškerá má komunikace s univerzitou probíhala anglicky. Je ale možné studovat i v italštině. Žádný jazykový certifikát vyžadován není, ani anglický ani italský, dle mých zkušeností je ale potřeba angličtina minimálně na úrovni B2, případně italština na stejné úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Řím je překrásné město plné památek, restaurací, parků - každý den je tu zkrátka co vidět. Je to hlavní město Itálie, takže je samozřejmě hodně velké, neskutečně rušné, hlučné a ne právě nejčistší. Rozhodně ale převládají pozitiva, na každém rohu si můžete dát kafe za euro, gelato, cornetto plněné pistáciovým krémem, pizzu, většinu času je krásné počasí.. Asi bych si dovolila použít frázi: "Řím není jen město, Řím je životní styl."
Římské památky asi nemá cenu vyjmenovávat, každého určitě ty nejznámější napadnou hned, mě osobně moc bavilo objevovat nová místa, krásné klidné parky, vyhlídky, skryté kostely a muzea, místa kde se najíst... Nebojím se říct že i po 5 měsících, které jsem tam strávila jsem stále neviděla zdaleka vše! V Římě si opravdu každý najde to svoje, ať už jste milovníci nočního života a party nebo naopak vyhledáváte spíš klidnější způsoby trávení volného času.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 600 euro. Můj nájem byl cca 430 euro (nutno podotknout, že jsem platila jeden z nejnižších při porovnání s mými kamarády), a k tomu jsem každý měsíc zaplatila 35 euro za kartičku na mhd. Ze stipendia mi tedy zbylo nějakých 135 euro na jídlo a další výdaje. Potraviny jsou tady podobně drahé jako v Čechách, něco je dražší, něco naopak levnější. Z mé zkušenosti by vyjít pouze se stipendiem bylo poměrně náročné, ale rozhodně to byla výrazná pomoc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny jsou zhruba stejně drahé jako v Česku. Na výběr máte několik sítí supermarketů, nejlevnější je Todis, tam měli často super slevy a základní potraviny se tam dají pořídit za hubičku. Pokud jde o jídlo, jsou podniky kde se výborně najíte aniž by to vaši peněženku výrazně zabolelo, nejlevnější je ale pochopitelně, pokud si připravíte jídlo doma.

Další tip je: jeďte do Itálie předtím, než vám bude 25. Většina studentských slev pro občany EU končí právě s 25. narozeninami, takže pokud chcete navštěvovat zajímavá místa, památky a podobně, ušetříte spoustu peněz.

Je fajn pořídit si nějakou z kartiček erasmáckých organizací (ESN, ERA, ELR), se kterými se pojí různé slevy a výhody (Flix bus, zvýhodněná menu v restauracích, členství v posilovnách atp.).

Pokud jde o dopravu, MHD v Římě nenabízí žádné studentské slevy, ale určitě se vyplatí kupovat si měsíční jízdenky za 35 euro (zahrnují autobusy, metro, tramvaje i některé vlaky) nebo při delším pobytu roční jízdenku za 250 euro. Na delší cesty se pak určitě vyplatí používat autobusy, nejlevnější bývají Flixbus a Itabus (do Benátek a zpátky jsem dojela za 8 euro), vlaky jsou sice rychlejší, ale výrazně dražší.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bohužel v Římě je velká bytová krize a najít ubytování je extrémně náročné. Doporučuju proto začít s hledáním co nejdříve. Koleje tu nejsou, případně jen soukromé, které jsou většinou drahé. Většina studentů bydlí ve sdílených bytech, někteří si pronajímají celý byt nebo garsonku pro sebe (samozřejmě za vyšší částku). Tady je pár mých tipů:

1) začít s hledáním včas. Tím myslím klidně hned, jak se uchazeč dozví, že byl do Říma nominován.

2) Být připraven slevit ze svých nároků nebo si připlatit - cenově dostupnější bývá ubytování ve vzdálenějších lokalitách, čtvrti kolem univerzity mohou být dražší (klidně 1000€/měsíc/pokoj).

3) Oblíbené vyhledávače: spotahome, idealista, sturent, uniplaces. Znám i studenty, kteří se ubytovali přes airbnb. NEdoporučuji skupiny na Facebooku které se jmenují Erasmus Rome 2024 apod. a jsou převážně v angličtině, jsou plné podvodníků.

4) Na Facebooku naopak doporučuji hledat ve skupinách jako jsou Češi a Slováci v Římě, případně ve skupinách určených pro hledání nájmu, které jsou převážně v italštině. Tam je podvodníků méně.

5) Obecně bych chtěla zdůraznit, že je zde velký problém s podvodníky, vždy požadujte osobní prohlídku, nebo alespoň videohovor, abyste byt viděli. Neplaťte nic předem. Pokud na vás “pronajímatel” naléhá, tvrdí, že má desítky zájemců ale čeká jen na vás apod., je to pravděpodobně podvod. Dobrý způsob je fotografie bytu zadat do vyhledávání google lens apod., čímž se dá zjistit, že byly ukradené z jiné platformy, např. z Bookingu.

6) Osobně jsem našla ubytování ve skupině na Whatsapp, kterou jsme si s ostatními zahraničními studenty sami založili. Ta skupina stále funguje, lidé tam občas hledají spolubydlící.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jsem moc vděčná, že jsem měla možnost cestovat po okolí Říma i po různých vzdálenějších částech Itálie. S kamarády jsme cestovali hlavně na vlastní pěst, protože nám to vyhovovalo lépe než cestování například s ESN nebo jinými spolky. Nejvíc nás vždycky bavilo ochutnávat místní typické speciality a objevovat nová místa.

Malá městečka kolem Říma představují ideální možnost, jak na den nebo na půl dne utéct před ruchem velkoměsta, davům turistů a nasát autentickou atmosféru. Z těchto bych doporučila zejména Tivoli a Braciano. Pokud je pěkné počasí, určitě stojí za návštěvu pláž v Ostii, kam se metrovlakem dostanete za půl hodinky.

Z těch vzdálenějších míst pak musím vyzdvihnout výlet do provincie Bari, kde jsme strávili několik dní a výlet do Benátek, které mě naprosto okouzlily. Za návštěvu určitě stojí i Florencie, Neapol, Perugia nebo Pisa.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já osobně jsem studovala v angličtině a i veškerá má komunikace s univerzitou probíhala anglicky. Je ale možné studovat i v italštině. Žádný jazykový certifikát vyžadován není, ani anglický ani italský, dle mých zkušeností je ale potřeba angličtina minimálně na úrovni B2, případně italština na stejné úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Řím je překrásné město plné kontrastů. Způsob života tady je úplně odlišný od toho, na co jsme zvyklí z domova, a i když je to občas možná náročné, rozhodně to stojí za to. Itálie je úžasná země vyhlášená svým jídlem, historií, kulturou a Erasmus tady je právě ideální příležitost tyto aspekty pořádně poznat. Konkrétně v Římě se vám nikdy nestane, že byste se nudili, a jeho poloha je ideální pro podnikání různých výletů po celé Itálii.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Průvodce s tipy na zajímavá místa, protože dobrých tipů nikdy není dost, láhev na vodu, protože voda z kohoutku je pitná a všude po městě jsou fontánky s pitnou vodou, takže není potřeba kupovat pití v pet lahvích, a krém na opalování a sluneční brýle, protože léto je tu dlouhé. A možná překvapivě také deštník, protože když v Římě prší, tak PRŠÍ (naštěstí se to neděje moc často).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ne všechno, co se píše na webu univerzity odpovídá realitě a může být vážně užitečné spojit se se studenty, kteří na dané univerzitě studovali přede mnou.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V první řadě, jak je občas těžké domluvit se anglicky. Spousta lidí (a to mluvím o lidech v mém věku, kteří studovali nebo už absolvovali vysokou školu) nedokáže v angličtině vést ani základní konverzaci a občas to může být trochu frustrující. A nevím, jestli překvapilo je správné slovo, ale všechna ta videa na téma "Neobjednávejte si capuccino v Itálii po 12. hodině" jsou natočena podle skutečných událostí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Popravdě zvyknout si na ten všudypřítomný chaos, ruch a množství lidí a taky na ne moc dobře fungující mhd. Autobusy, metro i tramvaje bývají často přeplněné, stejně tak i ulice (čím více v centru, tím hůř). Pravidla silničního provozu tady moc nefungují a červená na semaforu rozhodně není zeď. Nenechte se ale odradit, po pár týdnech si zvyknete a budete to brát jako součást autentického zážitku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Roma Tre University

Další zprávy z regionu Itálie

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page