top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Záhejská

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Záhejská

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

_lenniiz

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Roma Tre University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Právnická fakulta v Římě je fakt moderní, v areálu má i bufík a v rádiu 20 metrů se nacházejí další dvě kavárny a menza. No prostě sen. Na fakultě je i knihovna, ale do té jsem žel nezavítala :-).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Obecně tam byla výuka intenzivnější než na pražské fakultě, každý předmět jsem měla třikrát týdně po 120 minutách. Na druhou stranu ale nemají rozdělené přednášky a semináře, takže to byl takový mišung. Já ale měla zapsané předměty spíš přednáškového typu. Zkoušky jsou tam obecně většinou ústní stejně jako u nás, ale když si člověk dá trošku práce, najde i předměty s písemným zakončením (jsem toho zářným příkladem). U jednoho předmětu se mi ale stalo, že závěrečná písemná zkouška byla prakticky z úplně jiného předmětu než z toho, na který jsem chodila, ale tahle nepředvídatelnost k Itálii holt patří. Aspoň byla bžunda :-)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí pro erasmáky kurzy italštiny, za jejichž splnění dostanete 4 kredity, což je bombastický. Úroveň kurzu je každému přidělena na základě výsledků rozřazovacího online testu a následného krátkého online pohovoru. Co se týče volnočasových aktivit, nepořádá je přímo univerzita, ale místní ESN organizace. A je jich randál, člověk fakt nemá čas se nudit!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Roma Tre nepožaduje žádnou předchozí znalost italštiny, mimo centrum se ale v Římě člověk anglicky domluví horko těžko. Mezi ostatními erasmáky jsme tedy mluvili anglicky a v restauracích nebo na podobných místech italsky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Řím je prostě láska. Je tam hroooozně moc turistů a dost kravál (když někdo zrovna neřve, tak troubí), ale ta atmosféra, jídlo a památky vám to všechno vynahradí. A když jde člověk k Trevi fontáně kolem čtvrté ráno, tak je tam skoro sám!
Pozor ale na MHD, ta si v Římě dělá, co chce. Pro autobusy a tramvaje neexistují jízdní řády, takže člověk jde prostě náhodně na zastávku a něco eventuálně v řádech desítek minut většinou přijede. Metro je ale trochu spolehlivější :-).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dostávala jsem stipendium 600 euro na měsíc, přičemž za pokoj jsem platila 500 euro a za "lítačku" 35 euro měsíčně. Řím není úplně nejlevnější město, takže by člověk měl mít trošku našetřeno. Nicméně těstoviny a sugo jsou tam v supermarketech ve slevě doslova KAŽDÝ DEN, takže není čeho se bát :-).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
KUPOVAT TĚSTOVINY A SUGO - viz výše. Nakupovat zásadně v Todis - Carrefour jen pro zvláštní příležitosti, popř. pouze v sekci "brzy projde" - tam jsem byla pečená vařená.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v samostatném pokoji v bytě, který jsem sdílela se dvěma studentkami ze Švédska a Turecka, a bylo to fakt supr. Nenapadá mě snad žádná nevýhoda (snad kromě ceny). Roma Tre ale nemá koleje (nebo mě na ně aspoň nikdo neupozornil), takže jsem měla na výběr byt nebo pláž ve spacáku.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se cestovat, co mi to jen finance dovolily. Z Říma naštěstí jedou vlaky takřka do celé Itálie, takže jsem navštívila Neapol, Pompeje, Tivoli, Florencii, Benátky a Veronu. Po zkouškách jsme pak s holkama letěly na osm dní na Sicílii, kterou jsme procestovaly autem. Pokud máte rádi spíše čisté a distingované prostředí, kde organizace jakž takž existuje, doporučuji k objevování sever Itálie. Pokud máte rádi chaos, hluk a syrovou Itošku (jako já), doporučuji cokoli od Říma na jih :-).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Roma Tre nepožaduje žádnou předchozí znalost italštiny, mimo centrum se ale v Římě člověk anglicky domluví horko těžko. Mezi ostatními erasmáky jsme tedy mluvili anglicky a v restauracích nebo na podobných místech italsky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože Itálie je jiný svět. Často chaotičtější, ale zato barevnější, veselejší a přátelštější. A z Říma je to jen 30 minut MHD na pláž!!!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
oblečení na zimu. První dva měsíce jsem myslela, že umrznu. Topení v Itálii prakticky nefunguje a překvapivě tam není celý rok 35°C, jak jsem se naivně domnívala.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
TAM MŮŽE BÝT FAKT ZIMA :-D. A že se nemám čeho bát!
Nejvíc mě překvapilo, že...
všichni znají Prahu, ale nikdo nezná Českou republiku.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
získat předpis na antibiotika. Loooong story.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Roma Tre University

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page