top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Václav Muller

Autor(ka):

fakulta:

Václav

Muller

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Václav je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Václav

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lleida

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Václav hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Po příjezdu vše velmi zmatené, zejména administrativa. Přestože jsem měl pocit že vše je naplánované. Respektive stejný chaos jako v ČR. Nicméně bylo to vynahrazeno opravdu dobrým přístupem školního personálu. Fakulta INEFC v LLeidě je malý komplex starších budov, na druhou stranu velice udržovaný takže působí docela moderně. Vybavení sportovišť slušné přímo v areálu včetně bazénu, pouze atletický stadion se snad ani nedal nazvat stadionem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Liší se výrazně. Zejména přístup personálu a učitelů je mnohem lidštější, všichni se snaží vyjít vstříc. Jistě to bude dáno i mentalitou Španělů. Výuku u nás bych až na vyjímky označil za kvalitnější, ale i náročnější.
Překvapilo mě, že ke stážistům bylo ve většině předmětů přistupováno stejně jako k ostatním studentům. Byli na nás kladeny stejné požadavky a museli jsme plnit bez úlev stejné úkoly jako ostatní studenti. Zrovna tak jsme byli hodnoceni
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nic takového jsem nevyhledával. Snažil jsem tvořit si program a cestovat sám. Nicméně nabídky na pořádané výlety e-mailem chodily. Sám jsem měl zapsáno mnoho outdoorových kurzů v rámci výuky, což bylo pro mě dostatečné.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Toto byl trochu problém. Polovina z kantorů a mnoho spolužáků vůbec nemluvila anglicky. Výuka probíhala pouze v katalánštině, takže španělština se dala využít pouze při osobním rozhovoru. Španělsky samozřejmě všichni rozumí, ale baví se katalánsky. Nicméně komunikoval jsem v angličtině. Podle toho jsem vybíral univerzitu, neboť v požadavcích na přijetí postačovala angličtina.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lleida, historické město s počtem obyvatel 140t. Působilo moderně, ale i historicky. Svou rozlohou je příjemné a na poznání architektury tak postačí jednodenní procházka. Fakulta leží cca 3km za městem, město jsme navštěvoval pouze na hodiny Španělštiny, jinak trávil čas mimo. Svou polohou je ideální pro výlety do okolních hor a kopců.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud má student poznat zemi a třeba se ještě bavit, tak se stipendiem rozhodně vyjít nelze. 1/2 až 2/3 výdajů stojí ubytování. Studentovi tak ze stipendia zbývá cca 7-7euro/den a to nepočítám nutné výdaje na dopravu, literaturu, popřípadě nějaký placený školní kurz. Kromě bydlení je ovšem Španělsko levnější zemí než ČR. Stravovat se čerstvým ovocem, zeleninou, nebo třeba rybami je tam radost.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze samozřejmě nechozením do hospod, restaurací a zejména pak na ubytování.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve Španělsku je obecně tolerované kempování na divoko. Tudíž jsem vyrazil obytňákem a až na vyjímky půl roku strávil ve voze. Zejména to dává příležitost kdykoliv někam vyrazit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně, to byl jeden z hlavních důvodů výjezdu. Pohyboval jsem se pouze po katalánských zemích. Zážitků je mnoho i z cesty zpět. Obecně doporučuji velkou opatrnost v Barceloně a nejbližším okolí, kde se dost krade.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Toto byl trochu problém. Polovina z kantorů a mnoho spolužáků vůbec nemluvila anglicky. Výuka probíhala pouze v katalánštině, takže španělština se dala využít pouze při osobním rozhovoru. Španělsky samozřejmě všichni rozumí, ale baví se katalánsky. Nicméně komunikoval jsem v angličtině. Podle toho jsem vybíral univerzitu, neboť v požadavcích na přijetí postačovala angličtina.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Má studijní specializace je Trenér sportovního lezení. Lleida leží na dostah nejlepších lezeckých oblastí atraktivních zejména v prvních 4 měsících roku, tzn. vhodné pro letní semestr. Pokud by někdo měl stejný zájem a přístup, tak bych toto místo doporučoval. Jinak asi ne.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Mě nic nechybělo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že na předměty na které jsem se přihlásil ke studiu před odjezdem se vlastně nedostanu, že ty které jsem si vybral pro jazykovou nenáročnost kde postačí angličtina budou vyučovány pouze v katalánštině a že rozvrh hodin s kterým jsem počítal tak úplně neplatí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že jsem to jakožto zahraniční studenti neměli lehčí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Občas se domluvit a vybrat nové předměty za ty do kterých mě nezapsali, tak aby to kreditově a časově zapadalo

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lleida

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page