top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adriana Jirčáková

Autor(ka):

fakulta:

Adriana

Jirčáková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adriana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adriana

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lleida

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adriana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní fakulta i nemocnice, během praktik i stáží jsme měli možnost vyzkoušet si věci, ke kterým by nás v Čechách nikdo nepustil - např. operace s robotem da Vinci.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka předmětů probíhá od rána až do večera, studenti stráví ve škole podstatně víc času než my v Čechách, účast na většině hodin však není povinná. Na rozdíl od nás mají podstatně méně praktik. Stáže v nemocnicích neprobíhaly v průběhu celého semestru, do nemocnice jsme chodili pouze v průběhu dvou týdnů, cca na půl dne. Učitelé byli velmi milí a vždy se nám snažili pomoct, administrativa byla složitější, většina lidí nemluvila anglicky, tudíž bylo občas velmi náročné se dorozumět. Výuka probíhala většinu času v katalánštině, zbytek ve španělštině.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
První dva týdny pobytu pro nás univerzita pořádala různé akce pro seznámení se s městem a kulturou, po zbytek pobytu proběhly asi 2 jednodenní exkurze. Na fakultě medicíny jsem o žádném studentském spolku neslyšela. V průběhu semestru jsme měli možnost účastnit se jazykového kurzu jak ze španělštiny, tak z katalánštiny, kurzy ovšem často kolidovaly s výukou na fakultě.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většina lidí ve Španělsku s námi nebyla schopná, popř. ochotná mluvit v angličtině. Většinu věcí (škola, bydlení,...) jsme vyřizovali ve španělštině, dalším jazykem je katalánština, ve které probíhala většina výuky. Na počátku studijního pobytu jsme měli 2 týdenní kurz katalánštiny, který nám pomohl naučit se alespoň základy jazyka.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lleida je poměrně malé město, dalo se všude pohodlně dostat pěšky. Městem protéká řeka, okolo které vede dlouhá cesta vhodná např. na běhání nebo procházky. Za městem se nachází pěkný park. Ve městě jsou historické památky, mnoho barů, restaurací, obchodů, fitness centra, co mi ovšem chybělo, byl bazén, který by se v teplých měsících rozhodně hodil. V samotné Lleidě se toho nedá moc dělat, ale je ideální na výjezdy do okolních měst, popř. do dalších částí Španělska, např. do Barcelony, Zaragozy, Madridu, Valencia.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud si člověk najde levné bydlení, stipendium bohatě vystačí na všechny náklady spojené s ubytováním i jídlem. V rámci studia jsem nepotřebovala utrácet peníze za dopravu, po městě se dalo všude dojít pěšky. Španělsko je dražší než ČR, na druhou stranu věci jako např. ovoce a zelenina jsou tam podstatně levnější a lepší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V rámci ušetření peněz bych doporučila najít si k pronájmu pokoj ve sdíleném bytě, který vyjde podstatně levněji než ubytování na koleji. Také se dá dobře ušetřit na jídle, pokud si člověk vaří. Na nákup byla nejlepší a nejlevnější Mercadona, kde se dala sehnat většina věcí, které člověk potřeboval.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě. Mělo to své klady i zápory, spolubydlící nebyli moc čistotní a občas dost hluční, na druhou stranu tato varianta byla podstatně levnější než bydlet na koleji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V průběhu semestru se dalo cestovat docela hodně. Doporučila bych procestovat okolní města, podívat se do hor, také je jednoduché dostat se z Barcelony např. na Mallorcu nebo na Kanárské ostrovy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většina lidí ve Španělsku s námi nebyla schopná, popř. ochotná mluvit v angličtině. Většinu věcí (škola, bydlení,...) jsme vyřizovali ve španělštině, dalším jazykem je katalánština, ve které probíhala většina výuky. Na počátku studijního pobytu jsme měli 2 týdenní kurz katalánštiny, který nám pomohl naučit se alespoň základy jazyka.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Medicína na lepší úrovni, stáž s doktorem jeden na jednoho, skvělé jídlo, dobré místo na cestování. Hodně party město.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dostatečně teplé věci na zimu, protože ve Španělsku umí být velká zima i dostatečně letní věci na léto, protože ve Španělsku umí být i velké teplo. Dobré sluneční brýle jsou k nezaplacení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Byrokracie.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lleida

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page