top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Klára Tauchmanová

Autor(ka):

fakulta:

Klára

Tauchmanová

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Klára

Matematicko-fyzikální fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eindhoven University of Technology

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Klára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní univerzita poskytující obrovské množství míst ke studiu a také spoustu meetingových místností (které se využívají zejména při práci na projektech). V kampusu univerzity se nacházejí různé kavárny, kino a jeden malý supermarket. Bohužel ale nemají žádnou menzu, jediná možnost obědů jsou polévky a čerstvé sendviče.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Místo semestrů mají čtvrtletí (tzv. kvartály), takže je vždy 8 týdnů kvartálu a následně 2 týdny zkouškového období. Všechny zkoušky jsou písemné a na místo domácích úkolů převládají skupinové projekty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Každá fakulta má vlastní spolek, který pořádá spoustu různých aktivit. Pak také existuje spolek international studentů, hudební spolek, spolek deskových her a spousta dalších. V kampusu univerzity se také nachází sportovní centrum, které je dotované fakultou, a které nabízí obrovské množství sportovních aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni velice dobře ovládají angličtinu, takže není problém se domluvit. Jak výuka ve škole, tak i lekce ve sportovním centru probíhají v angličtině. Při nákupech na vás většinou začnou mluvit nizozemsky, ale okamžitě přepnou do angličtiny, když si řeknete.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Eindhoven je původně industriální město, které za svůj rozvoj vděčí firmě Philips. Přesto tu ale mají velké množství zeleně a různých parků. V centru města se pak nachází ulice se spoustou barů. A mají skvělou infrastrukturu pro kola.

Mou asi nejoblíbenější částí města je Strip-S, kde mají nejlepší zmrzlinu ve městě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Nizozemsku je obecně velký nedostatek ubytování pro studenty, takže jsou ceny ubytování opravdu vysoké. Mně osobně stipendium nepokrylo ani celou cenu ubytování. Jinak ceny potravin v supermarketech jsou podobné jako u nás. Restaurace jsou však výrazně dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si jídla vařit a nechodit do restaurací či fastfoodů. Ušetřit na ubytování není v podstatě moc možné, protože nakonec budete rádi, že vůbec nějaké ubytování najdete.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej v kampusu školy měla naprosto ideální lokaci a její cena byla srovnatelná s cenami kolejí v ostatních částech města. Ve sportovním centru jsem byla za 5 minut od toho, co jsem vyšla z pokoje. Koleje byly moderní a dobře vybavené.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na cestování po Nizozemsku (a případně i do sousedících států) jsou ideální vlaky, na které je ale potřeba si zařídit OV-chipkaart s fotkou. S touto kartou je následně možné si koupit předplatné, díky kterému můžete například cestovat o víkendu zadarmo. Na cesty do sousedních států jsem pak také využívala Flixbus. V Eindhovenu je také malé letiště, na kterém létají různé nízkonákladovky (Ryanair, Wizz), takže je možné sehnat levné letenky do jiných zemí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni velice dobře ovládají angličtinu, takže není problém se domluvit. Jak výuka ve škole, tak i lekce ve sportovním centru probíhají v angličtině. Při nákupech na vás většinou začnou mluvit nizozemsky, ale okamžitě přepnou do angličtiny, když si řeknete.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Eindhoven má skvělou lokaci pro cestování po Evropě a to jak po Nizozemsku, tak i po sousedních (či nesousedních) státech. Také se zde nachází obrovské množství studentů, takže je pořád co dělat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bude taková problém sehnat ubytování
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni umí fakt dobře anglicky
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Sehnat ubytování

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Eindhoven University of Technology

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page