top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Alžběta Mrkvová

Autor(ka):

fakulta:

Alžběta

Mrkvová

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Alžběta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Alžběta

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eindhoven University of Technology

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Alžběta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TU/e je univerzita velice mladá, založená v roce 1956. Leží v centru Eindhoven, kousek od nádraží. Je to celý kampus plný krásných moderních budov. Mezi nimi se také pořádá spousta akcí během semestru. Ve škole je hezká knihovna, kam se chodí studenti učit. Je v ní pár počítačů, jinak se ale předpokládá, že každý student má svůj vlastní notebook, který mnohdy potřebuje u zkoušky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělen na dva bloky: 8 týdnů přednášek a cvičení, pak asi 2 týdny zkoušek. Termíny zkoušek jsou předem dané pro všechny a bývá možnost opakovat zkoušku později (např. z letního semestru v létě).

Skoro každý předmět vyžaduje rozdělení studentů do týmů (3-5 lidí). V nich se pak řeší úkoly za body v semestru. Zkouška je samostatná. Body se pak sčítají na konečnou známku.

Známkování je také jiné. Stupnice je 1 až 10, kdy 10 je nejlepší možná známka a 5.5 je hranice úspěšnosti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na TU/e si snad každý najde nějaký studentský spolek. Přidala jsem se do ESMG Quadrivium, hudební asociaci, kde je studentský sbor, orchestr a několik dalších hudebních celků. Členství v asociaci se platí (např. půl roku ve sboru stálo ~50 euro).
Na kampusu je také sportovní centrum s různými lekcemi, atd. (členství se samozřejmě také platí).

Různé spolky pořádají různé akce. Například jednou za pár měsíců je Potluck, kde si studenti z různých krajů světa mohou postavit stánek, uvařit své proslulé pokrmy, a seznámit ostatní se svými zvyky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni v Nizozemí hovoří skvěle anglicky. Výuka v TU/e přešla před pár lety také do angličtiny. Byla požadována úroveň angličtiny C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Eindhoven je velice klidné. Je také velice mladé a moderní - pro historické budovy se budete muset podívat jinam. Je zde několik muzeí, pár parků, krásné kostely. A po městě najdete mnoho různých soch. Pro fanoušky fotbalu je zde Philips Stadion. Doporučuji navštívit kostel svaté Kateřiny, kde jsou nádherné vitráže.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny potravin jsou srovnatelné s Českem. Služby jsou ale o dost dražší. Peníze ze stipendia jsem využívala na jídlo a nezbytné výdaje, včetně dopravy. Na zaplacení ubytování to ale nestačí - v Eindhoven je to dost drahé a špatně se hledá místo k bydlení!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si pořídit členské karty do obchodů. Každý týden např. bývají nějaké potraviny v akci a dá se trošku ušetřit. Nejlevnější obchody s potravinami jsou Lidl a Aldi, pak Albert Heijn a Jumbo. Pro různé věci je pak Action (např. držák na mobil na kolo).
Jinak je určitě výhodné si nosit vlastní oběd, protože na kampusu jsou obědy docela drahé.

Pro cestování po městě je nejlepší mít kolo. Kola se dají koupit na místě nebo pronajmout - např. Swapfiets. Pokud chcete jezdit vlakem nebo autobusem, vyplatí se pořídit si osobní OV-chipkaart. Na ni si pak můžete koupit za pár euro nějaké měsíční předplatné a jezdit levněji (např. během non-peak hours cestovat s 40% slevou). Nebo si na kartu můžete aspoň nabít nějaké peníze a ně cestovat. Autobusy jsou ceněné od minuty a desetiminutová cesta může stát víc než 1,5 eura. Vlaky jsou hodně drahé a jezdí se za jednotnou cenu okolo 21 eur za cestu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Je dobré začít hledat ubytování brzy. Poptávka je v Eindhoven vysoká. Je zde mnoho společností, co nabízí ubytování, ale někdy po vás chtějí, abyste zadali i svůj plat a na základě toho pak nejspíše vybírají, kdo byt dostane. Dejte si pozor na placení předem bez prohlídky bytu. Není vůbec zajištěné, že vám univerzita něco přiřadí!!!

Měla jsem štěstí a získala jsem ubytování právě přes univerzitu u společnosti Vestide. Dva týdny jsem ale musela bydlet v hotelech, než jsem se tam mohla nastěhovat. Byl to byteček pro čtyři studenty se společnou kuchyní, koupelnou, pračkou a vysavačem. Dostali jsme tam vlastní peřiny a nádobí, které jsme pak museli z bytu odstranit (jinak se platí za úklid). Byla jsem tam spokojená.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byli jsme s kamarády v Rotterdamu. Je tam skvělá zastřešená tržnice, naproti ní žluté krychlové domy a několik muzeí o cestování na moři.
Na jaře se určitě zajděte podívat do Keukenhofu na květiny. Je to obrovský park plný květů a turistů.
Jinak jsem si zajela do vedlejší Belgie, do Brug a Gentu. Jsou to velice malebná městečka.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni v Nizozemí hovoří skvěle anglicky. Výuka v TU/e přešla před pár lety také do angličtiny. Byla požadována úroveň angličtiny C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nizozemí je malá země a kamkoli se dostanete do pár hodin cesty vlakem, je to kousek i do Belgie a Německa. Eindhoven je super město. Mají tu skvělé sladkosti a sandwiche :). A domluvíte se tu bez problémů. Možná vám ani nebude dělat moc problém psaná holandština, protože je to takový mix angličtiny a němčiny.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku na kolo nebo nepromokavou bundu. Neprší moc často, ale někdy tu bývají přeháňky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
stačí chodit jen s debetní kartou. Skoro nikde neberou cash ani kreditky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
největší problém ráno bude najít parkovací místo na kolo. A pak ho zase najít.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít ubytování. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jestli vůbec vyjet, protože jsem neměla kde bydlet.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Eindhoven University of Technology

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page