top of page
Autor(ka):
Ludvík Jüthner
Autor(ka):
fakulta:
Ludvík
Jüthner
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Ludvík je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Ludvík
Přírodovědecká fakulta
2021/2022
University of Neuchatel
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Ludvík hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita ve městě Neuchâtel uhrane už svou polohou v srdci Švýcarska, u jezera Neuchâtel. Město bych navíc přirovnal spíše k jedné velké studentské komunitě, vhledem k rozloze města a velkému počtu studentů. Od historické hlavní budovy univerzity skoro u pláže se rozléhají kolem moderní nové budovy jednotlivých fakult. Faculty of science se rozprostírá na kopci, s výhledem na historickou část města a na jezero s Alpami v pozadí. Jedná se o nejmodernější fakultu, ať už architekturou, vybavením v laboratořích nebo do terénu. Péče o studenty, zejména o ty zahraniční, byla jak ze strany sekretariátu fakulty, tak ze strany učitelů, výjimečná. Zejména přátelský a vstřícný přístup všech učitelů a spolužáků ve mě vyvolal pocit sounáležitosti s touto institucí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr je poměrně odlišný od semestru na UK. Jednotlivé předměty jsou v první půlce semestru časově nataženy (týdně třeba i pětihodinová výuka u jednoho předmětu), avšak končí v polovině listopadu a student má čas připravit se na uzávěru předmětu. Zkouškové probíhá ve 3 týdnech, od poloviny ledna. Pokud máte náhodou nějaký předmět se zkouškou na konci, máte jen jeden pokus. Výsledky všech vašich předmětů fakulta zobrazí v jeden den na konci semestru.
U valné většiny předmětů bylo podmínkou splnění napsat esej (v průměru tři eseje za semestr), což je dosti neobvyklé pro studenta přírodovědecké fakulty, kde se student setká zejména s testy a ústními zkouškami. Pro lepší práci s odbornými články jsme také měli semináře, kde jsme vybrané odborné články prezentovali. Podle mě byla výuka zaměřena hodně do praxe, schopnosti mluvit a vyjádřit se psanou formou a přijde mi to daleko lepší, než se učit hromadu teoretických věcí na jednu zkoušku na konci semestru. Příležitostí diskutovat s učiteli totiž bylo mnoho během semestru.
Přístup učitelů je také poměrně odlišný. Učitelé jsou vstřícní, přátelští, dokáží podat konstruktivní vazbu bez zbytečných emocí. Moc studentů ze světa na tuto fakultu nejezdí, mají tu spíše výměnné studenty v rámci švýcarských univerzit. Proto jako zahraniční studenti budete trochu (zejména pokud nemluvíte francouzsky) středem zájmu. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě funguje studentská organizace ESN, která zahraničním studentům ze všech fakult zprostředkovává různé programy. Mimo prohlídky města Neuchâtel se můžete zúčastnit také výletů do okolí do přírody nebo do velkých měst Švýcarska. Organizace nabízí také různé sportovní programy (sportovní střediska univerzity jsou hned u jezera a mají velký rozsah možných aktivit), mezinárodní večeře nebo večerní posezení u drinku.
Možnost vzít si volitelnou francouzštinu Vás hodně seznámí s ostatními výměnnými studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Výuka mého vybraného oboru byla v angličtině, s mezinárodními studenty vedete také hovory v angličtině, avšak je dobré si vzít volitelnou francouzštinu nebo se připravit doma, protože tato oblast je frankofonní a pro Švýcary je to příjemnější.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je menší (zhruba 32 000 obyvatel), ale díky velké studentské komunitě poměrně živé. Zajímavé je určitě historické centrum města - hrad, náměstí, kašny. V okolí je spousta zajímavých výletů do přírody, ať už na vinice za jezerem, park Jura, Chaumont nebo Mont Racine. Za mě jednoznačně v teplém počasí bylo nejoblíbenější místo jezero - pokud jste otužilí, koupání je zde možné až do října.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mimo stipendium z vaší univerzity poskytuje hostitelská univerzita také své stipendium ve výší 2400 franků. Díky tomu, že jsem měl možnost bydlet zadarmo u známých v Ženevě a platil místo bydlení pouze za vlak, jsem se nemusel tolik uskromnit, avšak samozřejmě Švýcarsko je dražší a je třeba myslet také na nějakou vlastní menší finanční rezervu. Sami uvidíte, že pokud tam jsou zahraniční studenti, bývají hlavně ze států jako je Německo, Belgie nebo UK.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Doporučuji vybrat si ze studentských bydlení to levnější - pokoj budete mít jen pro sebe stejně jako v těch dražších a švýcarské studentské bydlení je o mnoho dál, co se moderního vybavení týče, než v Česku. V ostatních bydleních si připlácíte v podstatě jen za vlastní sprchu a záchod, přitom studentské bydlení je ve formě bytů, kde jsou 4 pokoje (tedy maximálně 4 studenti na bytě) se dvěma koupelnami.
Nákupy bych doporučil uskutečnit v obchodech, jako je Lidl nebo Denner. Samozřejmě máte možnost najít si brigádu ve městě, avšak vhledem k vytíženosti díky škole přes semestr a požadavkům francouzštiny bych doporučil spíše si Mobilitu užít.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v Ženevě u známých a proto mohu doporučit pouze bydlení od ostatních studentů (psal jsem již výše).
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do země jsem přicestoval autem, do školy z Ženevy cestoval pak vlakem. Obecně vlaky ve Švýcarsku jsou na vysoké úrovni a tento styl dopravy využívá většina Švýcarů kvůli neustále ucpaným silnicím.
Na vlak si můžete udělat půlroční kartu YOUTH 25 a jezdit s ní od vlaků přes zubačky na vrcholky hor, platí totiž na veškerou veřejnou dopravu ve Švýcarsku. Pokud ale bydlíte přímo ve městě univerzity, je lepší si místo karty hlídat akční jízdenky do vybraných míst v zemi. Ve městě totiž všude dojdete komfortně pěšky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka mého vybraného oboru byla v angličtině, s mezinárodními studenty vedete také hovory v angličtině, avšak je dobré si vzít volitelnou francouzštinu nebo se připravit doma, protože tato oblast je frankofonní a pro Švýcary je to příjemnější.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Švýcarsko se obecně charakterizuje dobrým vzdělávacím systémem a myslím, že pro českého studenta je dobré vidět možnosti, které by časem mohli přijít i na naše tuzemské univerzity.
Mimo to milovníci přírody si zde přijdou na své - od jezer, kde vidíte pomalu až na dno, po přírodní rezervace původních lesů a rašelinišť, po pro turisty perfektně připravené výlety na vrcholky hor.
Navíc do Česka to není zas taková dálka, kdyby zde byla nutnost odcestovat na otočku domu.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Věci na výlety do hor.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dostanu i finance ze zahraniční univerzity, kdy dostanu peníze ze své univerzity, jaké formuláře jsou důležité po příjezdu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Švýcaři jsou milí a mají rádi Čechy.
Studium nebylo zas tak obtížné, jak vás může strašit okolí (stačí se tomu pouze věnovat během semestru a jejich systém vás k tomu donutí).
Francouzština je poměrně používaný jazyk v mezinárodních institucích a naučit se ho (ač je to pro Čechy obtížnější díky velkým odlišnostem) je výhodou.
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřídit samotný výjezd. Bohužel díky tomu, že skoro nikdo z přírodovědecké fakulty do Švýcarska nejezdí a ve fakultní kanceláři tak nikdo pořádně nevěděl, jak například vyřešit peníze, mi přišlo vyřizování zmatečné a stipendium přišlo až během pobytu.
Neustálé shánění podpisů školitele a garanta kvůli změnám ve studijním plánu na zahraniční univerzitu.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
3
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Neuchatel
Další zprávy z regionu Švýcarsko
bottom of page