top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Prokop Hanžl

Autor(ka):

fakulta:

Prokop

Hanžl

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Prokop je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

ashinmyeyes

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Prokop

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Basel

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Prokop hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla velmi moderně vybavená; každá učebna měla televizi, projektor, či interaktivní tabuli. Prostory byly příjemné, knihovna neuvěřitelně rozsáhlá a byla spousta různých míst na učení.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup učitelů i administrativy byl velmi profesionální, po celý semestr jsem všude věděl, na čem jsem. Studium jinak probíhalo celkem podobně, pouze zápočtové předměty měly často zkoušku už v posledních dvou týdnech semestru (před Vánoci). Zahraničních studentů si univerzita váží a dobře se o ně stará, mně hned nabídli, že bych mohl učit kurz češtiny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Zahraničním studentům univerzita uhradí jeden kurz němčiny v jejich jazykovém centru (běžně stojí okolo 260CHF). Studentských spolků funguje několik, fantasticky funguje i ESN Basel, které nabízí spoustu zajímavých aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S místními studenty jsem komunikoval převážně ve švýcarské němčině. Chodil jsem ale na přednášky nejen v němčině, ale i v angličtině a ve francouzštině. Universität Basel žádné zvláštní požadavky nemá, pouze úroveň B1+ v němčině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Basilej je velmi rozmanité město, ve kterém se pořád něco děje. Je na hranicích s Německem a Francií a pohybuje se v ní spousta cizinců. Je velmi malebná a vždy je tam co dělat. Na svou velikost (aglomerace má kolem 800.000 obyvatel) je velmi klidná a člověk se v ní cítí uvolněně. Zároveň je jako většina švýcarských měst velmi čistá a dokonale bezpečná (i uprostřed noci).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít dobře, pokud jste ochotni trochu šetřit. Jelikož jsem nakupoval velká balení a často i ve slevách a v drtivé většině případů si vařil sám (i menza se prodraží!), byl jsem schopen si každý měsíc i něco málo ušetřit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Od nákupů potravin ve Švýcarsku bych vás odrazoval, doporučuji sednout na tramvaj a dojet si do Německa. Na levné maso můžete zapomenout. Rozhodně se nepojišťujte ve Švýcarsku, nechte si uznat pojištění české. Nechoďte do restaurací, vynechte i fast food (ten je neuvěřitelně drahý!!) i menzu (uvaříte si za desetinu ceny jídla). Nakupujte ve slevách a vařte si na několik dní dopředu. Funguje i veřejná lednička Foodsharing (stačí vygooglit Foodsharing Basel). Pokud máte chuť na sladké, doporučuji Äss-Bar – prodávají včerejší pečivo z cukráren a pekáren po celé Basileji za atraktivní ceny. Když už ve Švýcarsku nakupovat budete, nebojte se discounterů jako Lidl nebo Denner.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem s WoVe v takové malé koleji (12 pokojů, 4 koupelny, 1 kuchyň, uklízecí služba ve společných prostorách 2krát týdně). Zařizují však i pokoje v normálních bytech (třeba 3-5 lidí). Jsou celkem profesionální a když začnete jednat včas, získáte pokoj i v centru Basileje za rozumný peníz. Hodí se zejména pro zahraniční studenty – pokoje si nemusíte přijít prohlédnout osobně předem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, skoro celý leden jsem strávil na cestách s měsíčním GA za 300CHF, najezdil jsem na švýcarských železnicích asi 4000km. Všechny turistické destinace jsou super. Jinak je určitě nutností Halbtax-Abo (které vám Uni Basel proplatí!!).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S místními studenty jsem komunikoval převážně ve švýcarské němčině. Chodil jsem ale na přednášky nejen v němčině, ale i v angličtině a ve francouzštině. Universität Basel žádné zvláštní požadavky nemá, pouze úroveň B1+ v němčině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ve Švývarsku jsem již nějaký čas strávil v hostitelské rodině na gymnáziu, je to pro mě takový druhý domov a chtěl jsem se tam vrátit. Basilej je také krásné město, které má, co nabídnout, po všech stránkách.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Basel

Další zprávy z regionu Švýcarsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page