top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Bauerová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Bauerová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sheffield Hallam University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nejdůležitější je asi zmínit, že Sheffield Hallam uni je rozdělená do dvou kampusů - City Campus a Collegiate Campus. City C. je situován v centru Sheffieldu a je tedy blíže většině ubytováním nabízených univerzitou. Pokud budete mít přednášky ve více "medicínských oborech", jako je zdravotnictví, psychologie, sociologie ap., budete docházet do o něco vzdálenějšího Collegiate C., který je cca 30 minut pěšky z centra. My měli možnost využívat zdarma univerzitní shuttle bus, který každou hodinu jezdil mezi kampusy - dopravní řád si lze vyzvednout na recepci. Případně pak lze využít veřejnou městskou dopravu - se studentskou kartou vyjde jedna cesta na 1£. Já třeba chodila většinou pěšky, když zrovna nepršelo :)
Já většinu času trávila v Collegiate C., který je v přírodě a obecně takový více "britský" (aka "Hogwards vibes"), ale oba kampusy mají moderní vybavení se spoustu možnostmi, kam si zalézt, poobědvat a učit se. K dispozici mají i PC místnosti, knihovnu či posilovnu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
(Byla jsem na studijním pobytu v zimním semestru.)
V Anglii mají tu organizaci trochu jinak - obecně mají méně předmětů na semestr, ale za to časově náročnějších. Já měla například 3 předměty na semestr a každý za 10 kreditů (ECTS). Mají to také více praktické - předměty se skládají z přednášek, seminářů a workshopů. Přednášky jsou obvykle kombinací on-campus přednášek a online přednášek.
Zimní semestr začíná o něco dříve, než v ČR, a to poslední týden v září. S tím že tomu předchází "welcome week" pořádaný univerzitou, který doporučuju nezmeškat :) Dozvíte se tam všechno rozvrhu (ten finálně dostanete až pár dnů před začátkem semestru), o zapsání se do studia, o jejich elektronickým systému, na kterým pak budete fungovat po celý váš pobyt (takový náš "SIS") ap. Zároveň tam budete mít možnost poznat další erasmáky a studenty. Obecně má SHU (ve spolupráci s různými univerzitními spolky) ten welcome week moc hezky připravený a hodnotím ho jako velice přínosný. S přednáškami skončíte před Vánoci, s tím že semestr končí oficiálně až v průběhu ledna, kdy se koná nejvíce zkoušek či odevzdávání závěrečných prací (tam pak dost záleží na oboru a předmětu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
SHU nabízí mnoho studentských spolků, do kterých se může přihlásit vlastně kdokoliv (od sportu, po kvízové/pizzové, filmové či vínové večery). Takovým hlavním spolkem je tam SH Students' Union, který pořádá mnoho různých aktivit (já byla například na ledním bruslení, případně na různých procházkách po městě, okolních parcích, botanické zahradě ap.) Takový newsletter s plánovanými aktivitami chodí každý týden na váš školní mail a přes školní aplikaci se pak na to hlásíte. Přes newsletter mimochodem chodí i pozvánky na různé studentské mejdany, které pořádají místní bary a kluby.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškeré předměty byli vyučovány v angličtině anglickými vyučujícími. Člověk si tedy poměrně rychle zvykne na to, že jiný jazyk, než anglický, po svůj pobyt nepoužije (to je ale dobře!). Akorát se tedy předpokládá již pokročilá znalost AJ, abyste se vůbec na přednáškách chytali - hlavně pak když jde o skupinové diskuze na workshopech, na kterých si poměrně dost zakládají. Já byla na 2 ze 3 mých předmětů jediným erasmákem a žádné výhody či "polehčující okolnosti" mi nastavené nebyly. Předpokládalo se, že se prostě nějak chytím.. i hodnocena jsem byla stejným způsobem. Člověk se tedy musí připravit, že to hodnocení může být z důvodu našeho "jazykového znevýhodnění" trochu nižší, než jsme běžně zvyklý. Má první odevzdaná práce například prolezla "jen tak tak" a chvíli jsem z toho byla trochu zklamaná.. tak doporučuju se nad tím známkováním trochu povznést :) Zároveň oni tam mají známkování nastavené dost rozlišně: známky dostáváte v procentech od 0 do 100%, s tím že minimum pro splnění je nějakých 40%. Dobré je asi vědět, že z principu téměř nemůžete dosáhnout více než 90% (i když excelujete) - nikdo mi nevysvětlil proč, ale prostě tohle hodnocení nedávají. Většinou se tedy budete pohybovat v rozmezí nějakého průměru..
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Sheffield je rušným, studentským městem, které nikdy nespí. Takže se připravte, že s otevřeným oknem se moc nevyspíte (buď vás budou budit auta nebo vyřvávající opilí studenti). Na druhou stranu máte vždycky mnoho možností, co dělat a kde se seznámit s místními, mladými lidmi (kteří bývají hrozně fajn). A pak můžete vyřvávat s nima :)
Skvělým klubem je Code, který pořádá pouze studentské akce a v některé všední dny má fakt výhodné akce a slevy - takže se tam člověk dovede opít i přes ty normálně velice vysoké ceny za alkohol, které v UK jsou.
Naším oblíbeným spotem byl herní bar Lane 7, kde si člověk (za poměrně vysokej příplatek) může zahrát bowling, kulečník, pingpong atd. Jsou tam k dispozici i nějaké dostupnější arkádovky.
Obecně doporučím "West Street". Tam je to bar za barem a vždycky najdete něco, co vás zaujme.
Akorát upozorním, že téměř ve všech klubech je většinou nějaký vstup (hlavně o víkendech po 22h) - doporučím tedy buď vyhledávat bary, kde se vstup neplatí (např. skvělej Players bar).. nebo si kupovat vstupné dopředu, co vyjde vždy levněji.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stípko pokryje ubytování a to je vesměs všechno. Anglie je bohužel poměrně drahá (pro České studenty) a je tedy potřeba počítat s tím, že tam člověk nějaké ty své úspory utratí. Ubytování bylo zhruba 50% mých výdajů. Útrata "na život" a "na zábavu" už šla z mojí kapsy. A to jsem se snažila šetřit (například jsem si nedopřávala stravování v restauracích), na druhou stranu zavřený na koleji, pít vodu z kohoutku a jíst jenom toasty taky nechcete :) To by vám pak uteklo to nejdůležitější - společenský život.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro ušetření minimálně doporučím vařit si doma a brát si všude s sebou krabičky. Na kampusech jsou vždy aspoň mikrovlnky, kde to můžete ohřát. Stejně tak s alkoholem - radši ho nakoupit předem, uspořádat pre-party na koleji a do města se pak už vydat na jeden dva drinky ;) Nejdražší je asi stravování v restauracích. (Pro udržování společenského kontaktu) tedy lépe vyjde uspořádat nějakou společnou večeři v ubytování, kam každý donese své ingredience a můžete uvařit a pojíst něco společně.
Také doporučím zakupovat lístky na různé události předem. "První vlna" je vždy o dost levnější.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vybrala jsem si ubytování nabízené univerzitou (The Trigon), které bylo jako jediné dostupné pro studenty, kteří zůstávali pouze na jeden semestr. Vyšlo o něco dráže, než kdybych si našla ubytování sama, ale toto jsem si vybrala záměrně, abych byla v budově s dalšíma erasmákama a měla tak přístup k různým akcím a možnost s nimi být v neustálém kontaktu. Doporučila bych!
Byty jsou tam vždy pro 4 studenty - každý máte vlastní en-suite pokoj a sdílíte chodbu a kuchyň s obývákem. Takže máte dost soukromí, ale zároveň se vždycky máte kde potkat, když chcete. Pokojíček má základní nábytek a není to nijak moderní, ale to je si myslím ok. Akorát bacha - byt vám bude předán bez základního vybavení, jako je polštář a peřina, povlečení, nádobí (včetně hrnců pánviček, příborů ...) atd. To si bohužel po příjezdu musíte nakoupit sami.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem ty nejbližší větší města. Doporučuju stavit se i do Londýna. Kdyby byl čas, krásný je celý Skotsko.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškeré předměty byli vyučovány v angličtině anglickými vyučujícími. Člověk si tedy poměrně rychle zvykne na to, že jiný jazyk, než anglický, po svůj pobyt nepoužije (to je ale dobře!). Akorát se tedy předpokládá již pokročilá znalost AJ, abyste se vůbec na přednáškách chytali - hlavně pak když jde o skupinové diskuze na workshopech, na kterých si poměrně dost zakládají. Já byla na 2 ze 3 mých předmětů jediným erasmákem a žádné výhody či "polehčující okolnosti" mi nastavené nebyly. Předpokládalo se, že se prostě nějak chytím.. i hodnocena jsem byla stejným způsobem. Člověk se tedy musí připravit, že to hodnocení může být z důvodu našeho "jazykového znevýhodnění" trochu nižší, než jsme běžně zvyklý. Má první odevzdaná práce například prolezla "jen tak tak" a chvíli jsem z toho byla trochu zklamaná.. tak doporučuju se nad tím známkováním trochu povznést :) Zároveň oni tam mají známkování nastavené dost rozlišně: známky dostáváte v procentech od 0 do 100%, s tím že minimum pro splnění je nějakých 40%. Dobré je asi vědět, že z principu téměř nemůžete dosáhnout více než 90% (i když excelujete) - nikdo mi nevysvětlil proč, ale prostě tohle hodnocení nedávají. Většinou se tedy budete pohybovat v rozmezí nějakého průměru..

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělý přístup vyučujících. Přátelští studenti. Anglie je ultra multikulturní, takže se na vás nikdo nebude dívat blbě a naopak si toho s dalšímu studenty z celého světa můžete dost předat :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Redukci na britské zásuvky a prodlužku! Pokud se vejde do kufru, tak třeba i povlečení nebo aspoň nějaké příbory.. ale to se spíš nevejde :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Myslím, že jsem byla připravená dobře. Ale dobré je do začátku vědět, že univerzita v jistým týdnu nabízí vyzvednutí z letiště zdarma a na tento týden pak plynule navazuje welcome week. Tak ideálně dorazit v tomto termínu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Pravděpodobně to známkování o kterém jsem již psala výše. A taky že chtějí tolik písemných výstupů (více než zkoušek) a s tím se pojí potřeba citovat velké množství zdrojů..
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi zorientovat se v úplně novém systému v tom prvním týdnu, ale oni vám s tím dost pomůžou, tak bych se toho nebála.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sheffield Hallam University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page