top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Vybíralová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Vybíralová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kacivybiralova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sheffield Hallam University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
SHU má několik členitých budov, ve kterých se poměrně složitě orientuje, ale funguje zde systém číslování učeben, který stačí pochopit. Všechny místnosti jsou moderně vybaveny, takže je výuka docela "pohodlná". V každé budově je kavárna, což je příjemný bonus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
semestr byl odlišný především častým přesouváním časů a míst konání předmětu, univerzita má vlastní aplikaci, se kterou vás po příjezdu seznámí a kam se zapisují i všechny změny ve výuce. Druhým rozdílem je potom známkovací systém, který není např. A-E ale na body (na konci semestru musíte získat asi 60 b.). přístup vyučujících je oproti českému více neformální
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
je zde ohromné množství spolků založených jak univerzitou tak studenty, univerzita pravidelně zasílá newsletter s možnostmi trávení volného času
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
v UK je samozřejmě potřeba angličtina ale vyučijící jsou vůči zahraničním studentům velmi vstřícní a shovívaví pokud jde o jazykovou stránku předmětu
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
pro studenta z Prahy je Sheffield malé klidné městečko, pár dnů před začátkem semestru s vylidněným centrem. Je tu ale spoustu příjemných kaváren (můj favorit je hned vedle jedné z uni budov - mow's coffee) a barů a vše na co byste si mohli vzpomenout - posilovny, lekce jógy, divadlo, galerie, kino, secondhandy (to je fajn k nákupu nádobí na místě) atd.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
ubytování na koleji se platí dopředu před odjezdem - na celý semestr cca 50 tis., celé stipendium potom krylo pouze život v UK, včetně častého a drahého cestování vlakem a více denních návštěv Londýna a Edingburgu (doporučuju si koupit railcard - slevová karta pro studenty za 30 liber na rok se vyplatí pokud chcete navštívit okolní města), myslím si, že pokud budete opravdu spořiví, je možné ze stipendia uhradit třetinu až polovinu nájmu, který jsem celý platila navíc z vlastních úspor. Anglie je opravdu drahá, zvlášť v porovnání s cenami u nás a je potřeba si na toto zvyknout a nepřepočítávat každé kafe.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
cestování vlakem - railcard (busy jsou levnější ale jedou déle), poundshop nebo secondhandy, více vařit vlastní jídla
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
bydlela jsem na koleji pro zahraniční studenty - zase, na naše zvyky s vysokým měsíčním nájmem ale každý pokoj má vlastní koupelnu a relativně nové vybavení - v "bytech" je asi 6 jednolůžkových pokojů a kuchyň (bez vybavení, je nutné si přivézt nebo na místě koupit nádobí i peřiny a povlečení)v kuchyni je rychlovarná konvice i mikrovlnka

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
jelikož je Sheffield témeř uprostřed země tak doporučuju vyjet do okolních měst na jednodenní výlety (jen Edinburg a Londýn se vyplatí s přespáním). já jsem většinu jezdila vlakem, ty jsou velmi spolehlivé, jen pozor na časté stávky (hlavně o Vánocích), kdy pokud se potřebujete dostat třeba na letiště tak si kupte lístek na autobus dopředu, abyste měli jistotu místa. Autobusy navíc se v době stávek moc nevypravují a jsou vyprodané.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
v UK je samozřejmě potřeba angličtina ale vyučijící jsou vůči zahraničním studentům velmi vstřícní a shovívaví pokud jde o jazykovou stránku předmětu

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Anglie je poměrně svérazná země, pokud je např. stávka, tak ta služba skutečně nijak nefunguje a nikoho v úvozovkách nezajímá, jak se dopravíte na letiště, ale pokud máte problém se studiem nebo se jen ztratíte ve městě, vždy najdete někoho kdo vám rád pomůže a poradí. přestože to možná zazačátku tak nepůsobí, celková mentalita země a místních je opravdu hodně rozdílná k té české, ale po pár týdnech si ji zamilujete a doma budete zažívat další kulturní šok :), pro mě ten největší byli pokladní v obchodech, v UK je skutečně 9 z 10 pokladních neskutečně milých a vedou s každým alespoň minutový dialog (bacha, působí dost neslušně když s nimi nekonverzujete, byť je za vámi fronta :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
není nic co byste nesehnali na místě
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
drobné odlišnosti v řešení problémů, které se špatně předvídali - potřeba být flexibilní a nehroutit se když něco nejde

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sheffield Hallam University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page